Instytut Muzyki i Tańca    Program „Dyrygent – rezydent”


Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Dyrygent – rezydent” ma na celu prezentację i promocję młodych polskich dyrygentów oraz umożliwienie im debiutu i nabywania praktyki wykonawczej w kontakcie z zawodowym zespołem orkiestrowym. Dyrygentem – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej w sezonie 2013/ 2014 jest Krzysztof Jakub Kozakiewicz.


Nie na darmo nazwano V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 Ludwiga van Beethovena „Cesarskim”. Jest to bowiem jedno z najwybitniejszych dzieł kompozytora, stanowiące ukoronowanie tego gatunku. Pisał je Beethoven w roku 1809, w czasie okupacji Wiednia przez wojska napoleońskie. Pełno w nim zatem rytmów marszowych, elementów militarnych i heroicznych, zaś użyta tu tonacja Es-dur dodaje utworowi rysów bohaterskich. Koncert autor zadedykował swojemu przyjacielowi – arcyksięciu Rudolfowi. Wykonany po raz pierwszy równo 202 lata temu (28 XI) w lipskim Gewandhausie wzbudził absolutny zachwyt.
W ostatnich dwudziestu latach w Filharmonii Świętokrzyskiej V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 grany był zaledwie dwa razy i zawsze przez najwybitniejszych pianistów, jak: Benjamin Engeli – szwajcarski wirtuoz oraz Paweł Kowalski – nasz – by tak rzec – eksportowy artysta zapraszany przez najznamienitsze sale koncertowe świata. Tym razem wystąpi Lukas Geniušas – laureat XVI Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego 2010 (II nagroda ex aequo z Ingolfem Wunderem oraz nagroda specjalna Towarzystwa im. F. Chopina za najlepsze wykonanie Poloneza). Emocje rosną...

Symfonia Odrodzenie Mieczysława Karłowicza skomponowana w latach 1900-1902 to dzieło programowe kończące młodzieńczy okres twórczości autora Odwiecznych pieśni. Dwudziestosześcioletni kompozytor opatrzył dzieło komentarzem pełnym dramatycznych pytań i wątpliwości trapiących młodego człowieka. Jednak mimo dojmującego nastroju rezygnacji i niepewności na zakończenie utworu popłynie uroczyście i potężnie hymn odrodzenia. Po światowym prawykonaniu (21 marca 1903, Berlin) kompozytorowi zarzucano m.in. zbytnie wzorowanie się na symfonice Czajkowskiego. Czyż nie brzmi to zachęcająco?...
Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej dyrygować będzie Jacek Rogala. Natomiast próby do koncertu poprowadzi pod czujnym okiem naszego Szefa Krzysztof Jakub Kozakiewicz, który w sezonie 2013-2014 został dyrygentem – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach zainicjowanego przez Instytut Muzyki i Tańca programu „Dyrygent – rezydent”. Młody muzyk stojący na początku swej drogi artystycznej nabywa w ten sposób doświadczenia zawodowego w kontakcie z profesjonalnym zespołem orkiestrowym, co umożliwi mu i ułatwi podjęcie samodzielnej działalności koncertowej.

To będzie fascynujący wieczór!LUKAS GENIUŠAS
Zdobywca II nagrody ex equo XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (2010) i nagrody specjalnej Towarzystwa im. F. Chopina za najlepsze wykonanie Poloneza w II etapie.

Urodził się w Moskwie w rodzinie z tradycjami muzycznymi. Naukę gry na fortepianie rozpoczął jako pięciolatek. Jego babcia, Wiera Gornostajewa, wybitny pedagog i profesor Konserwatorium Czajkowskiego w Moskwie, jest do tej pory jego pierwszym nauczycielem i mentorem. Brał udział m.in.: w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Fryderyka Chopina Dla Młodzieży 2004 w Moskwie (II nagroda), Młodzieżowym Konkursie Pianistycznym Giny Bachauer w Salt Lake City, 2005 (II nagroda), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Szkocji, 2007 (II nagroda), VII Młodzieżowym Konkursie w Rosji, 2008 (złoty medal); III Konkursie Pianistycznym w San Marino (II nagroda), Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Musica della Val Tidone w Pianello, Włochy, 2009 (I nagroda), Międzynarodowym Konkursie Giny Bachauer w Salt Lake City, 2010 (I nagroda).
Występował z orkiestrami symfonicznymi, m.in. w Hamburgu i Duisburgu, także z BBC Scottish Symphony, Kremeratą Baltica, NOSPR-em, Filharmonią Narodową; współpracował z wybitnymi dyrygentami, jak: Gidon Kremer, Andrey Boreyko, Saulius Sondeckis, Dmitrij Sitkovetsky, Antoni Wit, Roman Kofman, Dmitrij Liss i Juozas Domarkas. Koncertował we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Austrii, Polsce, Litwie, Japonii, Korei Południowej, USA, Niemczech i Chinach.
W urodziny Fryderyka Chopina, 1 marca 2012, pianista zaprezentował w Filharmonii Narodowej w Warszawie trzy sonaty naszego kompozytora transmitowane w Programie II Polskiego Radia. Artysta posiada bogaty repertuar sięgający od baroku po dzieła współczesnych kompozytorów. Zapalony wykonawca muzyki kameralnej: grywa w duetach, triach, kwintetach.


KRZYSZTOF JAKUB KOZAKIEWICZ
Urodził się w 1988 roku w Białymstoku. W rodzinnym mieście ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w klasie skrzypiec Andrzeja Boruszewskiego. W trakcie nauki był laureatem licznych konkursów, w szczególności w zakresie kształcenia słuchu (w Olsztynie i Białymstoku). Następnie studiował dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Marka Pijarowskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. W maju 2011 wziął udział, jako najmłodszy uczestnik, w V Międzynarodowym Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku.
W czerwcu 2012 poprowadził orkiestrę Filharmonii Narodowej w ramach swojego koncertu dyplomowego, który został oceniony celująco. Współpracuje jako asystent z Operą i Filharmonią Podlaską. W 2006 brał udział w międzynarodowym kursie muzycznym w Szczecinie prowadzonym przez Jana Miłosza Zarzyckiego.
Jako dyrygent zadebiutował w wieku lat siedemnastu na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej, prowadząc wykonanie nagrodzonego w VIII Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Uczniowskie Forum Muzyczne” utworu Małgorzaty Goroszewskiej. Jest założycielem orkiestry młodzieżowej „Ad hoc”, z którą niejednokrotnie występował w Białymstoku. Był jednym z dyrygentów orkiestry szkolnej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. W 2009 roku wystąpił jako dyrygent w jubileuszowym koncercie Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku. W 2010 poprowadził koncert charytatywny, dyrygując Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej. Współpracował z łomżyńską Filharmonią Kameralną oraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Juventus.
14 grudnia 2012 poprowadził Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej podczas koncertu „Wieczór klasyków”.
W sezonie 2013-2014 Krzysztof Jakub Kozakiewicz został dyrygentem – rezydentem Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach zainicjowanego przez Instytut Muzyki i Tańca programu „Dyrygent – rezydent”.

JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.powrót do strony głównej