Kolejny koncert z cyklu Świętokrzyskie Dni Muzyki rozpocznie Uwertura Grażyny Bacewicz, kompozytorki, której właśnie obchodzimy rocznicę urodzin i śmierci. Utwór powstał w roku 1943, ale nie znajdziemy w nim odniesień do tego tragicznego w dziejach Polski okresu. Przeciwnie – jest pełen optymizmu i motoryczności. Równie pogodny nastrój zawiera trzyczęściowy Koncert na kwartet smyczkowy i orkiestrę czeskiego kompozytora żyjącego na przełomie XIX i XX w. – Bohuslava Martinú. W tym wirtuozowskim utworze wystąpią po raz pierwszy tego wieczoru zaproszeni artyści – słynny Kwartet Camerata. Zespół zaprezentuje się także w drugiej części koncertu – w Elgarowskiej Introdukcji i Allegro op. 47. Również to dzieło, bardzo kunsztowne, ale z wieloma nawet krotochwilnymi nutami, wymaga wielkich umiejętności zarówno od solistów jak i orkiestry.
Na zakończenie proponujemy entuzjastycznie przyjęte podczas prawykonania (2 listopada 1873 w Wiedniu) Wariacje na temat Haydna B-dur op. 56a Johannesa Brahmsa. Utwór składa się z chorału, ośmiu wariacji i finału, i jest w nim „czas na chwilę smutnej zadumy i na beztroski, wirtuozowski pęd, ale przede wszystkim pozwalają one (Wariacje) rozpłynąć się w soczystych brzmieniach Brahmsowskiej symfoniki”.



KWARTET CAMERATA
Jest jednym z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych, który w czasie swojej 25-letniej działalności zdobył uznanie międzynarodowej publiczności i krytyków. Występował w renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji, brał udział w wielu festiwalach międzynarodowych. Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów muzycznych (Paryż – I nagroda, Tokyo – III nagroda, Monachium – III nagroda oraz w Portsmouth specjalne wyróżnienie Yehudi Menuhina za wykonanie III Kwartetu B. Bartoka). Zespół nagrał 20 płyt wielokrotnie wyróżnianych i nagradzanych, m.in.: Diapazon d’Or (1994), Sforzando (1995), Płyta Roku 1995 – nagranie z muzyką Schuberta. Oprócz tego zespół był pięciokrotnie nominowany do nagrody Fryderyk, a w 1999 zdobył to trofeum w kategorii muzyki kameralnej za płytę Cztery pory roku. Działalność Kwartetu uhonorowano w 1991 przyznaniem nagrody im. S. Wyspiańskiego. Poza koncertami i nagraniami zespół zajmuje się również pracą pedagogiczną i prowadzi od 15 lat zimowe kursy dla kwartetów smyczkowych w Gorlicach (w dowód uznania władze miasta przekazały mu symboliczne klucze do bram miasta i Mosty Starosty).


STEPHEN ELLERY
Naukę dyrygentury rozpoczął w Birmingham, kontynuował ją w Krakowie, St. Petersburgu (u prof. Ilji Mulina), a następnie na Uniwersytecie w Tokio. Mówi biegle po angielsku, hiszpańsku, japońsku, rosyjsku, polsku, francusku, niemiecku i włosku.
Jest laureatem III miejsca nagrody Polskiego Radia i nagrody Orkiestry na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. G. Fitelberga w Katowicach w 1999. W ub. roku otrzymał specjalną nagrodę Opery w Cluj-Napoca za interpretacje opery Bartóka Zamek Sinobrodego. W swoim repertuarze ma wiele pozycji z gatunku operowego, m.in.: Toskę, Cyganerię, Madama Butterfly, Trawiatę, Rigoletto, Nabucco, Wesele Figara, Cosi fan tutte, Eugeniusza Oniegina, Jolandę, Borysa Godunowa, Latającego Holendra, Samsona i Dalilę, a także klasykę symfoniczną, nie wykluczając dzieł kompozytorów współczesnych, takich jak: Berio, Varese, Boulez, Lutosławski, Takemitsu. Uznanie w kraju i za granicą zdobywają jego interpretacje muzyki angielskiej, kompozycje Waltona, Brittena, Hoddinotta czy Arnolda. Dużo czasu poświęcił na pracę z orkiestrami młodzieżowymi, np. w Peru, Rosji, Czechach, Japonii. Obecnie jest związany z Waltham Forest Youth Orchestra.


góra