12 lutego 2016, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

KONCERT WALENTYNKOWY

ANNA JURKSZTOWICZ śpiew
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
KRZESIMIR DĘBSKI dyrygent

Muzyka filmowa oraz piosenki K. Dębskiego


kup bilet on-line


Jedna z najbardziej znanych par w muzycznym show biznesie – Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski wystąpią w Filharmonii Świętokrzyskiej w koncercie walentynkowym. W programie, obok znanych przebojów, znajdą się utwory inspirowane filozofią Wschodu, a także piosenki z repertuaru Elvisa Presleya.
Anna Jurksztowicz – piosenkarka i wokalistka jazzowa, po świetnie rozwijającej się karierze, na kilka lat zniknęła ze sceny, nie oznacza to jednak, że całkowicie zrezygnowała z zawodowych ambicji. Była wydawcą i producentem muzycznym, nagrywała dubbing i piosenki do seriali (kto nie zna czołówki z Rancza?!). W 2014 powróciła z nową płytą Poza czasem poświęconą kontemplacji i duchowym praktykom.
Na koncertach, których ma bez liku w całej Polsce, chętnie przypomina swoje dawne hity. I … tworzy. W zanadrzu chowa nowe teksty, wymyśla programy, tłumaczy obce teksty piosenek…
A Krzesimir Dębski – prywatnie mąż Anny Jurksztowicz? Jak mówi, pracował w każdej branży: był muzykiem rockowym, znakomitym skrzypkiem jazzowym, ale jego świat to muzyka poważna i cieszy się, gdy jego „utwory są grane na normalnych koncertach filharmonicznych, a nie tylko na festiwalach”. Tymczasem jednak na naszej estradzie wystąpi w roli dyrygenta, kompozytora i aranżera.
Duet Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski to gwarancja udanego muzycznego wieczoru, szczególnie takiego, który adresowany jest do wszystkich zakochanych – tych chwilowo solo i szczęśliwych par.


ANNA JURKSZTOWICZ
Wokalistka jazzowa i piosenkarka; jej kariera wokalna rozpoczęła się w wieku szkolnym w Szczecinie w amatorskim zespole wokalnym muzyki dawnej Musicus Poloniensis. Śpiewu klasycznego uczyła się w średniej Szkole Muzycznej w Szczecinie, porzuciła jednak belcanto w wyniku fascynacji jazzem i muzyką pop. W wieku 16 lat występowała już na estradach zawodowo obok największych gwiazd polskiej estrady. W 1985 zdobyła I nagrodę podczas Festiwalu w Opolu za piosenkę Diamentowy kolczyk. Reprezentowała polską piosenkę na festiwalach w Dreźnie (NRD) w 1986, Curaçao (Antyle Holenderskie) w 1988, Jurmala (Łotwa) w 1989, Karlshamn (Szwecja) w 1990, Siracusa (Włochy) i w Stambule (Turcja) w 1991oraz w Kairze (Egipt) w 1995. Nagrała piosenki do filmów i seriali TV, takich jak: Kingsajz, W pustyni i w puszczy, Czułość i kłamstwa, Matki, żony i kochanki, Na dobre i na złe, Więzy krwi, Ranczo. Występuje także z programami rozrywkowymi dla dzieci. W jej repertuarze znajdują się także utwory z kręgu muzyki spirituals & gospels, kantyczki karmelitańskie, hinduskie mantry oraz klasyczne i współczesne pieśni do tekstów wybitnych poetów. Obecnie publiczność filharmoniczna oklaskuje ją w programach z muzyką filmową, oraz w „Mozart Smooth Jazz” – projekcie zrealizowanym we współpracy z berlińskim pianistą Rolfem Zilke, zawierającym pieśni i arie W. A. Mozarta wykonywane w aranżacjach jazzowych w oryginalnym języku włoskim i niemieckim lub po polsku w autorskim przekładzie śpiewaczki. Jest wydawcą i producentem muzycznym. W serii płytowej poświęconej muzyce współczesnej Modern Classics from Poland jej firma wydawnicza Si Music promuje twórczość kompozytorów polskich.


KRZESIMIR DĘBSKI
Kompozytor, dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny; studiował kompozycję w klasie Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę pod kierunkiem Witolda Krzemieńskiego. Jest laureatem m. in. Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii, Konkursu Kompozytorskiego z okazji 25-lecia Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna", w latach 80. w ankietach magazynu Jazz Forum wielokrotnie zdobywał tytuł "Najlepszego Skrzypka", "Najlepszego Kompozytora" oraz "Najlepszego Aranżera Roku". W 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma Down Beat. Był nominowany do nagrody Genie Award (muzyka do filmu Young Magican) oraz do nagrody Emmy Award (film Maszyna zmian). Nagrał ponad 30 albumów ze swoimi kompozycjami. Od 1986 artysta ograniczył działalność koncertową, poświęcając się głównie twórczości kompozytorskiej (napisał ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych – 2 symfonie, operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych). Tworzy również muzykę teatralną (ponad 40 premier), eksperymentalną i filmową (50 filmów). W 2000 otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii "Kompozytor Roku" oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej "Philip Award" za muzykę do filmu Ogniem i mieczem. W 2001 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos w Grecji otrzymał nagrodę za muzykę do filmu W pustyni i w puszczy. W 2005 artysta otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films na skomponowanie nowej muzyki do niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914-17. Ostatnio również dyryguje na koncertach z udziałem takich gwiazd, jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas–Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, J. L. Ponty, Mark O’Connor, John Blake i Nigel Kennedy.


powrót do strony głównej