Jest to koncert dyplomowy Michała Niedziałka, studenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie z klasy dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Ryszarda Dudka. Młody artysta wykaże się umiejętnościami (które oceniać będą egzaminatorzy z UMFC), dyrygując – w pierwszej części koncertu utworami operowymi, natomiast w II części wieczoru V Symfonią e-moll Czajkowskiego. W pięknych ariach z oper Mozarta, Verdiego i Rossiniego usłyszymy jednego z najlepszych śpiewaków polskich młodego pokolenia –Artura Jandę. Jego występ jest nagrodą Filharmonii Św. za udział w Konkursie Wokalnym im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków w Częstochowie w 2009, na którym artysta otrzymał wyróżnienie.

ARTUR JANDA
Ukończył Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie w klasie śpiewu ad. Anny Radziejewskiej oraz w klasie fortepianu prof. Kazimierza Gierżoda. Był stypendystą Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta Miasta Częstochowy, Rządu Dolnej Austrii. W latach 2004, 2006, 2007 został laureatem Austriackiego Muzycznego Forum Młodych. Koncertował solo oraz z towarzyszeniem orkiestry na wielu scenach, m.in. w Studio Koncertowym S1 im. W. Lutosławskiego w Warszawie oraz filharmoniach: Narodowej, Częstochowskiej, Podlaskiej, Wrocławskiej, Lubelskiej, Świętokrzyskiej. Występował pod batutą takich dyrygentów, jak: Łukasz Borowicz, Jakub Burzyński, Tomasz Chmiel, Paweł Kotla, Bogdan Olędzki, Jerzy Salwarowski, Tomasz Tokarczyk, Piotr Wijatkowski, Krzysztof Pośpiech. Współpracuje m.in. z Warszawskim Teatrem Muzycznym „Operetka” oraz z zespołem muzyki dawnej „La Tempesta”, z którym regularnie koncertuje i nagrywa. Jest laureatem III nagrody na konkursie wokalnym szkół średnich im. F. Platówny we Wrocławiu (2004), a także wyróżnienia na konkursie wokalnym im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków w Częstochowie (2009). Występował na wielu festiwalach, m.in.: Pieśni Europejskiej w Warszawie, Haendlowskim w Warszawie, Hoffmannowskim w Poznaniu, Moniuszkowskim w Kudowie-Zdroju oraz Berliner Tage für Alte Musik w Berlinie. Jest solistą Warszawskiej Opery Kameralnej, w której występuje w partiach: Orbazzano (G. Rossini – Tankred), Azariasz (B. Britten – The Burning Fiery Furnace), Masetto (W. A. Mozart – Don Giovanni). W Operze Narodowej w Warszawie kreował postać Zbigniewa w plenerowym wystawieniu Strasznego dworu S. Moniuszki (Mińsk Mazowiecki, 2008).

MICHAŁ NIEDZIAŁEK
Jest dyplomantem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Ryszarda Dudka. Równocześnie studiuje grę na instrumentach perkusyjnych w klasie prof. Edwarda Iwickiego. Pierwsze kroki w dyrygowaniu stawiał pod kierunkiem prof. Marcina Ćmiela w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie. Prowadzi szeroką działalność koncertową jako muzyk orkiestrowy, kameralista i solista. Regularnie uczestniczy w Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Występował także w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie, Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Filmowej „Cinemagic” w Płocku oraz „Com’in Festiwal”. Od 2008 jest koordynatorem muzycznym i perkusistą w spektaklu Borys Godunow (reż. Andriej Moguczij) w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie. W 2009 współpracował jako asystent dyrygenta z Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, poprowadził również Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus na „Festival Orchestre Giovanili” we Florencji. W tym samym roku wziął udział w dyrygenckich kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. Marka Stringera w Reichenau an der Rax (Austria). Brał udział w realizacji nagrań płytowych z muzyką Krzysztofa Pendereckiego i Romualda Twardowskiego. Wielokrotnie uczestniczył w prawykonaniach utworów muzycznych, m.in.: Sofii Gubajduliny, Tomasza Jakuba Opałki, Marii Pokrzywińskiej, Piotra Tabakiernika. Występował na koncertach muzyki jazzowej, filmowej, rozrywkowej i tanecznej. Na swoim koncie ma wielokrotne rejestracje radiowe i telewizyjne dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz Telewizji Polsat.

góra