Strona główna | Wstecz

19 grudnia 2012, środa, g. 18.30, Sala Koncertowa

IBERIA
Projekcja filmu w reżyserii CARLOSA SAURY

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne

Feeria ludzkich emocji, przeżyć i stanów ducha przedstawiona za pomocą tańca. Film Saury, inspirowany muzyką Isaaka Albéniza, to hołd złożony temu kompozytorowi, a zarazem pełna niesamowitego kolorytu opowieść o flamenco, historii i kulturze Hiszpanii.


24 października 2012, środa g. 18.30, Sala Koncertowa

DO WIDZENIA, DO JUTRA
Projekcja filmu w reżyserii JANUSZA MORGENSTERNA
z muzyką KRZYSZTOFA KOMEDY

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne


Debiut reżyserski Janusza Morgensterna, uhonorowany m.in. nagrodą w Stratford w 1961. Współscenarzystą jest – obok B. Kobieli i W. Macha – Zbigniew Cybulski, zarazem odtwórca głównej roli. Stąd w filmie wiele wątków z życiorysu aktora. Historia miłości posłużyła do opowiedzenia o teatrzykach i kabaretach okresu PRL-u.


3 października 2012, środa, g. 18.30, Sala Kameralna

SPOTKANIE Z TADEUSZEM STRUGAŁĄ
oraz projekcja filmu
DYRYGENT
w reżyserii JANUSZA HORODNICZEGO

JANUSZ HORODNICZY prowadzenie

Film opowiada o życiu i działalności artystycznej wybitnego dyrygenta, animatora sztuki – Tadeusza Strugały – wieloletniego dyrektora Festiwalu Wratislavia Cantans, i kolekcjonera batut dyrygenckich.


26 września 2012, środa, godz. 18.30, Sala Koncertowa

CINEMA PARADISO
Projekcja filmu w reżyserii GIUSEPPE TORNATORE
z muzyką ENNIO MORRICONE

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne


Film zgodnie oceniany zarówno przez krytykę jak i widzów jako jeden z najlepszych obrazów w historii kina. W 1990 otrzymał nagrodę Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny oraz Złote Globy za najlepszy film zagraniczny. Jest to historia przyjaźni chłopca Toto zafascynowanego magią ekranowych dzieł i kinowego operatora Alfredo. Rzecz dzieje się w jednym z małych miasteczek na Sycylii, w którym jedyną rozrywką jest kino Paradiso...
Film obfituje w niezapomniane sceny, jest również wątek miłosny, zaś muzyka Ennio i Andrei Morricone – ojca i syna – to prawdziwe arcydzieło znakomicie współgrające z tłem filmowym.


27 lipca 2012, piątek, godz. 19.00, Sala Koncertowa

NICZEGO NIE ŻAŁUJĘ
projekcja filmu w reżyserii OLIVIERA DAHANA

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne


Karierę piosenkarki rozpoczynała na ulicy. Minęło kilka lat i świat oszalał na punkcie niepozornego "Wróbelka", jak nazywano Édith Piaf, i jej niezwykłego głosu. Film nie jest wiernym zapisem życia piosenkarki - reżysera bardziej interesowała osobowość gwiazdy niż jej biografia. Jednak największym atutem filmu są oryginalne nagrania słynnej artystki.


14 czerwca 2012, czwartek g. 18.30, sala koncertowa

NOCE CABIRII
projekcja filmu w reżyserii Federico Felliniego
z muzyką Nino Roty

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne


"Noce Cabirii" - film, który w 1958 zdobył Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, to opowieść o włoskiej prostytutce, która mimo swej profesji żyje marzeniami o wielkiej miłości. Kiedy na swej drodze spotyka nieśmiałego i romantycznego Oscara, jest gotowa dla niego porzucić dotychczasowe życie oraz zawierzyć mu cały majątek. Jednak nie będzie to - jak by się mogło wydawać - historia z happy endem...


13 czerwca 2012, środa, czwartek g. 18.30, sala koncertowa

WŁOSKIE WIECZORY FILMOWE
LA STRADA

projekcja filmu w reżyserii Federico Felliniego
z muzyką Nino Roty

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne


Film ten okrzyknięto arcydziełem, ze względu na niezwykły sposób opowiedzenia historii prostej, lekko upośledzonej dziewczyny i jej prymitywnego opiekuna, cyrkowego siłacza, z którym wędruje ona po włoskich, pełnych uroku miasteczkach. Niesamowitą, magiczną aurę filmu podkreśla wspaniała muzyka zaprzyjaźnionego z Fellinim Nino Roty.


23 maja 2012, środa, g. 18.30, sala koncertowa

LEONARD COHEN
I’M YOUR MAN

projekcja filmu w reżyserii Lian Lunson

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne


"Leonard Cohen: I'm Your Man" to film inspirowany koncertem "Came So Far For Beauty" (Sydney 2005), będący także zbiorem licznych wypowiedzi artysty o życiu, twórczości, kobietach... Reżyserka filmu Lian Lunson stworzyła niezwykle wzruszający obraz, oddając jednocześnie hołd twórczości Cohena. Do udziału w koncercie zostali zaproszeni znamienici artyści, tacy jak Nick Cave, Rufus Wainwright, Jarvis Cocker czy Antony. Punktem kulminacyjnym filmu jest z pewnością utwór "Tower of Songs", który Leonard Cohen wykonuje wspólnie z Bono & U2.


25 kwietnia 2012, środa, g. 18.30, sala koncertowa

RYTM TO JEST TO!
Projekcja filmu w reżyserii Thomasa Grube i Enrique Sancheza Lauscha

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne


„Rytm to jest to” to filmowy zapis trzymiesięcznej pracy dyrygenta sir Simona Rattle’a i Berlińskich Filharmoników z trudną młodzieżą. Efektem przygotowań stało się wspólne wykonanie „Święta wiosny” Igora Strawińskiego – dwustu pięćdziesięciu uczniów wystąpiło w roli tancerzy. Film ten ukazuje terapeutyczną moc sztuki, dowodzi, że dzięki muzyce można nauczyć się radzić sobie z własnymi emocjami oraz pokonywać własne lęki i ograniczenia.


18 kwietnia 2012, środa, g. 18.30, sala koncertowa

WRZESZCZĄCY FACECI
Projekcja filmu w reżyserii Miki Ronkainena

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne


Dokument „Wrzeszczący faceci” opowiada historię niekonwencjonalnego chóru męskiego. Jego występy to pomieszanie poważnego koncertu z performancem, na przykład: zbiorowe wykrzykiwanie hymnów państwowych czy preambuł konstytucji. Ten świetnie zmontowany obraz ukazuje drogę od amatorskiego śpiewania w lokalnych barach do występów w centrach nowoczesnych sztuk. Projekcja filmu będzie poprzedzona prelekcją Jarosława Skulskiego – filmoznawcy i pasjonata kina.


21 marca 2012, środa, 19.00, sala kameralna

INAUGURACJA CYKLU FILMÓW

JA, DON GIOVANNI
Projekcja filmu w reżyserii CARLOSA SAURY

JAROSŁAW SKULSKI słowo wstępne


Filharmonia Świętokrzyska rozpoczyna cykl zatytułowany „Wieczory filmowe w Filharmonii”. Każdego miesiąca publiczności prezentowane będą najlepsze filmy muzyczne. Projekcje poprzedzone będą krótką prelekcją Jarosława Skulskiego, który w przystępny i ciekawy sposób wprowadzi widzów w nastrój i tematykę filmu.
Na początek – film pt. Ja, Don Giovanni Carlosa Saury. Bohaterem filmu nie jest – jak tego byśmy się spodziewali – Mozart czy nawet Casanova, ale Lorenzo da Ponte – autor librett do kilku oper Mozarta (w tym właśnie do Don Giovanniego), postać nieco zapomniana. Lorenzo da Ponte – były ksiądz, pisarz i rozpustnik, uciekając przed niesławą wywołaną przez liczne skandale, przenosi się z Wenecji do Wiednia. Tam trafia na dwór cesarza Józefa II, gdzie zostaje przedstawiony Salieriemu. Kompozytor – odwieczny wróg Mozarta – namawia cesarza, aby polecił da Pontemu stworzyć libretto dla młodego Amadeusza, licząc, że tym sposobem narazi go na klęskę...
Film Saury to znakomite połączenie sztuki filmowej z muzyką tak genialnych twórców jak Mozart czy Vivaldi. Klimat i urok XVIII-wiecznego Wiednia oraz wspaniała muzyka sprawia, że Ja, Don Giovanni to dzieło niezwykle poetyckie, w którym zaciera się granica między sztuką a prawdziwym życiem, między realnością a fantazją.
W rolach głównych występują: Lorenzo Balducci (jako Lorenzo da Ponte), Lino Guanciale (jako Mozart) i Ennio Fantastichini (jako Salieri).



ARCHIWUM

Rok 2019
Rok 2018
Rok 2017
Rok 2016
Rok 2015
Rok 2014
Rok 2013
Rok 2012


góra góra



   O Filharmonii  | Aktualności  | Program  | Edukacja  | Bilety  | Wydawnictwa  | Darczyńcy  | Galeria  | Ogłoszenia  | Kontakt

Copyright © 2003 - Grabka.