Reżyseria: John Turturro Zdjęcia: Marco Pontecorvo
Scenariusz: John Turturro, Federico Vacalebre
Premiera: 4 września 2010 (świat)
Produkcja: USA, Włochy
Gatunek: historyczny, muzyczny
Czas trwania: 88 min.

Neapol to miasto namalowane za pomocą dźwięków. A muzyka stanowi jeden z najważniejszych jego elementów – mówi John Turturro, znany amerykański aktor i reżyser z włoskim rodowodem, jeden z ulubionych aktorów braci Coen. Odgrywa on w filmie role narratora, próbującego przedstawić widzom muzyczną duszę ukochanego miasta. Na podłożu kultur amerykańskiej, arabskiej, normandzkiej wyrosła jedyna w swoim rodzaju muzyczna tradycja. „Passione znaczy namiętność” to mariaż klasycznego filmu dokumentalnego z szeregiem muzycznych impresji, które nadają mu niepowtarzalny czar i rytm. Narratorem i niejako przewodnikiem po mieście jest sam Turturro. Film został uhonorowany na festiwalu w Wenecji 2010.

JAROSŁAW SKULSKI
Absolwent filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i dziennikarstwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracuje w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach (Dział Edukacji Filmowej i Działalności Filmowej).