12 kwietnia 2017, środa, g. 19.00, sala koncertowa

WIELKIE KONCERTY ROMANTYCZNE
pod patronatem Prezydenta Miasta Kielce Wojciecha Lubawskiego

SZYMON NEHRING fortepian
JAN BIENIASZ fortepian
Laureaci Konkursu Pianistycznego im. Maurycego Moszkowskiego
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
ALEXANDER HUMALA dyrygent

S. RACHMANINOW III Koncert fortepianowy d-moll op. 30
E. GRIEG Koncert fortepianowy a-moll op. 16

wstęp wolny
(zaproszenia do odbioru w kasie)



Wieczór rozpocznie jeden z najtrudniejszych do wykonania w całej literaturze muzycznej koncertów fortepianowych. Do tego stopnia skomplikowany jest technicznie i ekspresyjnie, że bali go się najwięksi pianiści, choć sam kompozytor uważał go za swój ulubiony i twierdził, że jest łatwiejszy do grania, niż wcześniejsze dwa. Długo więc nie istniał III Koncert w repertuarze filharmonicznym, aż rozsławił go Vladimir Horovitz. Zupełnie inaczej traktuje Koncert publiczność, której podobają się przede wszystkim „szerokie frazy rosyjskie”, rozlewne melodie. Utwór zabrzmi na kieleckiej estradzie w interpretacji jednego z najbardziej utalentowanych pianistów młodego pokolenia w Polsce – Szymona Nehringa. Artysta na swoim koncie ma szereg nagród uzyskanych na konkursach, nagrał 3 płyty, z których jedna otrzymała nagrodę Fryderyka 2016.
Grieg napisał swój koncert a-moll, mając 25 lat i jakkolwiek krytyka kręciła nosem, to publiczność od razu uległa jego urokowi. Nic dziwnego, chwytliwe tematy, rozlewista melodyka, delikatność i tajemnica sprawiają, że Koncert wprost hipnotyzuje słuchaczy. Dzieło poznamy w wykonaniu Jana Bieniasza, jeszcze ucznia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach, klasa Artura Jaronia, który jednak może pochwalić się zdobyciem wielu nagród na konkursach pianistycznych. Ma również spore doświadczenie koncertowe; występował m.in. z Lwowską Orkiestrą Kameralną i Lwowską Orkiestrą Smyczkową.
Orkiestrą zadyryguje białoruski artysta Alexander Humala, o którym krytyka wyraża się w superlatywach: Muzyk o ogromnej wrażliwości, który łączy osadzenie w rosyjskiej tradycji muzycznej ze znajomością muzyki i kultury europejskiej.

SZYMON NEHRING
Stypendysta Fundacji Pro Musica Bona, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium Krystiana Zimermana.
Przez 11 lat uczył się w klasie fortepianu Olgi Łazarskiej w Krakowie. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa.
Regularnie uczestniczy w konkursach i festiwalach. Do jego ostatnich osiągnięć artystycznych należą: I miejsce i 6 nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Halina Czerny-Stefańska in memoriam w Poznaniu (2014) i I nagroda w konkursie Arthur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (2014). W 2015 wystąpił w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych, w tym za stworzenie wybitnej kreacji artystycznej oraz za zasługi dla muzyki polskiej.
Na koncie ma nagrania 3 płyt, z których pierwsza – z muzyką polskich kompozytorów – została wyróżniona nagrodą Fryderyka 2016 w kategorii Album Roku Recital Solowy, Jokerem magazynu Crescendo oraz nagrodą Supersonic magazynu Pizzicato. W 2015 odbył trasę koncertową wraz z Santander Orchestra, występując z Koncertem fortepianowym e-moll Chopina w salach koncertowych Lusławic, Wrocławia, Katowic i Szczecina, a także Warszawy (XX. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena). Podczas 12. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i Jego Europa wystąpił po raz pierwszy z Koncertem fortepianowym f-moll Chopina, wykonując go na instrumencie historycznym razem z Orkiestrą XVIII Wieku.
Koncertował w krajach europejskich oraz w Rosji, Chinach, na Ukrainie, w Estonii, Argentynie, Brazylii, Chile, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Artysta jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.


JAN BIENIASZ
Jest uczniem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach w klasie Artura Jaronia. Zdobywca nagród na licznych konkursach pianistycznych, m.in.: Grand Prix XVI Międzynarodowego Konkursu Music without borders, Druskienniki 2016, I miejsce i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu kameralnego XII Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku (2016I miejsce w grupie wiekowej do lat 16 XXIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Flame w Paryżu (2013), I nagroda V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. M. Moszkowskiego (2013), I nagroda XIX Ogólnopolskiego Turnieju Pianistycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu ((2014). Otrzymał także trzy nagrody specjalne, w tym nagrodę dla najciekawszej osobowości w czasie trwania XI Międzynarodowego Forum Pianistycznego Bieszczady bez Granic 2016 w Sanoku.
Koncertował m.in. z Lwowską Orkiestrą Kameralną i Lwowską Orkiestrą Smyczkową. Z połączoną orkiestrą symfoniczną ZPSM w Kielcach i Konserwatorium Muzycznego w Koszycach wykonywał utwór Krzesimira Dębskiego Passacaglia per pianoforte e orchestra (prawykonanie światowe) pod kierunkiem samego kompozytora.
Występował w Warszawie w koncercie Estrada Młodych w Filharmonii Narodowej oraz w Zamku Królewskim na koncertach Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, a także z recitalem fortepianowym w Sali Koncertowej Muzeum F. Chopina. Jako solista brał udział w Międzynarodowym Festiwalu L’academe Interna onale de Nuits Pianis ques w Aix –En- Provence (Francja) i występował w Wiedniu, Paryżu, Wilnie, Koszycach, Lwowie, Bukareszcie. Jest laureatem nagród Samorządu Województwa Świętokrzyskiego Talenty Świętokrzyskie oraz stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.


ALEXANDER HUMALA
Studiował dyrygenturę chóralną i symfoniczną w Białoruskiej Akademii Muzycznej i Konserwatorium w Rotterdamie. Umiejętności doskonalił pod okiem m. in. Collina Mettersa (Królewska Akademia Muzyki w Londynie), Yuriego Simonova (Konserwatorium w St. Petersburgu), Jormy Panuly (Akademia Sibeliusa w Helsinkach). Zadebiutował w 2003 z orkiestrą kameralną Białoruskiej Akademii Muzyki. Jest laureatem I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. J. Vitola w Rydze w 2009, I nagrody i wszystkich dodatkowych we Wrocławskim Międzynarodowym Turnieju Dyrygentury Chóralnej W stronę Polifonii w 2011, finalistą i zdobywcą tytułu Najlepszego Dyrygenta w kategorii orkiestr na II Festiwalu i Konkursie dla Młodych Dyrygentów orkiestr im. Ilyi Musina w 2011, finalistą Konkursu dla Młodych Dyrygentów w St. Petersburgu w 2013. Zdobył także Wielką Nagrodę Prezydenta Republiki Białorusi, nagrodę polskiego Ministra Kultury Gaude Polonia oraz stypendium Huygens przyznawane przez holenderskie Ministerstwo Kultury najlepszym studentom w Holandii. W 2007 zorganizował kilka edycji festiwali. Pracował ze Szkocką Orkiestrą Kameralną i Londyńską Sinfoniettą. Dyrygował m.in. Holenderską Orkiestrą Symfoniczną, Holenderską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Symfoniczną z Hajfy, Estońską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną. Od 2013 jest głównym dyrygentem i dyrektorem artystycznym Białoruskiej Państwowej Capella Sonorus. Pracował jako asystent dyrygenta w Operze Wrocławskiej, w Orkiestrze Filharmonii Narodowej oraz w Liońskiej Operze Narodowej. Artysta jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.


strona główna

Kwiecień 2017