4 października 2016, wtorek, g. 18.30, sala kameralna

RECITAL CHOPINOWSKI

PIOTR LATOSZYŃSKI fortepian


FRYDERYK CHOPIN
Nokturn c-moll op. 48 nr.1
Ballada g-moll op. 23
Scherzo b-moll op. 31
Etiuda E-dur op. 10 nr.3
Scherzo cis-moll op. 39
Ballada f-moll op.52
Polonez As-dur op.53

kup bilet on-lineFryderyk Chopin wywindował fortepian na tak wysoki piedestał, że ma się wrażenie jakby się słuchało orkiestry, a nie jednoosobowego wykonania. Chopinowskie recitale, w zasadzie niezależnie od pomieszczonych tam utworów, cieszą się wielką popularnością wśród melomanów (i nie tylko!), bo to muzyka niezwykła, poruszająca i wciągająca. Raz „snuta melodią przedziwnie piękną, melancholicznie–nostalgiczną, wznosi się i opada” (Nokturn c-moll op. 48 nr 1), innym razem ekstatycznie liryczna (Scherzo b-moll op. 31), albo śpiewna, przerywana niesłychanym wzburzeniem (jak w Etiudzie trzeciej w E-dur), czy też „tajemniczo cichnąca, by za moment wybuchnąć powrotem agresywnych oktaw” (Scherzo cis-moll op. 39). I zawsze zachwycająca indywidualnym brzmieniem, magnetyczna
Na pewno urokowi tych dzieł nie oprze się żaden słuchacz, który odwiedzi Filharmonię, by „muzykę duszy” wysłuchać w wykonaniu utalentowanego pianisty – Piotra Latoszyńskiego – laureata m.in. Konkursu im. F. Chopina w Mariańskich Łaźniach w 2006 lub Konkursu im. Miłosza Magina w Paryżu w 2007. Dzisiejszy program to autorski wybór artysty, który swój koncert zakończy „najdoskonalszym utworem w historii gatunku”, heroicznym Polonezem As-dur op. 53.


PIOTR LATOSZYŃSKI
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego. Studia pianistyczne kontynuował w Robert Schumann Hochschule w Duesseldorfie (Konzertexamen) oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie (studia podyplomowe) pod kierunkiem prof. Wiesława Piękosia.
Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, m. in. w: Hamamatsu International Piano Academy, Music Academy of the West Santa Barbara, Meisterkurs fuer Musik w Zurichu, w Międzynarodowym Kursie Pianistycznym w Krakowie, Konzertarbeitswochen w Goslar oraz Internationaler Mesiterkurs fuer Pianisten w Darmstadt. Na kursach tych kształcił się pod kierunkiem wielu wybitnych pedagogów, takich jak: Hiroko Nakamura, Arie Vardi, Rudolf Buchbinder, Kevin Kenner, Yves Henry, Yvonne Lee, Jerome Lowenthal.
Ma za sobą występy na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi w kategorii trio fortepianowe. W 2006 wygrał Konkurs im. F. Chopina w Mariańskich Łaźniach, a rok później Konkurs im. Miłosza Magina w Paryżu, otrzymując dodatkowo nagrodę prasy.
Wielokrotnie brał udział w festiwalach muzycznych, m. in. w: Międzynarodowym Festiwalu w Mariańskich Łaźniach, Festiwalu Chopinowskim w Nohant, Ruhr Klavierfestival.

strona główna