11 kwietnia, środa, g. 18.30, sala kameralna

WIEDEŃSKI KWARTET FORTEPIANOWY

STRATOS QUARTETT w składzie:
KATHARINA ENGELBRECHT skrzypce
MAGDALENA EBER altówka
JAN RYSKA wiolonczela
MARI SATO fortepian

W. A. MOZART Kwartet fortepianowy g-moll KV 478
G. PROY Achat na kwartet fortepianowy *
T. SKWERES Grenzgänge na kwartet fortepianowy**
G. FAURÉ Kwartet fortepianowy nr 2 g-moll op. 45**

* prawykonanie
** pierwsze wykonanie w Kielcach

Austriackie Forum Kultury

MKiDN

w ramach Programu „Muzyka”

„Warstwy” (stratos z greckiego – warstwa) kwartetu tworzą trzy narodowości (dwie Austriaczki, Japonka i Czech). Artyści – wielokrotni zdobywcy (indywidualnie i zespołowo) nagród na konkursach swoje kulturowe doświadczenia spajają wspólną idée fixe, którą jest idealna harmonia wszystkich instrumentów.
Program wieczoru zaprowadzi nas do klasycznego i współczesnego Wiednia (w tym ostatnim zderzy się muzyka Austriaczki i mieszkającego tam Polaka), a także do romantycznego Paryża.
Koncert jest wynikiem cyklicznej współpracy Filharmonii z Austriackim Forum Kultury. Środkowe utwory twórców austriackich: Gabriele Proy i Tomasza Skweresa, skomponowane zostały specjalnie dla występującego w Kielcach zespołu – pierwszy będzie prawykonaniem światowym, drugi zostanie wykonany po raz pierwszy w Polsce. Dzieła skrajne to przepiękna klasyka – geniusza z Salzburga Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz mistrza małych form muzycznych, Gabriela Fauré.

STRATOS QUARTETT
Zespół powstał wiosną 2013, a jesienią odniósł pierwszy spektakularny sukces, zdobywając na 20. Międzynarodowym Konkursie im. Brahmsa w Pörtschach I nagrodę w kategorii muzyki kameralnej oraz dodatkowo nagrodę specjalną przyznawaną przez Neues Künstlerforum. Tego samego roku, po występach na festiwalu muzycznym w Turku (Finlandia), zespół otrzymał nagrodę Windisch Kammermusik Preis. Kolejnym etapem kariery było przyjęcie Stratos, jako jedynego kwartetu fortepianowego, do ECMA (European Chamber Music Academy). Od tego czasu zespół koncertował m.in. w Wiener Musikverein, Brucknerhaus w Linzu, Wigmore Hall w Londynie, na Harmos Festival w Porto, w Grande Auditorio w Centrum Gulbenkian w Lizbonie, na festiwalu im. A. Dvořáka, Grafenegg Festival oraz w USA, Japonii, Finlandii i Francji. Niektóre z tych koncertów były transmitowane i zarejestrowane przez stacje radiowe i telewizyjne, jak Ö1 i RTP.
Każdy z muzyków kwartetu (pochodzących z Austrii, Japonii i Czech) jest również wielokrotnym zdobywcą nagród krajowych i zagranicznych konkursów i występuje jako solista oraz w innych składach kameralnych, a także w orkiestrach.
W 2016 Kwartet zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej „Citta di Pinerolo e Torino“ i uzyskał tam nagrodę specjalną za najlepszą interpretację muzyki R. Schumanna. W 2017 roku zespół został wyróżniony pierwszą nagrodą oraz „Grand Prix“ na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Beethovena w Lusławicach. Stratos Quartett został wybrany do programu New Austrian Sound of Music prowadzonego przez Federalne Ministerstwo Europy, Integracji i Spraw Zagranicznych.

Kwiecień 2018