Spektakl jest wspólnym przedsięwzięciem Kieleckiego Teatru Tańca oraz Filharmonii Świętokrzyskiej, prapremiera odbyła się 26 czerwca 2008 roku. Zdarzyło się w Jeruzalem to historia dwojga młodych ludzi, współczesnych Romea i Julii, których dramat rozgrywa się w nader realnej scenerii Bliskiego Wschodu. Ona – Muzułmanka, on – Żyd z Izraela, dzieli ich wszystko: pochodzenie, kultura, polityka. A przecież jest to także, a może przede wszystkim, opowieść o miłości, która pokonuje wszelkie podziały, sztucznie tworzone granice i mury, te rzeczywiste, wyrastające między domami i te budowane w ludzkich sercach, mury niechęci i nienawiści. Mimo tragicznego końca, to co zdarzyło się w Jeruzalem, Weronie i wielu innych miejscach, co zdarza się od zarania świata, niesie w sobie potężny ładunek nadziei – oto miłość wciąż się odradza, na gruzach, pośrodku ciemności. Ta historia jest również ostrzeżeniem, że człowiek nie do końca „może postępować jak chce”.

góra