Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na koncert z cyklu Akademia Melomana – dużych i małych, także dorosłych, którzy zachowali w zakamarkach serca coś z dziecięcego zachwytu nad światem bajek. Podczas dopołudniowych koncertów szkolnych i wieczornego spotkania w czwartek, jak zawsze o 18.00, prezentować będziemy najpiękniejsze wiersze znanych polskich twórców w wykonaniu znakomitych artystów. Na naszej estradzie pojawią się wyczarowani głosem Artura Słabonia – aktora Teatru im. Stefana Żeromskiego – m.in.: lokomotywa, ta ”ciężka, sapiąca, z której pot spływa”, czy rozkrzyczani bohaterowie wiersza Na straganie. Muzykę ten piękny projekt zawdzięcza doskonale znanemu w Kielcach Janowi Walczyńskiemu z Wrocławia, kompozytorowi, dyrygentowi i konferansjerowi w jednej osobie, który poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej i spróbuje zapanować nad całym tym żywiołem..

ARTUR SŁABOŃ
Ukończył Wydział Aktorski we wrocławskiej PWST. W latach 1996-98 pracował w Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Od 1998 związany jest z Teatrem im. Żeromskiego w Kielcach. Na swoim koncie artystycznym ma wiele kreacji teatralnych, kilka epizodów filmowych oraz kilkuletnie doświadczenia w pracy z młodzieżą. Do swoich najciekawszych ról zalicza: Mefistofelesa w Fauście Johanna W. Goethego w reżyserii A. M. Marczewskiego (Częstochowa 1997); Zbyszka w Moralności pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej, reż. I. Gogolewskiego (Częstochowa 1997); Toma w Wieczorze kawalerskim Robina Hawdona, reż. P. Szczerskiego (Kielce 2000); Księcia Kornwalii w Królu Learze Williama Shakespearea, reż. P. Szczerskiego (Kielce 2001); Jacka w Pół żartem, pół sercem Kena Ludwiga, reż. P. Szczerskiego (Kielce 2002); Wodę w Zabić superwajzora jak 14 tysięcy kurczaków Łukasza Rippera, reż. Dawid Żłobiński (Kielce, marzec 2008). Oprócz teatru interesuje się dobrym kinem, informatyką, psychologią i… zażarcie kibicuje polskiej reprezentacji siatkarzy.

JAN WALCZYŃSKI
Dyryguje swoimi programami autorskimi, będąc również aranżerem muzyki popularnej na symfoniczne składy orkiestrowe. Współpracuje ze środowiskiem jazzowym. Autor wielu opracowań dla zespołów rozrywkowych, big-bandów oraz zespołów kameralnych. Jego aranżacje przedstawiane były publiczności na festiwalach w Sopocie i Opolu. Współpracuje także z teatrami operetkowymi i dramatycznymi, tworzy aranżacje dla programów telewizyjnych i estradowych.

góra