6 listopada 2015, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

MISTRZOWIE KLASYCYZMU

ŁUKASZ BŁASZCZYK skrzypce
ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
JANUSZ PRZYBYLSKI dyrygent

W. A. MOZART Adagio i Fuga c-moll KV 546
W. A. MOZART IV Koncert skrzypcowy D-dur KV 218
L. van BEETHOVEN VIII Symfonia F-dur op. 93

kup bilet on-line


Dzieła Mistrzów rozpoczniemy od utworów geniusza z Salzburga – Wolfganga Amadeusa Mozarta. Adagio i Fuga c-moll KV 546 dadzą nam przedsmak tego, co nas czeka w dalszej części wieczoru.
Lubiany przez pianistów, ponieważ technicznie jest dość prosty, ceniony przez melomanów m.in.za liryczny śpiew skrzypiec (cz. II), zabawne „echowe” odzywki orkiestry (cz. III) – IV Koncert D-dur KV 218 to nasza następna propozycja. Napisany przez Mozarta w 1775 roku od pierwszego wykonania (przez samego autora) do dzisiaj cieszy się niesłabnącą popularnością. Dzieło poznamy w interpretacji wirtuoza skrzypiec – Łukasza Błaszczyka, laureata wielu międzynarodowych konkursów, jednego z koncertmistrzów Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermana.
Pogodna w nastroju, podbarwiona humorem, najkrótsza z dziewięciu symfonii Beethovena, nazywana przez samego twórcę “Małą”, zakończy nasze muzyczne spotkanie. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Janusz Przybylski – były dyrektor wielu instytucji artystycznych, m.in. Opery Narodowej w Skopie (Macedonia), Filharmonii Olsztyńskiej czy Opery Bałtyckiej; zdobywca Fryderyka 2010 za nagranie płyty Missa Pro Pace F. Nowowiejskiego. Obecnie profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.




ŁUKASZ BŁASZCZYK
Kształcił się u wybitnych pedagogów, m.in. u Iwony Wojciechowskiej, Aleksandra Kramarova, Zakhara Brona. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi i Konserwatorium Muzyczne w Enschede.
Jest laureatem wielu nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych i kameralnych. Najważniejszym momentem w jego karierze były nagrody na Konkursie Europejskiej Unii Radiowej w Lubljanie oraz na XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, gdzie otrzymał również kilka nagród specjalnych. Dzięki tym sukcesom koncertuje jako solista i kameralista niemal w całej Europie, np. w Anglii, Francji, Holandii, Belgii, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Szwajcarii, Austrii. Występuje z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami, m.in. z Tomaszem Bugajem, Jackiem Kaspszykiem, Jerzym Maksymiukiem, Grzegorzem Nowakiem, Markiem Pijarowskim, Wojciechem Rajskim, Karolem Stryją, Antonim Witem. Koncertuje z większością polskich orkiestr filharmonicznych, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie. Dokonuje także wielu nagrań dla Polskiego Radia w Warszawie i Łodzi. Był prawykonawcą wielu kompozycji, m.in. Concertina Darmstadckiego na skrzypce, fortepian i orkiestrę Zdzisława Szostaka. Kilkakrotnie również kompozytorzy dedykowali mu swoje utwory. Za bogatą działalność artystyczną został uhonorowany Nagrodą Polskiej Akademii Nauk, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi. W 1999 uczestniczył w wielkim światowym tournèe Krystiana Zimermana jako jeden z koncertmistrzów „Polish Festival Orchestra”. Obecnie jest profesorem w Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie kieruje pracą Katedry Instrumentów Smyczkowych.


JANUSZ PRZYBYLSKI
Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi (klasa dyrygentury prof. Tomasza Kiesewettera oraz klasa altówki prof. Zbigniewa Friemana). Studia uzupełniał we Włoszech pod kierunkiem prof. Franco Ferrary. Odbył też studia aspiranckie w Konserwatorium Leningradzkim w klasie prof. Arwida Jansonsa. Kierował zawodowym chórem Filharmonii Krakowskiej. Za przygotowanie chórów do nagrania Pasji K. Pendereckiego otrzymał nagrodę Amerykańskiej Akademii Płytowej w Hollywood. Był dyrektorem artystycznym Filharmonii Olsztyńskiej i Bałtyckiej, kierownikiem muzycznym Warszawskiej Opery Kameralnej, zastępcą dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Wielkiego w Warszawie, dyrektorem artystycznym Opery Bałtyckiej i Opery Narodowej w Skopje. Koncertował we wszystkich krajach Europy, Ameryce i krajach azjatyckich. Nagrywa dla radia i telewizji. Artystę uhonorowano wieloma nagrodami i odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi, m. in.: Orderem Emira Kuwejtu, nagrodą niemieckich krytyków muzycznych za najlepsze przedstawienie prezentowane w Niemczech, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Honorową Odznaką za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Medalem Św. Jakuba za upowszechnianie kultury muzycznej miasta Olsztyn, odznaczeniem Gloria Artis, Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańsk za wybitny wkład w krzewieniu kultury muzycznej na Pomorzu, Kawalerskim Krzyżem Odrodzenia Polski. Otrzymał także Fryderyka za wybitne nagrania płytowe. Współpracuje z Petersburskim Teatrem Tańca, Moscau Imperial Balett, Teatrem Opery i Baletu z Woroneża, Teatrem Wielkim w Mińsku oraz Operą i Filharmonią we Lwowie i Skopje. W latach 2008-2011 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie. Obecnie jest pedagogiem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2010 otrzymał z rąk Prezydenta RP nominację na profesora sztuk muzycznych.






powrót do strony głównej