8 maja 2015, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

SYMFONIA POLSKA
70. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ


ALEKSANDER DASZKIEWICZ skrzypce
Laureat VII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków
im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
CHEUNG CHAU(Chiny / USA / Polska) dyrygent

A. PANUFNIK Uwertura bohaterska*
H. WIENIAWSKI Koncert skrzypcowy fis-moll op. 14
P. CZAJKOWSKI III Symfonia D-dur Polska op. 29

kup bilet on-line


W koncercie o nader symbolicznym tytule usłyszymy dzieła Panufnika, Wieniawskiego i Czajkowskiego, które, słuchane podczas jednego wieczoru, sprawiają nieodparte wrażenie, iż łączy je wspólny mianownik – wolność.
Jaka zatem jest owa „Symfonia Polska”? Bohaterska, „pełna desperacji, ale i optymizmu, klimatu tamtych dni” – jak chce Andrzej Panufnik, który pracę nad Uwerturą bohaterską rozpoczął w pierwszych dniach wojny? Czy może elegijna, z nastrojem modlitewnego skupienia, jak druga część cudownego wirtuozowskiego Koncertu fis-moll Henryka Wieniawskiego? Albo żywiołowa, taneczna – niczym Symfonia Polska Piotra Czajkowskiego? Na to pytanie każdy będzie musiał odpowiedzieć sobie sam. Jedno nie ulega wątpliwości: rozmaitość i bogactwo formy każdego z tych utworów wprawią w zachwyt co bardziej wrażliwego słuchacza.
Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją zadomowionego już w Polsce Cheung Chau, chińskiego dyrygenta, u którego krytyka podkreśla znakomite wyczucie polskiej muzyki i mistrzowskie panowanie nad zespołem, oraz Aleksander Daszkiewicz – skrzypek studiujący w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Wiesława Kwaśnego. Młodego artystę dostrzegło w ubiegłym roku jury IX Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie, nagradzając I nagrodą oraz nagrodą specjalną w postaci koncertu z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej.



ALEKSANDER DASZKIEWICZ
Urodził się 12 lutego 1994 roku w Bielsku-Białej. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec prof. Wiesława Kwaśnego. Swoje umiejętności doskonalił u boku Zakhara Brona, Igora Ozima, Akiko Suwanai, Ning Fenga i Bartłomieja Nizioła. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych, jak m.in.: X Międzynarodowy Konkurs im. B. Warchala Talents for Europe w Dolným Kubínie na Słowacji (I miejsce), VII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. G. P. Telemanna w Poznaniu (I miejsce), Międzynarodowy Konkurs im. P. Konjovica w Belgradzie (I miejsce), XIX Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Jeunesses Musicales w Bukareszcie (II miejsce) czy III Konkurs Skrzypcowy im. E. Umińskiej w Krakowie (I miejsce).
Artysta nieustannie rozwija swoją działalność kameralną i w tej dziedzinie również zdobywa laury: Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych w Calgary, Kanada (III miejsce) czy V Międzynarodowego Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (I miejsce). Jako członek Cracofonia String Quartet w marcu b.r. miał okazję wystąpić w sali kameralnej NOSPR w Katowicach.
Pomimo młodego wieku koncertował z Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej, Filharmonii Opolskiej, Filharmonii Krakowskiej oraz ze Słowacką Orkiestrą Kameralną.
Jest stypendystą fundacji Porozumienie bez Barier Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso oraz fundacji ProMusicaBona. W 2007 roku otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, a w 2012 roku – stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.
We wrześniu 2014 roku został laureatem I miejsca na IX Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie.


CHEUNG CHAU
Jest dyrektorem orkiestry symfonicznej i kameralnej Utah Valley University oraz pedagogiem tej uczelni, a także dyrektorem Sinfonietty Polonii w Poznaniu. Po wygranym konkursie pracował jako dyrygent asystent Edo de Waarta w Hong Kong Philharmonic. Orkiestrą tą dyrygował m.in. w transmitowanym na żywo na cały świat jubileuszowym koncercie z okazji 10-lecia powrotu Hongkongu do Chin.
Oprócz tego pracował gościnnie z wieloma orkiestrami symfonicznymi w Europie, Azji i USA, m. in. z: Moskiewską Orkiestrą Symfoniczną, Filarmonica Marchigiana we Włoszech, China National Philharmonic, polskimi orkiestrami filharmonicznymi, Gävle Symphony Orchestra w Szwecji, Vaasa City Orchestra i Sibelius Academy Symphony Orchestra w Finlandii; regularnie dyrygował Bloomington Symphony Orchestra, Central Pennsylvania Symphony Orchestra i Manchester Symphony Orchestra and Chorale w USA jako dyrektor muzyczny tych zespołów. Sinfoniettą Polonią dyrygował podczas jej tras koncertowych w Chinach, Polsce, Francji i w Niemczech. W 2011 w ramach zagranicznego programu Polskiej Prezydencji w UE pełnił funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Karola Szymanowskiego w Pekinie, prezentując wraz z Sinfoniettą, Atma Trio oraz solistami z USA, Rosji, Polski i Chin polskich i chińskich kompozytorów.
Posiada podwójny tytuł doktorski w zakresie dyrygentury oraz gry na wiolonczeli. Studiował dyrygenturę symfoniczną pod kierunkiem Jormy Panuli w Royal College of Music w Sztokholmie, a dyrygenturę orkiestr dętych u Franka Battisti w New England Conservatory of Music w Bostonie. Umiejętności doskonalił podczas kursów i lekcji mistrzowskich pod kierunkiem wybitnych artystów. Jako wiolonczelista jest członkiem Atmy Tria, które tworzy ze skrzypaczką Blanką Bednarz i pianistą Sławomirem Dobrzańskim. Artysta nagrywał płyty m.in. dla Acte Prealable.


powrót do strony głównej