9 listopada, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

ALBUM POLSKI – 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI

ADAM WODNICKI (USA) fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

W. MALISZEWSKI Uwertura radosna na orkiestrę D-dur op. 11
I. PADEREWSKI Koncert fortepianowy a-moll op. 17
M. KARŁOWICZ Poemat symfoniczny Odwieczne pieśni op. 10

100 Lat Niepodległości

PWM       TUTTI.pl

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Filharmonia/ostrożnie, wciąga!!!

Koncert objęty programem "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!. Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca"

kup bilet on-line


Po 123 latach niewoli powróciliśmy na mapę świata. 11 listopada - w ustanowione w 1989 roku Święto Niepodległości - wspominamy i czcimy tych najbardziej zasłużonych dla ojczystych dziejów. W przeddzień rocznicy Filharmonia Świętokrzyska przypomina trzech wielkich kompozytorów polskich, których dokonania możemy z dumą prezentować.
Witold Maliszewski (1873-1939), założyciel i dyrektor konserwatorium w Odessie (o którym nie chciano pamiętać w Rosji po rewolucji bolszewickiej), po powrocie do kraju dyrektor Państwowego Konserwatorium Muzycznego, prezes Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego, przewodniczący jury I Konkursu Chopinowskiego, współzałożyciel Instytutu F. Chopina (obecnie NIFC). 10 listopada 1933 „za zasługi na polu twórczości i pedagogiki muzycznej” został odznaczony przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wielki mąż stanu – Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) – pianista i kompozytor, premier i minister spraw zagranicznych II RP, najlepszy ambasador Polski na świecie. Niepodległości nie doczekał Mieczysław Karłowicz (1876-1909), ale i jego biografia – oczywiście kompozytora, ale także pioniera polskiego taternictwa, znakomitego fotografika uwieczniającego polskie góry, publicysty działającego na rzecz współczesnej muzyki polskiej – doskonale wpisuje się w ojczystą historię.
Witold Maliszewski – uczeń Rimskiego-Korsakowa, uhonorowany II nagrodą na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. F. Schuberta w Genewie w 1928 r. za dokończenie Symfonii VIII Franza Schuberta. Uwerturę radosną na orkiestrę D-dur op. 11 napisał w 1902 r. w wieku zaledwie dwudziestu kilku lat, będąc na ostatnim roku studiów petersburskiego Konserwatorium. Znawcy sugerują, że Uwertura oparta jest na tematach z muzyki Franciszka Schuberta, ale pewne jest jedno: utwór emanuje nieskrępowaną młodością i entuzjazmem.
Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego powstawał z przerwami na przestrzeni lat 1882 – 1888 i jest jednym z najpopularniejszych koncertów zarówno w dorobku swego twórcy, jak i w całej literaturze fortepianowej. W recenzji znanego krytyka czytamy: Dzieło Paderewskiego ma tematy śliczne, pełne serdeczności w pierwszej mazurowej części, poetyczne w Romansie, pełne namiętności w Finale, orkiestra nieraz łączy się z fortepianem w dowcipnych kombinacjach, sam zaś solowy instrument traktowany jest wybornie. Odwieczne pieśni ujęte w formie tryptyku symfonicznego, pełen melancholii i żarliwych emocji utwór tragicznie zmarłego w 1902 w Tatrach Mieczysława Karłowicza, niezmiennie wybierają wszystkie pokolenia (tym razem przede wszystkim przez maturzystów biorących udział w programie IMiT filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!) jako jeden z najbardziej lubianych. Może dlatego, że „autor wypowiedział to, co mu w duszy artysty-muzyka śpiewało”, a co podobnie odczuwa obecna na koncercie publiczność?
Solistą koncertu jest doskonale znany u nas Adam Wodnicki, pianista mieszkający w USA. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii poprowadzi Jacek Rogala.
W przerwie koncertu zaprosimy Państwa na wernisaż wystawy niepodległościowej lubelskiej malarki – Moniki Ślósarczyk (Sala Karola Anbilda).

ADAM WODNICKI
Nazwany został przez krytyków „fenomenalnym pianistą” i „muzyczną gwiazdą”. Koncertował jako solista na pięciu kontynentach, brał także udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych Dokonał licznych nagrań dla radia i telewizji, m. in. w Japonii, USA, Finlandii, Polsce, oraz płytowych dla firm Muza, Folkways, Wergo, Klavier, Centaur i Altarus – płyty z muzyką I. J. Paderewskiego zostały ocenione jako „nagrania mistrza fortepianu”; płyta firmy Centaur Chicago Tribune uznano jako „jedno z najlepszych nagrań współczesnej muzyki kameralnej roku”, zaś Tria fortepianowe R. Muczyńskiego umieszczono na tzw. „Want List 2004”.
Ukończył krakowską Akademię Muzyczną w klasie profesora Jana Hoffmana, studiował również u Guida Agostiego w Sienie oraz u Györgya Seböka w Indiana University w Bloomington. Był trzykrotnie nagradzany na krajowych konkursach Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, jak i na VIII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Ceniony pedagog: pracował w Akademii Muzycznej w Krakowie, w School of Music (University of Texas w Austin), od 1980 wykłada w University of North Texas College of Music w Denton. Juror międzynarodowych konkursów pianistycznych w Hong Kongu, Los Angeles, Kolumbii i in., prowadził również kursy mistrzowskie, m.in. w Central Conservatory w Pekinie, University of Pretoria w RPA. Od kilku lat obejmuje stanowisko dyrektora Międzynarodowego Kursu Pianistycznego w Warnie. Jest redaktorem wykonawczym pierwszego wydania Dzieł wszystkich I. J. Paderewskiego, wydanego przez Musica Iagellonica w Krakowie. W 2015 został laureatem nagrody Złote Sowy Polonii w dziedzinie muzyki, przyznawanej przez redakcję czasopisma Jupiter w Wiedniu.


JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.


MONIKA ŚLÓSARCZYK
Urodziła się w 1971 w Bielsku-Białej. Dyplom obroniła w ASP w Krakowie (1996) z malarstwa sztalugowego w pracowni Jana Szancenbacha z aneksem w pracowni książki i typografii Jana Banaszewskiego. Prócz malarstwa sztalugowego zajmuje się artystycznym wykończeniem wnętrz – mozaika ceramiczna, sztukateria, fresk, płaskorzeźba itp. Była uczestnikiem około 35 wystaw zbiorowych, 60 indywidualnych. Jest także twórcą happeningów, np.: „lepienie owiec”, „owsik Krzywicki” oraz uczestnikiem plenerów malarskich krajowych i zagranicznych. Prace, oprócz prywatnych zbiorów, można oglądać m.in. w restauracji Wierzynek w Krakowie, Willi Decjusza (odtworzenie fresków Sali Kominkowej we współpracy z konserwatorem i historykiem) w Krakowie, etnochacie Topolej w Goleszowie, hotelu Góral w Szczyrku, zajeździe Korbasowy Dwór w Cieszynie. W gminie Łobez odnowiła pomnik żołnierzy polskich i radzieckich, zniszczony krzyż poniemiecki i dzwonnicę w Zajezierzu. Była rzeczoznawcą policji w Łobzie. Zamieszkała tymczasem w Wiśle.
Wystawa prac malarskich Moniki Ślósarczyk próbuje spiąć klamrą minione 100 lat... Obok prac poświęconych Rocznicy Odzyskania Niepodległości znajdą tam miejsce obrazy „mówiące” o naszej teraźniejszej codzienności. Dzięki temu, co było, jest takie dzisiaj.



strona główna

Listopad