27. Świetokrzyskie Dni Muzyki

P. GLASS Orbit (2013)**
T. BUCKLEY / L. BECKETT (arr. M. Pepol) Song to the Siren**

** pierwsze wykonanie w Kielcach

Głównym wyznacznikiem koncertu jest muzyka akustyczna i elektroniczna, ale – tak, jak syrena – ma on hybrydyczną naturę, czerpiąc z języka filmu, teatru i sztuki performance’u. Autorem tej niecodziennej koncepcji jest Michał Pepol (członek Royal String Quartet), a tytuł koncertu nawiązuje do noweli Franza Kafki, którym z kolei zainspirował się Tomasz Sikorski, pisząc kompozycję na wiolonczelę pod tym samym tytułem. Wiolonczeliście towarzyszy wybitna aktorka teatralna i filmowa, która po raz pierwszy mierzy się w Milczeniu Syren z muzyczną materią, śpiewając utwory pochodzące z odmiennie różnych tradycji stylistycznych (Franz Schubert, Tim Buckley/Larry Beckett).

MICHAŁ PEPOL
Wiolonczelista, aranżer. Jest członkiem zespołu Royal String Quartet, z którym koncertuje w kraju i za granicą, a także występuje w ramach renomowanych festiwali. Współzałożyciel i współorganizator Festiwalu Kwartesencja. Związany jest z brytyjską wytwórnią Hyperion, dla której nagrał albumy z kompletem kwartetów Szymanowskiego, Góreckiego, Pendereckiego, Lutosławskiego, Szymańskiego i Mykietyna. Płyty zostały entuzjastycznie przyjęte przez światową krytykę (m.in. płyta miesiąca w BBC Music Magazine, dwukrotnie Editor’s Choice w Gramophone). Od 2012 związany z Nowym Teatrem w Warszawie (projekt Nowa Warszawa ze Stanisławą Celińską i Bartkiem Wąsikiem), od 2015 występuje w spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego Francuzi (scena koncertu, podczas której wykonywana jest Kartka z albumu Pawła Mykietyna). Współpracuje z wieloma artystami. Z Bartkiem Wąsikiem współtworzy duet Dwóchgłos, z którym wystąpił m.in. na festiwalu Pomada oraz w ramach serii koncertów W brzask w warszawskiej Królikarni. Brał także udział w projekcie Slavox Karola Radziszewskiego i Adama Walickiego. Dźwięk odnaleziony, pierwszy solowy projekt wiolonczelisty, miał swoją premierę w 2016. W czerwcu 2017 odbyły się pokazy jego kolejnego autorskiego projektu – koncertu/filmu/performansu Milczenie syren w duecie z Magdaleną Cielecką w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Tego samego roku wyprodukowany został film Among Angels z muzyką zaaranżowaną i wykonaną przez Michała, zrealizowany w Puszczy Białej wraz z Agatą Grzybowską i Robertem Migasem. Artysta prowadzi klasę kameralistyki w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.

MAGDALENA CIELECKA
Za sprawą polonistki zainteresowała się teatrem, a do egzaminów wstępnych do szkoły aktorskiej przygotowywał ją częstochowski aktor Marek Ślosarski. W 1995 ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie.
Zadebiutowała w filmie Barbary Sass Pokuszenie (1995), za który otrzymała nagrody festiwali w Gdyni, Genewie i Tokio. Największą popularność zdobyła dzięki filmowi Samotność w sieci oraz roli w serialu Magda M., a przede wszystkim dzięki rolom teatralnym, szczególnie w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Od 2008 jest członkiem zespołu Nowego Teatru w Warszawie.
Występowała w Nowym Jorku (Dybuk, 2004; Krum, 2007 – spektakle w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego), Francji (Awinion), Belgii, na festiwalu w Edynburgu (wzbudzając entuzjazm brytyjskiej krytyki w 2008). W 2008 prezentowała dwa filmy ze swoim udziałem w Londynie (cykl Polskie piękności). W 2006 uczestniczyła w Festiwalu Polskich Filmów w Seattle. Na początku 2008 jako aktorka z filmu Katyń była obecna na festiwalu w Berlinie i na gali oscarowej. W 2013 na festiwalu Dwa Teatry otrzymała nagrodę za rolę pani Dulskiej w Moralności pani Dulskiej w reżyserii M. Wrony.
Jest twarzą firmy Avon w Polsce. Reklamowała także gazetę „Dziennik”. W dwunastej serii programu TVN Szymon Majewski Show parodiowała Joannę Krupę w części Rozmowy w tłoku.

Kwiecień 2019