Był jednym z wielkich nie tylko ludzi sztuki, ale i wielkich mężów stanu, którym zawdzięczamy niepodległość /prof. Marian Drozdowski/.
W programie koncertu, którym czcimy nasze narodowe święto, nie mogło zabraknąć tej niezwykłej postaci: kompozytora, pianisty, filantropa oraz polityka. Zasługi Ignacego Jana Paderewskiego dla polskiej racji stanu są nie do przecenienia, a sława jednego z największych pianistów oraz znakomitego kompozytora sięgała krańców ziemi
Nasze muzyczne spotkanie rozpoczniemy jednak – od porannej piosenki miłosnej (w odróżnieniu od serenady, którą śpiewano głównie wieczorem), czyli Aubade na małą orkiestrę Michała Spisaka. /1914-1965/. Polski twórca, który od czasów powojennych mieszkał na stałe w Paryżu, postrzegany był przez swoich kolegów „z branży” jako osoba z dużym poczuciem humoru.. Otrzymał wiele nagród na konkursach międzynarodowych, m.in. za skomponowanie Hymnu olimpijskiego w 1955 r. Pisał głównie utwory instrumentalne sytuowane w ramach neoklasycyzmu. Jak sam zadeklarował, Aubade to muzyka, z której „słuchacz ma czerpać przyjemność z odkrywania ładu i porządku”. Jednak podkreślić należy, iż kompozytorska maestria Spisaka objawiła się tutaj w „urzekającym pięknie współbrzmień”, a znaczącą rolę pełnią takie instrumenty, jak: flet, obój, klarnet, fagot i orkiestra smyczkowa.
Koncert fortepianowy a-moll op. 17 jest jednym z najbardziej popularnych utworów nie tylko w twórczości Ignacego Jana Paderewskiego, ale także w całej literaturze fortepianowej . Być może dzieło naszego zasłużonego dla sprawy polskiej kompozytora otrzymało to zaszczytne pierwsze miejsce „za tematy śliczne, pełne serdeczności w pierwszej mazurowej części, poetyczne w Romansie, pełne namiętności w Finale”. Solistą jest Marian Sobula. Nasz znakomity gość studiował w krakowskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem prof. Andrzeja Pikula. A oto opinia profesora o swoim uczniu: Marian Sobula obdarzony jest najwyższej rangi naturalnymi predyspozycjami wirtuozowskimi, szlachetną wrażliwością, zróżnicowaną paletą środków wyrazowych, kolorystycznych, a także płomiennym temperamentem.
Do naszego narodowego panteonu dołączyliśmy nie przypadkiem równie narodowego twórcę zza miedzy – Antoniego Dworzaka, który inspiracji poszukiwał w rodzimym folklorze, a słowiański charakter jego twórczości wzbogacił światową muzykę. Ciekawostką jest fakt, że jego dzieła stały się idealnym wzorem dla kompozytorów spod znaku Hollywood (Gwiezdne wojny Johna Williamsa, Dracula Wojciecha Kilara czy Dawno temu w Ameryce Ennio Morricone). Nic dziwnego, znakomity melodysta doskonale wiedział, jak zaskarbić sobie łaski słuchaczy. Jego utwory, w których liryzm przeplata się z patetyzmem, łatwo wpadają w ucho i od lat oczarowują publiczność pod każdą szerokością geograficzną. Ta charakterystyka dotyczy także IV Symfonii d-moll, raz dramatycznej w swym wyrazie, innym razem lirycznej, o czym przekonają się Państwo sami, odwiedzając Filharmonię. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.



MARIAN SOBULA
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula; swoje umiejętności doskonalił na studiach podyplomowych w Accademia di Santa Cecilia w Rzymie pod opieką prof. Sergia Perticaroliego (nagroda za najlepszy dyplom w 2008) oraz na kursach mistrzowskich u prof. Arie Vardiego z Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze. Posiada stopień doktora sztuki. Jest laureatem najwyższych nagród podczas międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in.: „Yamaha Music Foundation Competition” (2005), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Valladolid (2005), licznych konkursów we Włoszech (w 2003 i 2004). Otrzymał także medal „Maria Canals Piano Competition” w Barcelonie (2001), Nagrodę Specjalną Międzynarodowego Konkursu Muzycznego „Dr. Luis Sigall” w Vina Del Mar w Chile (2007) oraz Nagrodę Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi (2008). W 2008 zadebiutował w Caracas w Wenezueli z Simon Bolivar Symphony Orchestra w Théâtro Teresa Carreño (I Koncert fortepianowy F. Chopina). Koncertował w wielu krajach świata w prestiżowych salach koncertowych (m.in. Beethovenhalle w Bonn, Rathaus Berlin, Auditorio Parco Della Musica w Rzymie, Dome les Invalides w Paryżu, Bosendorfer Saal w Wiedniu, Concert Hall Center w Minneapolis, Sydney Opera House, Seymour Theater Center w Sydney, Denki Bunka-Kaikan (Nagoya), Teatro Municipal w Santiago de Chile, Casa de la Musica w Quito, Teatrze Wielkim oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie). Dokonał nagrań dla Telewizji Polskiej, TVP Polonia oraz Libańskiej Stacji Telewizyjnej TeleLumiere. Prowadzi liczne kursy pianistyczne, zasiada w jury konkursów pianistycznych. Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym macierzystej Akademii oraz dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Królewskiego Miasta Krakowa. W 2012 został nominowany do nagrody Prezesa Rady Ministrów RP.

JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej




powrót do strony głównej