11 grudnia 2015, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

BARWY ROMANTYZMU

GRZEGORZ NIEMCZUK fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JERZY SALWAROWSKI dyrygent

R. SCHUMANN Uwertura Manfred op. 115
E. GRIEG Koncert fortepianowy a-moll op. 16
F. SCHUBERT VIII Symfonia h-moll Niedokończona

kup bilet on-line


„Czarodziej fortepianowego uśmiechu” – tak określiła młodego pianistę, Grzegorza Niemczuka, jedna z gazet po jego koncercie. Artysta gościł w kieleckiej Filharmonii pięć lat temu jako zwycięzca 40. Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. Od tego czasu jego kariera nabrała niebywałego tempa. Przenosząc się z kontynentu na kontynent, odwiedził najbardziej liczące się na świecie centra artystyczne, jak – dużym skrócie: Carnegie Hall, Steinway Hall w Nowym Jorku, Teatro Sergio Cardoso w Sao Paulo, Victoria Concert Hall, Kioi Hall w Tokio, Collonge-Bellerive w Genewie oraz inne ośrodki w Neapolu, Paryżu, Wenecji, Oslo, Wilnie, Sofii, Mariańskich Łaźniach, Addis-Ababie, Daegu, Phoenix.
Dziś mamy okazję posłuchać tego fascynującego pianistę, który „przykuwa uwagę słuchaczy głębią emocji i pasją wykonania” (to jeszcze jedna laurka zachwyconego recenzenta) w utworze godnym mistrza – Koncercie fortepianowym a-moll Edvarda Griega. Grzegorz Niemczuk często przebywa w Norwegii, wciąż tam powraca i stamtąd udaje się w swoje tournée po największych miastach świata, zdążył zatem poznać tę specyficzną nastrojowość i liryzm romantyków północy, z których największy to Grieg. A jego jedyny Koncert fortepianowy to najbardziej rozpoznawalne i z entuzjazmem przyjmowane przez słuchy dzieło. Rozpoczyna się od ekscytującego tremolo kotłów, potem następuje olśniewający wstęp fortepianu z opadającymi akordami…
Ale to nie jedyne arcydzieło tego wieczoru. Na początku bowiem – pyszna, pełna ekspresji Uwertura Manfred R. Schumanna inspirowana dramatem Byrona.
A na zakończenie – znowu niesłychanie emocjonalne, prawdziwe magnum opus Schuberta – Niedokończona, o którym Brahms powiedział: „Jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to […] żylibyśmy w prawdziwym raju muzycznym”.
Wielka odpowiedzialność spada na barki profesora Jerzego Salwarowskiego i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej!




GRZEGORZ NIEMCZUK
Jego grę wyróżnia płynność, bardzo szeroki zakres dynamiki, od głośnego forte po szepczące pianissima, różnorodność barw i kolorów oraz olśniewająca wirtuozeria. The Epoch Times, Nowy Jork 2013

Jest jednym z najbardziej aktywnych polskich pianistów klasycznych młodego pokolenia. Wystąpił do tej pory z ponad 350 recitalami i koncertami, odwiedzając 23 kraje na 6 kontynentach. Wśród sal koncertowych, w których gościł, znajdują się tak prestiżowe, jak Carnegie Hall, Steinway Hall w Nowym Jorku, Teatro Puccini w Mediolanie, Teatro Sergio Cardoso w Sao Paulo, Teatro Civico w Vercelli, Palau de la Musica Catalana w Barcelonie, Victoria Concert Hall w Singapurze, Collonge-Bellerive w Genewie, Muzeum F. Liszta w Weimarze, Konserwatorium Muzyczne w Shanghaju, Carskie Sioło w Petersburgu, Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki – Opera Narodowa, Zamek Królewski w Warszawie oraz inne ośrodki w Neapolu, Paryżu, Wenecji, Oslo, Addis-Ababie, Phoenix i wielu innych miastach świata. Pianista posiada bardzo rozbudowany repertuar obejmujący ponad 200 utworów solowych i 20 koncertów na fortepian z orkiestrą od epoki baroku po muzykę XX i XXI wieku. W 2013 roku wygrał, jako pierwszy Polak w historii „International Carnegie Hall Concerto Debut Competition" w Nowym Jorku. Ta prestiżowa nagroda otworzyła mu drogę do Carnegie Hall, gdzie w lutym 2013 roku miał okazję zaprezentować II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 F. Chopina, zbierając znakomite recenzje. Jest również laureatem wielu konkursów pianistycznych w Polsce, Belgii, Włoszech i USA. Ostatni sezon artystyczny 2014/2015 przyniósł kilka debiutów: tournée po Brazylii, debiut w Malezji, Rosji oraz Japonii, w prestiżowej Kioi Hall w Tokio, gdzie zaprezentował Koncert fortepianowy D-dur K537 Koronacyjny W. A. Mozarta.


JERZY SALWAROWSKI
Urodził się w Krakowie i tam ukończył Akademię Muzyczną w klasie kompozycji Tadeusza Machla i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygentury u Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Swoje umiejętności doskonalił w Accademia Chigiana pod kierunkiem F. Ferrary. Jest laureatem czołowych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów dyrygenckich: I i II konkursu w Katowicach (I nagroda i nagroda krytyki muzycznej), w Sienie (I nagroda) i Budapeszcie (zwycięstwo). Dyryguje orkiestrami w Europie, Azji, Afryce i Ameryce, współpracuje z czołowymi orkiestrami i operami w Polsce. Z polskimi orkiestrami odbył wiele tournée koncertowych po Europie. Znajdował się w gronie dyrygentów licznych festiwali, m.in. Warszawska Jesień, Festiwal Flandryjski, Pražske Jaro i Millenium Pace. Regularnie uczestniczy jako juror w Konkursach Dyrygenckich w Katowicach i Białymstoku oraz w Konkursie Wokalnym im. Reszków w Częstochowie. Był dyrektorem naczelnym, artystycznym lub zastępcą dyrektora artystycznego w filharmoniach w Opolu, Katowicach, Bydgoszczy, Lublinie, Szczecinie, Toruniu i Częstochowie, a także w Operze Śląskiej i WOSPR w Katowicach. W 2003 poprowadził gościnnie wykłady w Towson University Baltimore oraz Central Washington University w Ellensburgu. W 2008 na zaproszenie Narodowej Orkiestry z Rio de Janeiro dyrygował na koncercie z muzyką Moniuszki, Chopina i Mendelssohna. Zagraniczne występy artysty w 2010 objęły zarówno Ukrainę (koncert w Filharmonii w Dniepropietrowsku), jak i Jordanię, w stolicy której dyrygował Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej podczas koncertu na zakończenie Roku Chopina. Od 2011 roku jest doradcą do spraw Wielkiej Symfoniki w Operze i Filharmonii Podlaskiej, gdzie dyrygował m. in. IX Symfonią L. van Beethovena i III Symfonią G. Mahlera. Artysta uhonorowany został Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.






powrót do strony głównej