Spektakl oparty jest na podstawie bajki Aleksego To連toja Z這ty kluczyk czyli przygody pajacyka Buratino. Buratino to ma造 ludzik wystrugany z drewna, podobnie jak Pinokio z bajki innego pisarza – Carla Collodiego. Drewniany pajacyk marzy o tym, by dosta si do teatru. Na drodze do szcz窷cia staje najpierw okrutny dyrektor teatru Karabas Barabas, p騧niej do pokonania naszemu bohaterowi pozostaje jeszcze kilka przeszk鏚. Sytuacja si zmienia, gdy pajacyk wraz ze swymi przyjaci馧mi: Pierrotem, Malwin i psem Artemonem, odkrywa tajemnic z這tego kluczyka.
Muzyk do bajki To連toja napisa Mieczys豉w Weinberg (1919-1996) – polski kompozytor pochodzenia 篡dowskiego. Urodzi si w Warszawie; jego ojciec by kompozytorem i skrzypkiem, dyrektorem teatru 篡dowskiego w Warszawie, matka pianistk. W 1939 po inwazji Hitlera na Polsk uciek do Rosji. Krytycy stawiaj dzi jego tw鏎czo嗆 obok dw鏂h gigant闚 rosyjskich XX w.: Szostakowicza i Prokofiewa. W Polsce do tej pory by jednak ma這 znany. W ostatnich latach tw鏎czo嗆 Wienberga prze篡wa sw鎩 renesans, g堯wnie za spraw Pasa瞠rki – pierwszej opery kompozytora, kt鏎a swoje polskie prawykonanie mia豉 w ubieg造m roku w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Premiera spektaklu mia豉 miejsce 4 grudnia 2010 w Landestheater Niederbayern w Passau z udzia貫m Niederbayerische Philharmonie i zespo逝 Kieleckiego Teatru Ta鎍a. Ta sama mi璠zynarodowa obsada bierze udzia w spektaklu kieleckim, a solist tym razem towarzyszy b璠zie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii 安i皻okrzyskiej pod dyrekcj Jacka Rogali.
Kielecki spektakl to efekt wsp馧pracy Kieleckiego Teatru Ta鎍a i Filharmonii 安i皻okrzyskiej. Choreografi opracowa豉 Beate Vollack, ceniona w 鈍iecie niemiecka choreograf i re篡ser ruchu; w ubieg造m roku zrealizowa豉 Don Kichota w Operze Wroc豉wskiej.
Wykonanie odbywa si za zgod Peermusic Classical Hamburg.