Przeboje muzyki klasycznej i romantycznej oraz pierwsze wykonanie koncertu podwójnego G-dur na 2 flety i orkiestrę D. Cimarosy złożą się na koncert inaugurujący rok kulturalny i sezon artystyczny 2012/2013 w województwie świętokrzyskim. W Filharmonii Świętokrzyskiej wystąpią znakomici artyści – Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, wirtuozi gry na flecie. Oprócz koncertu Cimarosy usłyszymy uwerturę do opery „Włoszka w Algierze” Gioacchino Rossiniego oraz słynną Symfonię g-moll W. A. Mozarta. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.

AGATA KIELAR-DLUGOSZ
Absolwentka Hochschule für Musik w Weimarze, Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz Yale University w New Haven (USA); jest laureatką wielu prestiżowych konkursów międzynarodowych, m.in. Leonardo de Lorenzo Viggiano (Włochy), Friedrich Kuhlau Uelzen (Niemcy), Padwa (Włochy), Ovada (Włochy), Timisoara (Rumunia).
Była pierwszą flecistką Bayerisches Symphonieorchester München. Współpracuje również z Münchener Kammerorchester i Bach Collegium München. Grała pod batutą takich dyrygentów, jak: Sir Colin Davis, Mariss Jansons, Helmuth Rilling i Christoph Poppen. Doskonaliła swoje umiejętności na wielu mistrzowskich kursach fletowych, m.in. u Petera Lukasa Grafa, Jamesa Galwaya, Jeanne Baxtresser, Jeana Claude'a Gérarda, Jacquesa Zoona, Petera Lloyda, Ransoma Wilsona. Jako solistka i kameralistka czynnie koncertuje w Europie oraz USA. Artystka wielokrotnie prawykonywała koncerty jej dedykowane przez polskich i zagranicznych kompozytorów, które transmitowane były przez czołowe europejskie rozgłośnie radiowe. Prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, Niemczech oraz USA. Od 2007 pracuje w Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2006 jest członkiem fundacji Yehudi Menuhina. Za wybitne osiągnięcia otrzymała wiele nagród i stypendiów, m.in. DAAD, Komisji Fulbrighta, KAAD, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, All Flutes Plus, Jeunesses Musicales, Top Wind oraz Stiftung für Musik Zürich .

ŁUKASZ DŁUGOSZ
Krytyka uznaje go za jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji. Ukończył Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz Yale University w New Haven . Laureat wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz siedemnastu prestiżowych konkursów międzynarodowych (m.in. Jean-Pierre Rampal w Paryżu, 2008, Monachium, 2006, Carl Nielsen Odense, 2006, Leonardo De Lorenzo Viggiano, 2005). Koncertuje jako solista i kameralista w Europie, Azji i USA. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami europejskimi. Występował m.in. w Carnegie Hall w Nowym Yorku, w Musikverein-Goldener Saal w Wiedniu, Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Filharmonii Monachijskiej Gasteig-Carl-Orff-Saal, Herkulessaal w Monachium, Gewandhaus w Lipsku. Grał pod batutą takich gwiazd, jak: Zubin Mehta, James Levin, Krzysztof Penderecki, Mariss Jansons, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Helmuth Rilling. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych oraz CD w kraju i za granicą, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze stacje radiowe, takie jak: BBC Radio 3, SWR, BR4, Deutschlandradio Kultur, Polskie Radio PR 2, NDR, Radio France, RMF Classic. Narodowy Bank Polski sfinansował film telewizyjny o artyście, pokazywany na antenie TVP1 i TV Polonia.
Juror międzynarodowych konkursów fletowych; prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i Azji. Za wybitne osiągnięcia otrzymał szereg prestiżowych nagród m.in: Gasteig-Musikpreis, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zeit-Preis, Deutsche Stiftung Musikleben.
W styczniu 2010 artysta zadebiutował z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem Michaela Colina.