Spektakl oparty jest na podstawie bajki Aleksego To³stoja Z³oty kluczyk czyli przygody pajacyka Buratino. Buratino to ma³y ludzik wystrugany z drewna, podobnie jak Pinokio z bajki innego pisarza – Carla Collodiego. Drewniany pajacyk marzy o tym, by dostaæ siê do teatru. Na drodze do szczê¶cia staje najpierw okrutny dyrektor teatru Karabas Barabas, pó¼niej do pokonania naszemu bohaterowi pozostaje jeszcze kilka przeszkód. Sytuacja siê zmienia, gdy pajacyk wraz ze swymi przyjació³mi: Pierrotem, Malwin± i psem Artemonem, odkrywa tajemnicê z³otego kluczyka.
Muzykê do bajki To³stoja napisa³ Mieczys³aw Weinberg (1919-1996) – polski kompozytor pochodzenia ¿ydowskiego. Urodzi³ siê w Warszawie; jego ojciec by³ kompozytorem i skrzypkiem, dyrektorem teatru ¿ydowskiego w Warszawie, matka pianistk±. W 1939 po inwazji Hitlera na Polskê uciek³ do Rosji. Krytycy stawiaj± dzi¶ jego twórczo¶æ obok dwóch gigantów rosyjskich XX w.: Szostakowicza i Prokofiewa. W Polsce do tej pory by³ jednak ma³o znany. W ostatnich latach twórczo¶æ Wienberga prze¿ywa swój renesans, g³ównie za spraw± Pasa¿erki – pierwszej opery kompozytora, która swoje polskie prawykonanie mia³a w ubieg³ym roku w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Premiera spektaklu mia³a miejsce 4 grudnia 2010 w Landestheater Niederbayern w Passau z udzia³em Niederbayerische Philharmonie i zespo³u Kieleckiego Teatru Tañca. Ta sama miêdzynarodowa obsada bierze udzia³ w spektaklu kieleckim, a solist± tym razem towarzyszyæ bêdzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii ¦wiêtokrzyskiej pod dyrekcj± Jacka Rogali.
Kielecki spektakl to efekt wspó³pracy Kieleckiego Teatru Tañca i Filharmonii ¦wiêtokrzyskiej. Choreografiê opracowa³a Beate Vollack, ceniona w ¶wiecie niemiecka choreograf i re¿yser ruchu; w ubieg³ym roku zrealizowa³a Don Kichota w Operze Wroc³awskiej.
Wykonanie odbywa siê za zgod± Peermusic Classical Hamburg.