9 grudnia 2016, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

MIKOŁAJKI W FILHARMONII
DYSONANS czyli POWRÓT KRÓLEWICZA

STANISŁAW BELICA skrzypce
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
MIŁOSZ KULA dyrygent
BEATA MŁYNARCZYK prowadzenie

kup bilet on-line



Już po raz czwarty zapraszamy naszych słuchaczy do Krainy Muzyki, gdzie panuje mądry król Symfoniusz. Bohaterem dzisiejszej opowieści, ilustrowanej piękną muzyką symfoniczną, będzie królewicz Dysonans. Następca tronu i brat królewny Melodii. przyjedzie na święta z dalekiej krainy, gdzie uczy się muzyki. Okaże się, że długo wyczekiwany powrót królewskiego syna nie obejdzie się bez... dysonansów. Na szczęście każdy dysonans znajdzie swoje szczęśliwe rozwiązanie.
W rolę królewicza wcieli się Staś Belica. Równie utalentowany jak siostra, która poprzednio z wielkim sukcesem kreowała na naszej estradzie królewnę Melodię, młody adept sztuki wiolinistycznej ma za sobą kilka wygranych konkursów.
Przewodnikiem po muzycznych meandrach i znakomitym narratorem – jak zawsze – będzie niezrównana w konstruowaniu bajkowych opowieści i trzymaniu w napięciu słuchaczy – Beata Młynarczyk.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej pokieruje Miłosz Kula, młody dyrygent z Wrocławia.


STANISŁAW BELICA
Urodził się w 2001 w Poznaniu roku w rodzinie artystycznej. Jest uczniem III klasy Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. w Częstochowie w klasie skrzypiec dr Aleksandry Szwejkowskiej-Belicy. Jest laureatem kilku konkursów skrzypcowych. Otrzymał m.in. : wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Klas Skrzypiec i Altówki w Warszawie CEA (2013); finalistą Przesłuchań akroregionalnych w Katowicach CEA (2012); II miejsca na I Szkolnym Konkursie Skrzypcowym Na Miniaturę w Częstochowie (2012); brązowego medalu na Festiwalu Muzyki Józefa Haydna w Częstochowie (2009). Brał udział w nagraniach i wydaniu płyty CD Kolędy Beliców i Saneckich (2011). Uczestniczył również w Festiwalu XXXI Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w „Atmie ” w Zakopanem (2008), w Festiwalu Skrzypce Pod Żaglami - Mazury 2012, 2013, 2016 oraz I Festiwalu Jurajska Jesień Muzyczna 2013. Stypendysta Prezydenta Miasta Częstochowy w roku szkolnym 2013/2014.


MIŁOSZ KULA
Dyrygent, muzykolog, klarnecista. Naukę muzyki rozpoczął w chórze chłopięco-męskim archidiecezji wrocławskiej Pueri Cantores Wratislavienses, z którym był związany przez ponad 11 lat. Absolwent studiów licencjackich w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie klarnetu prof. Jana Tatarczyka oraz magisterskich w klasie dyrygentury dr. Wojciecha Rodka (dyplom z oceną bardzo dobrą). Równolegle ze studiami muzycznymi ukończył muzykologię na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest zatrudniony we wrocławskiej Akademii Muzycznej na stanowisku asystenta.
Otrzymał nagrody i wyróżnienia na konkursach zespołów kameralnych w Szczecinie, Jaworze i Wrocławiu. Jest półfinalistą I Ogólnopolskiego Konkursu dla Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu. Był współzałożycielem oraz prezesem Wrocławskiej Orkiestry Młodzieżowej, z którą współtworzył szereg projektów orkiestrowych w kraju i za granicą.
Jako muzyk orkiestrowy, chórzysta, solista i kameralista brał udział w wielu wydarzeniach artystycznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Był chórzystą Chóru Filharmonii Wrocławskiej, współpracował z Chórem Kameralnym Senza Rigore, Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu i Agencją Artystyczną ProMusica. Koncertował w Czechach, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Rosji i Szwajcarii.
W roli dyrygenta zadebiutował podczas festiwalu Eurochestries w 2010 roku w Almerii (Hiszpania). Miał przyjemność prowadzić koncerty w ramach Festiwali Clarimania we Wrocławiu i Brand New Music Festival w Katowicach, a także występować z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego, Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną i Sound Factory Orchestra. Od 2014 roku współpracuje z Gliwickim Teatrem Muzycznym.
Miłosz Kula zajmuje się również działalnością naukową. Brał udział w ekspedycji etnomuzykologicznej w okolice Irkucka, badając ślady obecności polskiego repertuaru. Wygłaszał referaty na konferencjach naukowych w Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu. W swojej aktualnej aktywności naukowej koncentruje się na twórczości instrumentalnej Carla Dittersa von Dittersdorfa oraz na polskiej muzyce instrumentalnej I połowy XIX wieku. Jest autorem publikacji naukowych, prowadzi bogatą działalność prelegencką i popularyzatorską, opatrując słowem wiążącym koncerty w ramach festiwali muzycznych na Dolnym Śląsku.
Od 2014 roku jest doktorantem na kierunku dyrygentura w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (opiekun: prof. Mirosław Jacek Błaszczyk) oraz w zakresie muzykologii na Uniwersytecie Wrocławskim (opiekun: prof. Remigiusz Pośpiech).


BEATA MŁYNARCZYK
Teoretyk muzyki, pedagog, prelegent muzyczny, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 25 lat jest nauczycielką przedmiotów teoretyczno-muzycznych w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie, a także zajęć artystycznych – drama i muzyka w Zespole Szkół Plastycznych w Częstochowie.
Jako prelegent muzyczny współpracuje m.in. z Filharmonią Świętokrzyską, Filharmonią Częstochowską, OPK Gaude Mater, Towarzystwem Muzycznym w Częstochowie. Prowadzi działalność popularyzatorską we współpracy z różnymi środowiskami – od przedszkolaków po słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Jest współautorką projektu edukacyjnego Szkoła na Parnasie, realizowanego w Filharmonii Częstochowskiej w latach 2006-2011, autorką cyklów audycji umuzykalniających dla dzieci Z kufra muzycznych tajemnic i W kamienicy przy ulicy wiolinowej oraz serii bajek ilustrowanych muzyką symfoniczną, powstałych we współpracy z Filharmonią Świętokrzyską.


strona główna