8 marca 2015, g. 11.00, sala koncertowa

PTASIE WESELE

KAJA PRUSINOWSKA śpiew, drumla, dzwonki
JANUSZ PRUSINOWSKI skrzypce, cymbały, bałałajka, gliniane gwizdawki, śpiew
PIOTR PISZCZATOWSKI baraban, bębenek, taniec, basy
MICHAŁ ŻAK flet drewniany, szałamaja, klarnet, ludowe instrumenty pasterskie
GABRYŚ PRUSINOWSKI bębny, taniec, zabawy

kup bilet on-line


Publiczność pomoże w odszukaniu ptasiego króla, a potem przygotuje jego wesele. Odbędzie się wspólny taniec i śpiew oraz tworzenie ludowych wycinanek, które ozdobią drzewo życia. Na dworze Króla Ptaków znajdą dla siebie miejsce ptaki śpiewające, grajkowie, tancerze, soliści i tańczący ptasi ludek. Dzieci poznają ptasie tańce – sroczkę, kokoszkę, przepiórkę i nauczą się kilku zwrotek „ptasiego wesela”. Będą także bawić się głosem, naśladując ptasie zawołania. Nad sprawnym przebiegiem koncertu i aktywnością małych uczestników czuwać będzie zespół teatrzyku „Słuchaj Uchem”, znany również i ogromnie lubiany w Kielcach. Tym razem do dorosłych artystów dołączy także 12-letni uczeń-perkusista – Gabryś Prusinowski, który od wielu lat pomaga rodzicom przy organizowaniu szalonej zabawy na estradzie.




KAJA PRUSINOWSKA
Dawne tradycje muzyczne i zdobnicze traktuje jako inspirację: np. układa melodie do współczesnych wierszy dla dzieci, do melodii maluje ilustracje, a z obrazków tworzy scenografię do koncertów i spektakli Słuchaj Uchem. Pracowała w szkołach podstawowych, gdzie realizowała własny program pt. „Kultura i Tradycje Polski”; prowadziła także autorskie zajęcia dla dzieci w warszawskiej Galerii Zachęta. Uczestniczyła w licznych akcjach artystycznych, prowadziła warsztaty m.in. w ramach działalności Stowarzyszenia Dom Tańca oraz we współpracy z wieloma fundacjami i stowarzyszeniami. Polskie pieśni tradycyjne nagrywa m.in. dla programu 2 Polskiego Radia. Wraz z Januszem Prusinowskim i Piotrem Piszczatowskim współtworzą „Słuchaj Uchem” - muzyczny teatr dla dzieci. Dla dzieci także wydała wraz z mężem płytę Kołysała mama smoka uznaną w 2007 za najlepszą folkową płytę roku.


JANUSZ PRUSINOWSKI
Skrzypek, lirnik, cymbalista, harmonista, śpiewak, kompozytor i organizator. Prekursor odrodzenia wiejskiej tradycji muzycznej w Polsce. Gry na skrzypcach uczył się u wiejskich mistrzów. Śpiewa ballady i pieśni religijne, komponuje muzykę teatralną, pieśni i kołysanki. Jako muzyk i kompozytor współpracuje z Teatrem Polskiego Radia, z Teatrem Narodowym i Teatrem Scena Lubelska 30/32. Prowadzi warsztaty śpiewu, tradycyjnej gry na skrzypcach, tańca i podstaw mazurka. Koncertował w większości krajów Europy, Afryce, Azji i Ameryce Płn. Współtworzył zespoły: Bractwo Ubogich, Kapelę Domu Tańca, Dla Róży. Jest współzałożycielem Domu Tańca, autorem programu edukacyjnego Janko Muzykant, śpiewa w zespole Monodia i występuje jako skrzypek Orkiestry Czasu Zarazy. Wraz z żoną Kają prowadzi wydawnictwo-teatr „Słuchaj Uchem”. Jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu "Wszystkie Mazurki Świata".


PIOTR PISZCZATOWSKI
Z wykształcenia socjolog; na instrumentach perkusyjnych i akordeonie grał w wielu kapelach. Od 2009 współpracuje jako aktor i reżyser z teatrem muzycznym „Słuchaj Uchem”. Współtwórca festiwalu Wszystkie Mazurki Świata i Warszawskiego Domu Tańca; od 1994 regularnie prowadzi warsztaty muzyczne i teatralne dla dzieci i młodzieży. Z zamiłowaniem dokumentuje ludową muzykę świecką i religijną. Występuje w Trio Janusza Prusinowskiego, współpracuje także z Adamem Strugiem. Zapalony tancerz.


MICHAŁ ŻAK
Muzyk, maratończyk, podróżnik. Uczeń wybitnego flecisty bretońskiego Jean-Michela Veillona. Od kilku lat eksploruje muzykę polskiej wsi. Współtwórca Poznańskiego Domu Tańca i przez lata muzyk jego kapeli. Współpracuje z zespołami muzyki tradycyjnej, world music, muzyki dawnej, jazz i fusion, komponuje i wykonuje muzykę do niemych filmów i spektakli teatralnych, prowadzi działalność edukacyjną. Jest kilkukrotnym laureatem konkursów muzycznych, m.in. konkursu Nowa Tradycja, organizowanego przez Polskie Radio. Wystąpił w kilkuset koncertach na festiwalach i w salach koncertowych całego świata Współtworzy zespół Lautari, obecnie na stałe związany jest z Janusz Prusinowski Trio.


GABRYŚ PRUSINOWSKI
Dwunastoletni uczeń Szkoły Muzycznej w Mławie w klasie perkusji. Od 5 roku życia bierze udział w przedstawieniach Teatrzyku „Słuchaj Uchem”, pomagając rodzicom w organizowaniu zabaw i grając na instrumentach perkusyjnych.


powrót do strony głównej