Haydn, Mozart i Schubert – taka jest propozycja Filharmonii Św. na piątkowy wieczór. Koncert rozpocznie 83. Symfonia g-moll Józefa Haydna, do której przylgnął nieco mylący podtytuł Kura. Pojawiający się bowiem w pierwszej części motyw oboju do złudzenia przypomina gdakanie kury, nie chodzi tu jednak o muzyczny portret tego domowego ptaka. Jeśli już doszukiwać się można jakiś programowych treści w tym utworze, to akcent położony jest raczej na problemy ludzkie. W gruncie rzeczy muzyka ma charakter melancholijny i jedynie początkowe Allegro nastrojem odbiega od następnych dwóch części.
IV Koncert skrzypcowy D-dur Mozarta należy do bardzo popularnych utworów, które chętnie wykonują artyści ze względu na jego niezbyt skomplikowany charakter, a za to bardzo melodyjne (szczególnie w części środkowej) tematy. Za tę ostatnią cechę kochają go również słuchacze. Zaproszenie do wykonania tego Koncertu przyjął Jarosław Nadrzycki, laureat wielu prestiżowych konkursów. Artysta po raz pierwszy wystąpi przed kielecką publicznością.
Wieczór zakończymy V Symfonią B-dur Schuberta, bardzo Mozartowską nie tylko z ducha, ale i założenia. Jest to bowiem swoisty hołd złożony przez Haydna geniuszowi z Salzburga.
W tym klasycznym repertuarze wystąpi – i jako towarzysząca soliście i jako zbiorowy wykonawca – Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego – dyrektora Filharmonii Olsztyńskiej.



JAROSŁAW NADRZYCKI
Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku sześciu lat. Jako dwunastolatek zadebiutował, wykonując Fantazję na tematy z opery Carmen P. Sarasatego z Orkiestrą Konserwatorium Moskiewskiego w Wielkiej Sali Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej, Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Igora Ozima oraz Royal Academy of Music w Londynie w klasie prof. Igora Petrushevskiego.
Zwyciężał na wielu prestiżowych międzynarodowych konkursach skrzypcowych, m.in. w Erywaniu – im. Arama Chaczaturiana, w Bukareszcie – im. G. Enescu, w Berlinie – im. Maxa Rostala, w Wilnie – im. J. Heifetza, w Varallo – „Valsesia Musica”, Haverhill Sinfonia Soloist Competition w Wielkiej Brytanii, w Martigny (Szwajcaria) – im. T. Vargi, w Londynie – im. B. Brittena. W 2001 i 2006 był laureatem V nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu.
Dwa lata temu zadebiutował z Simon Bolivar Orchestra of Venezuela w Caracas u boku Maestro Krzysztofa Pendereckiego. W Caracas wystąpił ponownie w 2011 z Giancarlo Guerrero. Koncertował w wielu krajach Europy, w obu Amerykach i Korei Płd., w najlepszych salach koncertowych, jak: Cadogan Hall, St. John’s Smith Square czy Wigmore Hall w Londynie, Ateneum w Bukareszcie, Sala Filharmonii im A. Chaczaturiana w Erywaniu, Wielka Sala Konserwatorium w St. Petersburgu i w Moskwie, Sala im. S. Bolivara w Wenezueli. Wystąpił również na Kremlu oraz w Ambasadach Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie i w Brukseli. Jego nagrania były transmitowane przez wiele stacji radiowych i telewizyjnych w Europie m.in. Mezzo TV, TV ORF Austria, TV Montenegro, TVP Kultura, TVR Romania, TV Armenia.


PIOTR SUŁKOWSKI
Dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie, pierwszy gościnny dyrygent Signature Symphony Orchestra Tulsa OK (USA), pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Barbakan. Posiada ogromne doświadczenie operowe, zdobyte m.in. podczas pracy w Operze Krakowskiej jako dyrektor artystyczny oraz w Opera Wildwood Festival AR (USA) jako dyrektor muzyczny. Zrealizował kilka produkcji z Krakowską Operą Kameralną, której był współtwórcą. Pracował jako zastępca dyrektora Chóru Polskiego Radia w Krakowie, następnie wygrał konkurs na kierownika artystycznego i dyrygenta Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Jest adiunktem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasę dyrygentury, jak również prowadzi zespoły operowe na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej w Krakowie oraz chór i orkiestrę Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Krakowie. Jest współorganizatorem i managerem Konkursu Dziecięcych Zespołów Kameralnych „Wiosna Młodych Kameralistów”. Zrealizował kilkanaście premier operowych. Na swoim koncie ma m. in.: światowe prawykonanie oratorium D. Reguckiego Cracovia est oraz nieznanej operetki K. Szymanowskiego Loteria na mężów czyli narzeczony nr 69. Zrealizowany przez artystę w 2004 w Krakowie Gwałt na Lukrecji został uznany na Bydgoskim Festiwalu Operowym za najlepszy spektakl roku. W 2008 w ramach Festiwalu „Rozstaje” poprowadził jubileuszowy koncert na Rynku Głównym w Krakowie z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej i światowej sławy solistą Gheorghem Zamfirem. W 2009 nagrał wspólnie z solistką Dorotą Imiełowską płytę Marek Stachowski Works for Cello & String Orchestra, za którą orkiestra otrzymała nagrodę Le Ring de Classiqueinfo. Zrealizował również nagranie z muzyką B. Chajdeckiego do serialu historycznego Czas honoru.






góra