2 lutego 2021, g. 18.30, sala kameralna

SCENA DLA MUZYKI POLSKIEJ

MECCORE STRING QUARTET:
WOJCIECH KOPROWSKI skrzypce
JUDYTA KLUZA skrzypce (gościnnie)
MICHAŁ BRYŁA altówka
MARCIN MĄCZYŃSKI wiolonczela

S. LAKS Kwartet smyczkowy nr 5
K. SZYMANOWSKI Kwartet smyczkowy nr 2 op. 56
I. J. PADEREWSKI Wariacje F-dur na kwartet smyczkowy
G. BACEWICZ Kwartet smyczkowy nr 5

Instytut Muzyki i Tańca  MKiDN

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, finansowany
ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu




Większość rękopisów Szymona Laksa strawiła II wojna światowa, przed której terrorem kompozytor cudem uszedł z życiem. Dziś znane są tylko trzy ostatnie spośród jego pięciu kwartetów smyczkowych. Kwartet nr 5 powstał w 1963 roku, kiedy kompozytor na powrót osiedlił się w Paryżu. Jest dziełem bardzo złożonym, które cechuje wyrafinowane, choć często dość mroczne brzmienie. Zdradza wyraźne inspiracje postromantyzmem i dodekafonią.
Kwartet nr 2 op. 56 (1927) Karola Szymanowskiego, choć uznawany za jedno z jego najbardziej awangardowych dzieł, przedstawia mistrzowskie zrównoważenie tradycji, nowatorstwa, folkloru i ludyczności, które spaja ekspresja i liryzm cechujące całą twórczość kompozytora.
Wariacje F-dur na kwartet smyczkowy zostały odnalezione wśród rękopisów Paderewskiego dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Utwór powstał najprawdopodobniej wiosną 1822 roku podczas półrocznego pobytu kompozytora w Berlinie, gdzie doskonalił swój warsztat kompozytorski u prof. Fryderyka Kiela. Temat Andante con moto Paderewski poddał przeobrażeniom figuracyjnym, melodycznym i metrycznym w ramach piętnastu krótkich wariacji, które wieńczy czterogłosowa fuga. Dzieło to nie cieszyło się w późniejszych latach zainteresowaniem kompozytora, stanowi jednakże unikatową część polskiej literatury muzycznej kwartetu smyczkowego.
V Kwartet smyczkowy Grażyny Bacewicz (1955) stanowi ciekawy przykład ewolucji języka muzycznego kompozytorki. Wyrosły na tradycjach neoklasycznych, przejawiających się w przejrzystości form allegra sonatowego, dwutematycznej fugi, chorału i tematu z wariacjami, na których oparte są kolejne części dzieła, prezentuje nowatorskie wartości brzmieniowe, przybliżające dzieło swoją różnorodnością fakturalną i bogactwem kolorystyki do nurtu sonoryzmu.

MECCORE STRING QUARTET
Założony w 2007 roku Meccore String Quartet uznawany jest za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. Zespół od wielu lat zachwyca melomanów, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych. Kwartet zapraszany jest na czołowe festiwale uropejskie. między innymi: Rheingau Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, L. van Beethoven Easter Festival, Budapest Spring Festival, Heidelberg Frühling Musikfestival, Kissinger Sommer Musikfestival, Festival Radio France Montpellier, Bregenzer Festspiele. Zespół wystąpił jako pierwszy polski kwartet smyczkowy podczas obchodów „Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu” w berlińskim Bundestagu.
W 2012 Meccore String Quartet zdobył 2 miejsce, nagrody za najlepsze wykonanie kwartetów klasycznych oraz obligatoryjnego utworu B. Deana podczas Wigmore Hall String Quartet Competition w Londynie. Rok wcześniej poza tytułem finalisty otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu G. Kancheliego na Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych Premio Paolo Borciani w Reggio Emilia. W roku 2010 kwartet został laureatem 1 nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Weiden (2 i 3 nagrody nie przyznano) oraz 1 nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen. Za liczne wyróżnienia Meccore String Quartet otrzymał również nominację do nagrody Paszport Polityki w kategorii muzyka poważna, między innymi za „śmiałe łamanie konwenansów i stereotypów”.
Dzięki stypendium Irene Steels-Wilsing Stiftung ukazała się debiutancka płyta audio oraz drugi album, za który zespół został wyróżniony dwiema nominacjami do nagrody Fryderyk 2016 i nagrodą Supersonic Award niemieckiego magazynu Pizzicato. Trzecia płyta kwartetu z dziełami Edvarda Griega otrzymała wiele prestiżowych wyróżnień oraz nominacje do nagród Fryderyk 2018 i Preis der Deutschen Schallplattenkritik. Najnowszy album zespołu z Kwartetami smyczkowymi oraz Sekstetem „Souvenir de Florence” Piotra Iljicza Czajkowskiego powstał przy współpracy z Isabel Charisius i Valentinem Erbenem, muzykami legendarnego Alban Berg Quartett.
Muzycy dokonali licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. Realizacja Kwartetu smyczkowego F. Schuberta „Śmierć i Dziewczyna" dla TVP Kultura, została nominowana do nagrody Gwarancje Kultury 2011.
Artyści ci kształcili się początkowo u muzyków kwartetu Camerata. Studiowali również w klasie kameralistyki Artemis Quartett w Universität der Künste w Berlinie oraz Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli. Współpracowali z Günterem Pichlerem (Alban Berg Quartett) w ramach studiów podyplomowych w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie. Ważnym wydarzeniem w życiu artystycznym zespołu był udział w kursie interpretacji muzyki Ludwiga van Beethovena, prowadzonym przez Alfreda Brendela w Beethoven-Haus Bonn.
Od 2010 Meccore String Quartet jest gospodarzem odbywającego się w Poznaniu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Quarto Mondi, w ramach którego prezentuje polskiej publiczności czołowych artystów światowej sceny kwartetowej.
Muzycy zespołu prowadzą również działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.


PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga


strona główna