Lato w Filharmonii inaugurujemy recitalem fortepianowym w wykonaniu naszego gościa z Rosji – Stepana Simoniana – laureata nagród prestiżowych międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu im. J. S. Bacha w Lipsku w 2010. W programie – klasyka solistycznego repertuaru fortepianowego takich znakomitości, jak L. van Beethoven, J. S. Bach i J. Brahms.
Beethoven, ostatni z klasyków wiedeńskich, prekursor romantyzmu, twórca „wszech czasów”, był także wirtuozem fortepianu. Jego gra – pełna temperamentu i pasji – wywierała na słuchaczach olbrzymie wrażenie, zaś nieprzeciętny talent, zdawało się, sięgał niebosiężnych szczytów pianistycznego kunsztu. Trzydzieści dwie sonaty – Nowy Testament klasycznej muzyki, jak nazywano te utwory w XIX wieku – wymagają takich umiejętności technicznych, że współcześni kompozytorowi artyści twierdzili, iż wymagania autora są niemożliwe do spełnienia. Jego rewolucyjne pomysły zostaną podjęte dopiero za sto lat, m.in. w dziełach Debussyego. Podczas tego pierwszego z wakacyjnych koncertów usłyszymy dwie sonaty: c-moll otwierającą opus 10 oraz As-dur nr 31 z opusu 110, a także Fantazję na fortepian op. 77. Na dzisiejszy wieczór wybrane zostały także Klaverstücke op. 118 Johannesa Brahmsa, wielkiego niemieckiego kompozytora epoki romantyzmu. W swojej muzyce fortepianowej łączył romantyczny wyraz z klasyczną symetrią i typową dla swojej twórczości melancholią.STEPAN SIMONIAN
Urodził się w 1981 roku. Studiował w Moskiewskim Konserwatorium pod kierunkiem Pavela Nersessiana, następnie kontynuował edukację u Evgeni Koroliov w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu.
Otrzymał srebrny medal na Międzynarodowym Konkursie im. J. S. Bacha w Lipsku w 2010 (jednym z najstarszych i najbardziej renomowanych konkursów pianistycznych na świecie), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Waring Virginia (2005), a także III miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego José Iturbiego 2008 w USA. W 2009 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Kultury Berenberg (Hamburg) w uznaniu jego zasług w muzyce kameralnej.
Stepan Simonian często gości podczas najważniejszych festiwali w całej Europie, m.in.: Bachfest Leipzig, International Piano Festival „La Roque d'Antheron” we Francji, Mosel Music Festival, Pro Musica Hanower i wielu innych.
Występował jako solista z Kollégium Bach Stuttgar, Hamburg Symphony Orchestra pod batutą Davida Porcelijn, Sinfonia Varsovia z Arie van Beek, Moscow State Chamber Orchestra oraz Mendelssohn Chamber Orchestra Leipzig.
Jego występy zostały wyemitowane w wielu stacjach radiowych, m.in.: MDR, NDR, SWR, Deutschlandradio Kultur, Radio France, itp.
powrót do strony głównej