25. Świetokrzyskie Dni Muzyki

 

4 kwietnia 2017, wtorek, g. 18.30, sala kameralna

ŻYWIOŁY

BEATA BILIŃSKA fortepian
KRAKOWSKI KWINTET DĘTY w składzie:
KATARZYNA KUROWSKA-MLECZKO flet, ROMAN WIDASZEK klarnet,
MAREK MLECZKO obój, PAWEŁ SOLECKI fagot, TADEUSZ TOMASZEWSKI róg

M. STACHOWSKI Pezzo grazioso na kwintet dęty *
A. MALAWSKI Żywioły Tatr: Morskie Oko *
F. POULENC Sekstet na fortepian i kwintet dęty*
Z. BARGIELSKI Fonoplasticon na flet, obój, klarnet, fagot, waltornię i fortepian**

Instytut Muzyki i Tańca  MKiDN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach „Kolekcje”– priorytet „Zamówienia kompozytorskie”
realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

* pierwsze wykonanie w Kielcach
** prawykonanie

kup bilet on-line



Znakomici soliści i kameraliści przypomną należące już do dwudziestowiecznej klasyki dwa utwory kompozytorów krakowskich oraz słynny sekstet Poulenca. Drugi sekstet, skomponowany przez obchodzącego właśnie jubileusz 80-lecia Zbigniewa Bargielskiego, został zamówiony przez Filharmonię Świętokrzyską w ramach programu „Kolekcje – Zamówienia Kompozytorskie”, będziemy więc świadkami jego prawykonania.
Marek Stachowski to jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich, zmarły w 2004 roku, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, którą to funkcje pełnił aż do śmierci. W jego twórczości można wyróżnić dwa okresy stylistyczne. Pierwszy to czas poszukiwań brzmieniowych, kompozytor był wówczas pod dużym wpływem Pendereckiego. Drugi zaś to okres, w którym twórca rezygnuje z priorytetu brzmieniowości na rzecz sfery melodycznej i harmonicznej, w rozumieniu wręcz tradycyjnym. Pezzo grazioso – 10-minutowy utwór z r. 1982 należy do tego drugiego przedziału. Prapremiera odbyła się w Grazu w tym samym roku. A jak zauważa sam kompozytor tytuł jest „aluzją do miejsca prawykonania”. Artur Malawski, żyjący w I połowie lat XX ubiegłego wieku, to następny twórca związany z Krakowem. W 1934 powstały Żywioły Tatr – tryptyk góralski inspirowany folklorem podhalańskim, z którego wysłuchamy część pierwszą Morskie Oko.
Sekstet C-dur Francisa Poulenca znany jest szerokiej publiczności w Polsce choćby z części I, która stała się czołówką popularnego serialu kryminalnego pt. Kobra. Dwie pozostałe części wypełnione są namiętnymi solowymi frazami poszczególnych instrumentów. Finał utworu ma charakter ronda z zabawnym refrenem przypominającym kabaretowe piosenki.
Na zakończenie koncertu zaprezentujemy najnowszy utwór Zbigniewa Bargielskiego – Fotoplasticon. Dzieło składa się „z kilku momentów muzycznych – jak wyjaśnia twórca – o nieco lżejszym charakterze, skompletowanych i stopniowo ukazujących się w zaprogramowanej przez kompozytora przestrzeni akustycznej”. Gwiazdami wieczoru będą Beata Bilińska oraz Krakowski Kwintet Dęty.


BEATA BILIŃSKA
Doktor habilitowana sztuk muzycznych, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Należy do czołówki polskich pianistów.
Od ponad dwudziestu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Jest laureatką II nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy, 1993 oraz finalistką 46. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Feruccio Busoniego w Bolzano (Włochy), 1994. W 2002 zdobyła I nagrodę oraz nagrody publiczności na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Rina Sala Gallo" w Monzy we Włoszech.
W 2003 zadebiutowała w Carnegie Hall, w głównej sali „Isaac Stern Auditorium” w Nowym Jorku. Występowała na wielu prestiżowych festiwalach, koncertowała w niemal wszystkich krajach Europy oraz w Japonii, Rosji, USA.
14 października 2011 była prawykonawczynią II Koncertu fortepianowego Wojciecha Kilara (premiera: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyr. Jacka Kasprzyka), który wykonywała jeszcze wielokrotnie w kraju i za granicą w roku 2012, z okazji 80-rocznicy urodzin Kompozytora.
Artystka była dwukrotnie nominowana do Paszportu Polityki oraz trzykrotnie do nagrody Fryderyk (2003, 2004, 2013). Za swoje płyty otrzymała liczne nagrody fonograficzne, m.in.: Fryderyka 2015, dwukrotnie Pizzicato Supersonic Award w Luxemburgu, Joker Award przyznawaną przez belgijskie Les Crescendo, Scherzo Award w Madrycie i „Musica Award” w Rzymie, a także najbardziej prestiżowe wyróżnienie fonograficzne MIDEM Classical Award 2008.
Jest magistrem inżynierem Ochrony Środowiska SGGW w Warszawie.


KRAKOWSKI KWINTET DĘTY
Zespół powstał w 1998 roku. Tworzą go członkowie Krakowskiego Tria Stroikowego, laureaci konkursów krajowych i międzynarodowych, którzy aktywność artystyczną przejawiają w grze orkiestrowej, kameralnej i solowej. Swoją działalność zainaugurowali na Międzynarodowym Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie w 1999, występując z pianistą Waldemarem Malickim. Od tamtej pory koncertują na wielu scenach muzycznych z różnorodnym repertuarem, otrzymując znakomite recenzje. Członkowie zespołu zajmują się również działalnością pedagogiczną. Wspólnie z Beatą Bilińską zespół nagrał w 2016 płytę quint(et)essense, na której znalazły się kompozycje (kwintety i sekstety) takich kompozytorów, jak: Wolfgang Amadeusz Mozart, Franz Danzi, Gyorgy Ligeti, Francis Poulenc.


strona główna

Kwiecień 2017