27. Świetokrzyskie Dni Muzyki

 

6 KWIETNIA, SOBOTA | 18.00, SALA KONCERTOWA

KUBA STANKIEWICZ
KOCHANOWSKI - PIEŚNI
WIECZÓR JAZZOWY


JACEK KOTLARSKI śpiew
KUBA STANKIEWICZ fortepian
MACIEJ SIKAŁA saksofony
WOJCIECH PULCYN kontrabas
SEBASTIAN FRANKIEWICZ perkusja


kup bilet on-line


Nową tradycją festiwalu staje się powoli prezentacja najnowszych dokonań rodzimych jazzmenów. Autorski program Kuby Stankiewicza złożony jest z 12 pieśni Jana Kochanowskiego wybranych ze słynnego zbioru poety. Pianista i zarazem kompozytor wskrzesił ideę wieszcza z Czarnolasu – Pieśni przepełnione są refleksją nad życiem i przemijaniem, przeplatają się z pochwałą dla codzienności, prostego życia i rodziny. Prezentowane utwory czynią poezję Kochanowskiego bardzo czytelną i aktualną.

Pieśni księgi dwoje Jana Kochanowskiego to autorska wizja świata – świata harmonijnego, doskonałego, pięknego. Zbiór składa się z Ksiąg pierwszych i wtórych

JACEK KOTLARSKI
Ukończył Liceum Muzyczne w klasie trąbki, następnie Studium Piosenkarskie w Poznaniu, oraz Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie śpiewu. W latach 2000-2007 współpracował z teatrem muzycznym Roma w Warszawie, biorąc udział w spektaklach: Miss Sajgon, Grease, Koty, Taniec wampirów. Obecnie występuje jako wokalista sesyjny, nagrywa i współpracuje z takimi gwiazdami, jak: Ryszard Rynkowski, Krzysztof Kiljański, Ewa Bem, Zbigniew Wodecki. Śpiewa w wielu programach telewizyjnych: Taniec z gwiazdami, Jak oni śpiewają, Tylko nas dwoje. Brał udział w największych polskich festiwalach muzyki rozrywkowej (Opole, Sopot, Top Trendy i in.). Z wielkim powodzeniem zaśpiewał jako solista w projekcie symfonicznym u boku Johna Lorda (Deep Purple). Ma na swoim koncie szereg solowych recitali muzyki filmowej i musicalowej – śpiewał m.in. na deskach Filharmonii Warszawskiej, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Bydgoskiej oraz wykonywał jedną z głównych ról w musicalu Swing w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. W 2011 koncertował w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych Roy Thomson Hall w Toronto (Kanada). W 2012 ukazał się pierwszy solowy i autorski album artysty wydany przez Polskie Radio pt. Nigdy nie jest za późno.


KUBA STANKIEWICZ
Od wielu lat zajmuje niepodważalną pozycję wśród najlepszych polskich pianistów jazzowych. Wyróżnia się indywidualnym podejściem do kompozycji, wrażliwością na barwę dźwięku, wyczuciem dynamiki i przestrzeni. Na profesjonalnej scenie debiutował w zespołach Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego i Zbigniewa Namysłowskiego. Studiował w Berklee College of Music w Bostonie (dyplom w klasie fortepianu), gdzie został wyróżniony Nagrodą Oscara Petersona. Był półfinalistą prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Z działalności amerykańskiej artysty warto także przypomnieć jego współpracę z orkiestrą legendarnego klarnecisty i bandleadera Artiego Shawa.
Po powrocie do kraju założył własny zespół. Jego autorski album Northern Song został uznany płytą roku w ankiecie czytelników magazynu Jazz Forum w 1993. Na koncie artystycznym ma wiele nagrań (Ulice wielkich miast, Chopin Songbook, album Spaces nominowany do Fryderyka 2013). W 2014 dokonał w studio w Los Angeles – wraz z Peterem Erskine’m i Darkiem Oleszkiewiczem – nagrań na płytę z utworami Victora Younga. W ostatnich latach w coraz większym stopniu zajmuje się działalnością pedagogiczną – posiada tytuł doktora habilitowanego, jest cenionym specjalistą od muzycznych programów komputerowych.


MACIEJ SIKAŁA
Saksofonista tenorowy i sopranowy, kompozytor, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat wielu nagród, m.in. : nagrody Programu III Polskiego Radia - Mateusz '95, I miejsca w ankiecie czytelników Jazz Forum w kategorii saksofonu tenorowego w l. 1995- 2005, 2010, 2012 oraz w kategorii. saksofonu sopranowego w 2001. Współpracuje z czołówką polskiej sceny jazzowej oraz z muzykami z zagranicy (Lester Bowie, David Liebman, Ronnie Burrage, Billy Harper, Wayne Dockerey, John Betsch, Kenny Wheeler, Eddie Henderson). Nagrał ok. 50 płyt jazzowych, w tym cztery autorskie, dwie z nich były nominowane do nagrody Fryderyki. Zajmuje się także pedagogiką – jest wykładowcą klasy saksofonu na kierunku jazzowym w Akademiach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy.


WOJCIECH PULCYN
Kontrabasista, absolwent Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina na Wydziale Jazzowym oraz Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie w klasie prof. Zbigniewa Wegehaupta. Skomponował muzykę do spektakli: Transatlantyk W. Gombrowicza (Teatr Montownia),oraz Krzywa wieża N. Ptushkiny w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej (Teatr na Woli). Był współautorem opracowania muzycznego do przedstawienia Magdaleny Warzechy Halo? Kabaret? Jako muzyk brał udział w spektaklach w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego: Nowe Bloomusalem J. Joyce’a, Wesele S. Wyspiańskiego (Teatr Narodowy w Warszawie). Laureat Międzynarodowego Konkursu Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie, Konkursu Standardów Jazzowych w Siedlcach, Konkursu Zespołów Jazzowych w Hoeilaart (z zespołem Joint Venture i Triem Marcina Maseckiego). W 1999 z własnym zespołem New Orkestra zdobył III miejsce na Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors w Krakowie. Był członkiem kadry Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Puławach oraz wykładowcą w klasie gitary basowej i kontrabasu podczas pierwszych warsztatów Drum Camp w Kielcach.


SEBASTIAN FRANKIEWICZ
Perkusista, absolwent Wydziału Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Laureat konkursów Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlcach, Złotego Krokusa w Jeleniej Górze i Bielskiej Zadymki Jazzowej. Od 2002 współpracuje z Michałem Urbaniakiem. W latach ubiegłych członek zespołów Janusza Muniaka, Lory Szafran, Zbigniewa Namysłowskiego, Artura Dutkiewicza, Mariusza Lubomskiego, Miki Urbaniak, Zbigniewa Wegehaupta oraz grupy Bisquit. Obecnie koncertuje z Grzegorzem Karnasem, Agą Zaryan, Grażyną Auguścik, Urszulą Dudziak i Januszem Skowronem. Na koncie ma złotą płytę za projekt Pogadaj ze mną (tekst W. Młynarski, muzyka W. Nahorny). Album Pathfinder tria Nowicki, Święs, Frankiewicz został nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii jazzowy album roku 2012.


strona główna

Kwiecień 2019