Na kolejnym koncercie z cyklu Akademia Melomana wystąpi kielecki artysta, dyrektor Szkoły Muzycznej I i II st. – Artur Jaroń. W jego interpretacji wysłuchamy Koncertu d-moll Felixa Mendelssohna. W drugiej części wieczoru solistami będą muzycy Orkiestry Filharmonii – Agnieszka Tomaszewska-Jasiak – koncertmistrz grupy wiolonczel oraz Krzysztof Błaszkiewicz – koncertmistrz grupy kontrabasów. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Św. pod dyrekcją Piotra Wajraka. Akademię poprowadzi jak zwykle Agnieszka Nowak-Zagóra.

ARTUR JAROŃ
Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu Ireny Sijałowej-Vogel oraz studia podyplomowe w Konserwatorium Odesskim w klasie Anatolija Kardaszewa. Odbył kursy mistrzowskie pod kierunkiem Wiery Gornostajewej i Güntera Ludwiga. Prowadzi bogatą działalność artystyczną jako solista i kameralista. Stale współpracuje z Ludmiłą Worobec-Witek. W 2005 wystąpili wspólnie z recitalem w Will Recital hall (Carnegie hall) w Nowym Jorku. Na swoim koncie artystycznym ma nagrania dla Radia Kielce i Telewizji Rosyjskiej oraz pięć płyt z muzyką solową i kameralną. Obecnie pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju, dyrektora PSM I i II st., prowadzi autorską imprezę cykliczną Salon Muzyki Kameralnej w Kielcach, jest inicjatorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. M. Moszkowskiego w Kielcach.

LUDMIŁA WOROBEC-WITEK
Urodziła się w Żydaczowie na Ukrainie. Ukończyła z wyróżnieniem Szkołę Talentów im. Salomei Kruszelnickiej w klasie skrzypiec prof. Aleksandry Derkacz. Naukę kontynuowała w Lwowskim Konserwatorium im. Mikołaja Łysenki pod kierunkiem tego samego pedagoga, otrzymując dyplom w wyróżnieniem Od 1991 mieszka w Polsce i pracuje w Filharmonii Świętokrzyskiej. Prowadzi bogatą działalność artystyczną jako solistka i kameralistka. Od wielu lat współpracuje z pianistą Arturem Jaraniem, z którym wystąpiła we Francji, Niemczech, Belgii, Portugalii, Słowacji, Włoszech, Szwecji. W 2005 miał miejsce ich recital w Will Recital hall (Carnegie Hall) w Nowym Jorku.

AGNIESZKA TOMASZEWSKA-JASIAK
Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie wiolonczeli prof. Agaty Jareckiej. Jako solistka brała udział w licznych festiwalach muzycznych, występując m. in. z Kielecką Orkiestrą Kameralną, a także z Cameratą Scholarum. Oprócz występów solowych zajmuje się również kameralistyką, współpracując ze znanymi artystami, takimi jak Łukasz Długosz, Ewa Piasecka, Krzysztof Błaszkiewicz, Łukasz Woś. Obecnie jest solistką Filharmonii Świętokrzyskiej.

KRZYSZTOF BŁASZKIEWICZ
Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie śpiewu solowego Heleny Szubert-Słysz oraz w klasie kontrabasu Jerzego Tokarczuka. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, m.in. w Łańcucie, Peis (Węgry) oraz w Anglii i Szwajcarii. Obecnie jest koncertmistrzem grupy kontrabasów w Filharmonii Świętokrzyskiej, a także nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej w Kielcach, gdzie prowadzi klasę kontrabasu.

PIOTR WAJRAK
Pierwsze zainteresowania dyrygenturą rozwijał pod opieką prof. Adama Natanka. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej im. K. Lipińskiego w Lublinie (podwójne wyróżnienie w zakresie przedmiotów teoretycznych i fortepianu), studiował w klasie prof. Bogusława Madeya w warszawskiej Akademii Muzycznej (dyplom z wyróżnieniem). Następnie uczestniczył w Międzynarodowej Akademii Bachowskiej w Krakowie prowadzonej przez prof. Helmutha Rillinga. Jest laureatem I Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku (1994) oraz stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Od 1995 związany jest z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie. W latach 2004-2007 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie. Był także dyrygentem gościnnym w Teatrze Wielkim w Poznaniu i Operze Bałtyckiej w Gdańsku, w Operze Nova w Bydgoszczy oraz w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

AGNIESZKA NOWAK-ZAGÓRA
Flecistka Orkiestry Symfonicznej FŚ; prowadzi także audycje muzyczne oraz koncerty dla dzieci i młodzieży.

góra