4 czerwca 2017, niedziela, g. 11.00, sala koncertowa

PODWÓRKO Z MAZURKAMI

KAJA I JANUSZ PRUSINOWSCY,
PIOTR PISZCZATOWSKI, MICHAŁ ŻAK

kup bilet on-line



Dawno, dawno temu dzieci i dorośli spotykali się na podwórkach, żeby razem śpiewać, tańczyć i grać. Znakomici artyści postarają się odtworzyć takie miejsce w Filharmonii, a do wspólnej zabawy zaproszą także ptaki i zwierzaki oraz publiczność. Oprócz nas, ludzi będą tam zatem: myszka, kotek, przepiórka, baran, papuga, sroka, lisek, komar i mucha, każde ze swoją piosenką i ulubioną zabawą.
Do tańca – chodzonego, skakanego, mazurka, oberka – zagra mazurkowa kapela, oraz mazurkowa orkiestra, złożona z publiczności. Jak? To niespodzianka.
Ten koncert będzie wyjątkową okazją dla dzieci i rodziców do zachwycenia się i radosnego zatracenia w mazurkach.
Mazurki – to taneczna forma muzyczna często utożsamiana z oberkiem, obecna do dzisiaj w tradycji wiejskiej. Dawniej grana, tańczona i śpiewana była tak w szlacheckich dworach, miejskich salonach, jak i wiejskich karczmach. Mazurki oparte na rytmice i melodyce ludowej komponował m.in. Fryderyk Chopin.
Mazurek to także mały ptak podobny do wróbla, zamieszkujący pogranicza pól i lasów. No i oczywiście smaczne wielkanocne ciasto. Mamy nadzieję, że nasze spotkanie na „Podwórku z mazurkami” będzie dla wszystkich wspaniałą zabawą.

Koncert dla dzieci od lat 5


JANUSZ PRUSINOWSKI
Skrzypek, śpiewak, lirnik, harmonista i organizator. Inicjator odrodzenia muzyki wiejskiej w Polsce. Uczeń wiejskich muzykantów: Stanisława Lewandowskiego, Piotra i Jana Gaców, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Stanisława Stępniaka. Brał udział w wielu przedsięwzięciach muzycznych kontynuujących polskie tradycje muzyczne, grał w Bractwie Ubogich (1993), był współzałożycielem warszawskiego Domu Tańca (1995). Twórca programu edukacyjnego dla szkoły podstawowej Janko Muzykant (1996). Współpracował z Teatrem Polskiego Radia (m.in. muzyka do spektakli Janosik 1997, Chłopi 2000, Krakowiacy i górale 2009) oraz z Teatrem Narodowym (sztuka Umowa czyli łajdak ukarany, reż. Jaques Lasalle 2009). Jest autorem muzyki do spektakli Teatru Scena Lubelska 30/32 Kaleva 2001, Dawid 2004, Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim 2009, Oberki do końca świata 2009. 
Wraz z żoną Kają prowadzi teatr-wydawnictwo Słuchaj Uchem, skierowane głównie do dzieci. Jest współautorem interaktywnych spektakli muzycznych: Kusy Janek, Jajuńciek, Ptasie wesele, Kołysała Mama Smoka, Gdzie się Podział Kusy Janek. Współautor płyt z muzyką dla dzieci: Kołysała Mama Smoka do wierszy Joanny Papuzińskiej (2007) oraz wyboru tradycyjnych zabaw, piosenek i wyliczanek Gdzie się podział Kusy Janek (2014).
Założyciel „Janusz Prusinowski Trio/Kompania”, wprowadzającą na powrót muzykę wiejskich mistrzów w światowy obieg kultury, który na koncie ma takie płyty, jak: Mazurki 2008, Serce 2010, Po kolana w niebie 2013, Concert in Izmir 2014. Oprócz koncertów w Polsce i za granicą (Włochy, Francja, Belgia, Luksemburg, Estonia, Portugalia, Kanada, USA, Gruzja, Azerbejdżan, Niemcy, Finlandia, Grecja, Chorwacja, Rumunia, Turcja, Wietnam) zespół prowadzi intensywne warsztaty muzyczne i taneczne oraz grywa do tańca. Współpracuje m.in. z Januszem Olejniczakiem, Michałem Urbaniakiem, Grażyną Auguścik, Adamem Strugiem (w zespole śpiewaczym Monodia), Janem Smoczyńskim, Arturem Dutkiewiczem, Atom String Quartet, Justyną Piernik, Ewą Grochowską, Maniuchą Bikont. Inicjator i dyrektor artystyczny festiwalu Wszystkie Mazurki Świata (m.in. edycje Korzenie muzyki Chopina 2010, Unia Bałtycka 2013, Rzeczpospolita Kolberga 2014, Mistrzowie i uczniowie 2015). Organizuje i prowadzi muzyczne i taneczne projekty międzynarodowe, prezentuje polską muzykę tradycyjną m.in. na targach muzyki świata Womex. Prezes Forum Muzyki Tradycyjnej, współautor wielu ogólnopolskich projektów edukacyjnych (Szkoła Mistrzów Tradycji, Mały Kolberg i in.), tworzących warunki do kontynuacji polskich tradycji muzycznych i tanecznych. Artysta został uhonorowany brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Doroczną Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2014 w dziedzinie Kultura Ludowa. 




KAJA PRUSINOWSKA
Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, w pracy pedagogicznej i edukacyjnej stara się korzystać z doświadczeń poprzednich pokoleń. Wokalistka, gra na małych instrumentach, prowadzi zabawy i obrazki. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Współzałożycielka Teatrzyku Muzycznego i Wydawnictwa Słuchaj Uchem, w którym współtworzy tak przedstawienia, jak i płyty. Dawne tradycje muzyczne i zdobnicze traktuje jak inspiracje dla koncertów-spektakli Słuchaj Uchem. Współnie z mężem koncertuje w Polsce i na świecie.


PIOTR PISZCZATOWSKI
Muzykant, na instrumentach perkusyjnych i akordeonie grał w wielu kapelach, m.in.: Kapeli Aleksandra Łosia – muzyka białoruska, Kapeli Domu Tańca i Kapeli Brodów. Od 2007 gra w Trio Janusza Prusinowskiego. Współpracuje też z Adamem Strugiem (Monodia Polska i Strug Kompania). W latach 1996-2007 był aktorem w Studium Teatralnym, a także współautorem muzyki w spektaklach: Miasto 1996, Człowiek 2001, Parsifal 2004, Hamlet 2005. Od 2009 współpracuje jako aktor i reżyser z teatrem muzycznym Słuchaj Uchem. Współtwórca festiwalu Wszystkie Mazurki Świata i Warszawskiego Domu Tańca. Od 1994 regularnie prowadzi warsztaty muzyczne i teatralne dla dzieci i młodzieży. Z zamiłowaniem dokumentuje ludową muzykę świecką i religijną. Regiony szczególnie mu bliskie to: Rzeszowskie, Mazowsze, Kurpie, Suwalszczyzna, Białoruś. Zawzięty tancerz, potrafiący poprowadzić zabawę i tańce weselne. Z wykształcenia socjolog.


MICHAŁ ŻAK
Muzyk i maratończyk. Gry na instrumentach dętych (flet drewniany, klarnet, bansuri, szałamaje) uczył się m.in. we Francji, Armenii, Indiach i pod Kielcami. Od dekady zajmuje się muzyką polskiej wsi, praktykując u ludowych muzykantów, z którymi tworzy sytuacje żywe i aktualne. Jako instrumentalista ze swobodą porusza się w nurtach muzyki tradycyjnej, world music, muzyki dawnej, jazzu i fusion. Komponuje i wykonuje muzykę do filmów i spektakli teatralnych, prowadzi działalność edukacyjną. Często zapraszany do międzynarodowych projektów muzycznych, bierze udział w licznych nagraniach i koncertach – od wiejskiej remizy do Carneggie Hall. Laureat nagród w dziedzinie fonografii i kreacji scenicznej (m.in. za płyty z zespołami Janusz Prusinowski Trio, Lautari czy Adama Struga). Poza grupą Janusz Prusinowski Kompania współtworzy zespoły Lautari i Tęgie Chłopy. Współpracował m.in. z Marcinem Pospieszalskim, Arturem Dutkiewiczem, Grażyną Auguścik, Michałem Czachowskim (Indialucia), Wojciechem Waglewskim, Tytusem Wojnowiczem, Yairem Dalalem, Amine M’raihim, a także z Polskim Radiem i Teatrem Narodowym. W wolnych chwilach biegał w górach Piemontu, Czeskiej Szwajcarii, Poznaniu, Warszawie i Nadrenii.


strona główna

Czerwiec 2017