W piątkowy wieczór ruszymy tanecznym krokiem w podróż w dalekie zakątki Europy. Muzyczną wędrówkę rozpoczniemy w Polsce Koncertem fortepianowym e-moll Fryderyka Chopina. Ten ukochany zarówno przez pianistów, jak i przez słuchaczy muzyczny manifest polskości, płynnie przechodzący od nokturnowej zadumy do skocznych rytmów krakowiaka, z pewnością chętnie usłyszą nawet ci, którzy znają już każdą jego nutę na pamięć. Wykona go Sergey Redkin, wschodząca gwiazda rosyjskiej pianistyki. Ów liczący sobie niewiele ponad 20 lat artysta jest już laureatem wielu prestiżowych konkursów, m. in. VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2010). W rytm Tańców z Galanty Zoltána Kodály’ego przeniesiemy się na Węgry. Ten urokliwy, taneczny poemat składa się ze zróżnicowanych w charakterze epizodów opartych na motywach autentycznych starowęgierskich melodii, które niczym refren łączy tęskna, cygańska nuta.
Natomiast II suita z baletu Trójgraniasty kapelusz Manuela de Falli przeniesie nas do gorącej Andaluzji. Barwny Taniec sąsiadów, efektowny Taniec młynarza i ognista Jota to części suity, w której można się doszukać hiszpańskich melodii ludowych, a także usłyszeć echa gitar i cygańskich pieśni.
Orkiestrę Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jerzy Salwarowski.



SERGEY REDKIN
Urodził się w 1991 w Krasnojarsku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 6 lat. W 1998 podjął naukę w Szkole Muzycznej w Krasnojarsku w klasie fortepianu G. M. Bogusławskiej. Zaczął się także uczyć improwizacji u E.N. Markaicha. Od 2004 pobierał naukę gry na fortepianie u O. A. Kurnavina, kompozycję szlifował u A.D. Mnatsakanyana w Saint-Petersburg Saint Conservatory. Szkołę tę ukończył z wyróżnieniem. W 2009 rozpoczął studia w Konserwatorium w Petersburgu w klasie prof. A. M. Sandlera. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich artystów jak: Yuri Rozum, Yuri Bogdanov, Victoria Mushkatkol, Dimitri Steinberg, John Perry, Malcoln Bilson, Fu-Ts'ong, Peter Frankl, Vladimir Mishchuk, Alexander Bonduryansky, Gunta Sproge, Minas Bourboudakis, Vladimir Ovchinnikov, Andrzej Jasiński, Nikolai Petrov, Dmitri Bashkirov. Na swoim koncie ma wiele nagród: zwycięstwo na 3. Międzynarodowym Konkursie im. S. Rachmaninova w Sankt-Petersburgu (2005), Grand Prix 4. Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów z Krajów Nadbałtyckich im. F. Chopina w Estonii (2006), zwycięstwo na 3. Moskiewskim Festiwalu Młodych Pianistów im. Neuhausa (2008), zwycięstwo na Międzynarodowym Konkursie Młodych Muzyków „New names” wraz z triem „Juventa” (Moskwa 2008), zwycięstwo na Konkursie-Festiwalu „Chopin 2010” w Konserwatorium w Sankt-Petersburgu 2010), jest również laureatem VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Paderewskiego w Bydgoszczy (2010). Koncertował w Niemczech, Polsce, Włoszech, Szwecji, Szwajcarii, Estonii.

JERZY SALWAROWSKI
Urodził się w Krakowie i tam ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie kompozycji u Tadeusza Machla i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygentury u Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Swoje umiejętności doskonalił w Accademia Chigiana u F. Ferrary. Jest laureatem czołowych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów dyrygenckich: I i II konkursu w Katowicach (I nagroda i nagroda krytyki muzycznej), w Sienie (I nagroda) i Budapeszcie (zwycięstwo). Dyryguje orkiestrami w Europie, Azji, Afryce i Ameryce, współpracuje z czołowymi orkiestrami i operami w Polsce. Z polskimi orkiestrami odbył wiele tournée koncertowych w Europie. Znajdował się w gronie dyrygentów licznych festiwali, m.in. Warszawska Jesień, Festiwal Flandryjski, Pražske Jaro i Millenium Pace. Regularnie uczestniczy jako juror w Konkursach Dyrygenckich w Katowicach i Białymstoku oraz w Konkursie Wokalnym im. Reszków w Częstochowie. Był dyrektorem naczelnym, artystycznym lub zastępcą dyrektora artystycznego w filharmoniach w Opolu, Katowicach, Bydgoszczy, Lublinie, Szczecinie, Toruniu i Częstochowie, a także w Operze Śląskiej i WOSPR w Katowicach. W 2003 poprowadził gościnnie wykłady w Towson University Baltimore oraz Central Washington University w Ellensburgu. W 2008 na zaproszenie Narodowej Orkiestry z Rio de Janeiro dyrygował na koncercie z muzyką Moniuszki, Chopina i Mendelssohna. Zagraniczne występy artysty w 2010 objęły zarówno Ukrainę (koncert w Filharmonii w Dniepropietrowsku), jak i Jordanię, w stolicy której dyrygował Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej podczas koncertu na zakończenie Roku Chopina. Od ubiegłego roku jest doradcą do spraw Wielkiej Symfoniki w Operze i Filharmonii Podlaskiej, gdzie dyrygował m. in. IX Symfonią L. van Beethovena i III Symfonią G. Mahlera. Artysta uhonorowany został Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.