Jeśli pokusić się o to, by jednym zdaniem określić dzisiejszy program, to nasuwa się ni mniej ni więcej takie, w którym nie da się uniknąć przymiotników: cudowna, pełna barw, poetyckości i – pogody – muzyka romantyczna, chociaż w swojej wczesnej fazie.
Koncert otwiera Uwertura do opery Cyrulik sewilski Gioacchino Rossiniego – kompozytora obdarzonego błyskotliwym, aczkolwiek nieco cynicznym poczuciem humoru. Musiał go nagromadzić sporo, by przeżyć straszny dzień premiery swego dzieła: na scenę wbiegł kot, na kompozytora wylano kubeł zielonej farby, zaś hrabiemu Almavivie rozstrojono gitarę. Mimo tego „falstartu” późniejsze przedstawienia cieszyły się zasłużonym entuzjazmem, i tak aż po dziś dzień. Bo też muzyka uwertury skrzy się zwiastunami błyskotliwych arii nasyconych emocjami płynącymi wprost z serca.
„Grałam znów koncert wiolonczelowy Roberta i były to momenty pełne muzyki szczęścia. Romantyczny charakter, żywotność, rześkość i humor, a także bardzo interesujące przeplatanie się wiolonczeli z orkiestrą są zaiste olśniewające. A jakież współbrzmienie i jak głębokie uczucie znajdujemy w całym przebiegu utworu!” - zachwycała się w swoim dzienniku Klara Schumann, znakomita pianistka, prywatnie żona Roberta Schumanna. Przywołując tę subiektywną ocenę, mamy nadzieję, że co najmniej kilka z tych cech odnajdą Państwo w dzisiejszym wykonaniu. Solistą dzisiejszego koncertu jest doskonały muzyk, koncertmistrz grupy wiolonczel Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, zdobywca licznych prestiżowych nagród na konkursach – Łukasz Frant . Mimo młodego wieku krytyka nie szczędzi mu słów uznania jako artyście o dużej dojrzałości muzycznej i znakomitej technice.
Wieczór zakończy utwór Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego – III Symfonia a-moll op. 56 nazywana Szkocką. Powstała bowiem pod wpływem zauroczenia kompozytora potęgą krajobrazu szkockiego.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi, dyrygent, pedagog, dyrektor Filharmonii Zielonogórskiej oraz dyrektor dorocznych imprez muzycznych, a także inicjator budowy nowej sali koncertowej w Zielonej Górze – Międzynarodowego Centrum Muzycznego Wschód – Zachód.



ŁUKASZ FRANT
Wiolonczelista, solista i kameralista, koncertmistrz wiolonczel Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Pawła Głombika oraz Scuola Internazionale Di Musica da Camera del Trio di Trieste we Włoszech. Czterokrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki, stypendysta Prezydenta Miasta Katowic, Fundacji Hugo Kołłątaja, Yamaha Foundation, Lions Club oraz programu Narodowego Centrum Kultury „Młoda Polska”.
Regularnie koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Jest laureatem konkursów wiolonczelowych, m.in. w Dreznie, Pradze, Liezen, Varpalocie, Elblągu, konkursu im. W. Lutosławskiego w Warszawie i im. D. Danczowskiego w Poznaniu. Zwycięzca konkursu na wiolonczelę solo w Katowicach oraz konkursu o stypendium „Yamaha Music Foundation of Europe” w Łodzi. W 2003 otrzymał wyróżnienie w Konkursie Interpretacji Muzyki Współczesnej w Radziejowicach. Jako kameralista jest laureatem I nagrody w 43 Międzynarodowym Konkursie Beethovenowskim’ w Hradec ( 2004), laureatem konkursu muzyki kameralnej Premio Trio di Trieste (2006) oraz finalistą konkursu Premio Gui we Florencji. Dwukrotnie brał udział w Festiwalu Prawykonań w Katowicach, wykonując m.in. po raz pierwszy w Polsce utwór Roxanny Panufnik AllShall Be Well na chór i wiolonczelę solo (2011). W 2012 Piotr Moss skomponował dla niego sonatę, której prawykonanie światowe odbyło się podczas Śląskich Dni Muzyki Współczesnej w Katowicach.
Współpracuje z pianistką Joanną Galon-Frant oraz skrzypaczką Anną Szabelką w fortepianowym trio Adastra, a wraz z żoną występuje we Frant Duo. W 2004 w wieku 22 lat został koncertmistrzem NOSPR. Obecnie jest także wykładowcą i doktorantem katowickiej Akademii Muzycznej.


CZESŁAW GRABOWSKI
Dyrygent, kompozytor; urodził się w Sosnowcu. Studiował kompozycję (klasa B. Woytowicza) i dyrygenturę (klasa J. Hawela) w PWSM w Katowicach. Jako dyrygent współpracuje z wieloma orkiestrami polskimi i zagranicznymi, wykonując muzykę oratoryjną, symfoniczną, operową i popularną. Koncertował m.in. w Danii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, na Ukrainie, Białorusi i we Włoszech. Występuje z najwybitniejszymi solistami polskimi i zagranicznymi.
Pracował w Operze Śląskiej, w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Śląsk” jako kierownik artystyczny, w Filharmonii Zabrzańskiej – na stanowisku dyrygenta. Współpracował z Orkiestrą Symfoniczną Radia i Telewizji Republiki Białoruś.
Od 1986 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Zielonogórskiej im. T. Bairda, a także dyrektorem dorocznych imprez muzycznych: Festiwalu Smyczkowego Mistrzowie polskiej wiolinistyki, Dni Muzyki nad Odrą, Międzynarodowych Spotkań Muzycznych Wschód - Zachód w Zielonej Górze oraz Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Należy do inicjatorów budowy w Zielonej Górze nowej sali koncertowej – Międzynarodowego Centrum Muzycznego Wschód-Zachód. W swoim dorobku kompozytorskim posiada wiele utworów oratoryjnych, symfonicznych, kameralnych i chóralnych, wykonywanych w kraju i za granicą. Dokonał licznych nagrań płytowych.
Jest honorowym Obywatelem Miasta Zielona Góra. Za działalność i osiągnięcia artystyczne został odznaczony przez Ministra Kultury medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Gloria Artis. Zajmuje się również pracą pedagogiczną; obecnie zatrudniony jest na stanowisku profesora zwyczajnego w Akademii Sztuki w Szczecinie.



powrót do strony głównej