12 grudnia 2014, piątek, g. 19.00, Sala Koncertowa

DZIEŁA MISTRZÓW

Uwaga zmiana solistki i programu!

Dzieła mistrzów otwieramy utworem niemieckiego kompozytora Maxa Brucha, od początku do końca związanego z romantyzmem, wiernego wyznawcy ideałów dziewiętnastowiecznej sztuki. Kol Nidrei, Konzertstück na wiolonczelę i orkiestrę powstał pod wpływem zasłyszanych melodii hebrajskich, zaś jego tytuł odnosi się do nazwy pięknej i ujmującej modlitwy odmawianej przez Żydów przed świętem Jom Kippur (Dzień Pojednania). Jest to prośba wiernych do Boga o uwolnienie od wszelakich zobowiązań, których nie zdążono lub nie można było wypełnić. W tym lirycznym dziele zwraca uwagę instrument solowy – wiolonczela, która doskonale imituje głos kantora.
Na zakończenie wieczoru przedstawimy Symfonię C-dur Franza Schuberta, którą określa się mianem Wielka i to jest chyba najbardziej adekwatna nazwa, biorąc pod uwagę perypetie z oznaczeniem dzieła jako VI, VII, VIII, a nawet IX. Ale czyż liczby tu ważą, czy też piękne przepływające i powracające motywy, pozwalające się zatopić bez reszty w tej wspaniałej muzyce?
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.AGNIESZKA TOMASZEWSKA-JASIAK
absolwentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie wiolonczeli prof. Agaty Jareckiej. Jako solistka brała udział w licznych festiwalach muzycznych, występując m. in. z Kielecką Orkiestrą Kameralną, a także z Cameratą Scholarum. Oprócz występów solowych zajmuje się również kameralistyką, współpracując ze znanymi artystami, takimi jak Łukasz Długosz, Ewa Piasecka, Krzysztof Błaszkiewicz, Łukasz Woś. Dokonała nagrań dla Polskiego Radia z utworami, m.in. G. Bottesiniego, G. Rossiniego, R. Schumann, Schumann. Dubussy’ego, N. Rimskiego-Korsakowa oraz, jako koncertmistrz grupy wiolonczel, dla TV (m.in. Tu es Petrus P. Rubika). Obecnie jest solistką Filharmonii Świętokrzyskiej.


JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej

powrót do strony głównej