13 stycznia 2017, piątek g. 19.00, sala koncertowa

BARWY ROMANTYZMU

EMILIA JAROCKA skrzypce
(Laureatka XIII Konkursu Skrzypcowego im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego)

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JAN MIŁOSZ ZARZYCKI dyrygent

P. DUKAS Uczeń czarnoksiężnika***
P. CZAJKOWSKI Souvenir d'un lieu Cher op. 42,
Serenada melancolique b-moll op. 26
A. DVOŘÁK VI Symfonia D-dur op. 60

*** utwór wyłoniony w plebiscycie maturzystów programu IMiT
Filharmonia / ostrożnie, wciąga!Filharmonia. Ostrożnie, wciąga!!!

kup bilet on-lineUczeń czarnoksiężnika, jedno z najwybitniejszych dzieł programowych, inspirowane jest balladą Goethego pod tym samym tytułem. Rzecz dzieje się w pracowni czarnoksiężnika, w której pozostawiony na chwilę sam uczeń decyduje się sprawdzić swoje czarodziejskie umiejętności. Poleca zatem miotle, by ta nosiła wodę. Zapomina jednak zaklęcia. W przerażeniu rozłupuje miotłę na dwie części i wody noszonej teraz przez dwie miotły, przybywa. Przed katastrofą ratuje go powrót mistrza. W swoim utworze Paul Dukas –francuski kompozytor okresu romantyzmu, sam rozdał role. Skrzypce symbolizują „motyw czarów”, zaś „motyw miotły” – fagot. Dla tego ostatniego instrumentu nie jest to jednak chwila na solistyczny popis, bowiem wszystkie cztery włączają się w muzyczną narrację, warto wszakże zwrócić uwagę na piękno brzmienia:– ów specyficzny, lekko melancholijny dźwięk wydobywany przez fagocistów. O jednym z nich zresztą piszemy w naszej książeczce programowej.
Przed przerwą w dwóch ostatnich utworach Piotra Czajkowskiego – lirycznie lekkich, sentymentalnych – zaprezentuje się zeszłoroczna laureatka XIII Konkursu Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie – Emilia Jarocka. Zaledwie 18-letnia uczennica OSM II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie na swoim koncie artystycznym ma już sporo nagród uzyskanych na największych konkursach i jest postrzegana jako wielka nadzieja polskiej wiolinistyki.
Wieczór zakończymy VI Symfonią Antonina Dvorzaka – „prostego, czeskiego muzykanta”, jak mówił o sobie wybitny kompozytor, który czerpał pełnymi garściami ze źródła rodzimego folkloru. W utworach coraz bardziej dochodzi jednak do głosu własna inwencja twórcza Dvorzaka, coraz bardziej jego muzyka staje się uniwersalna. W VI Symfonii uwagę Państwa być może zwróci przede wszystkim część trzecia – wesołe Scherzo, przypominające klimat Tańców słowiańskich.
Orkiestrę Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jan Miłosz Zarzycki – dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, finalista i laureat międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, w Hiszpanii i na Węgrzech.


EMILIA JAROCKA
Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat pod kierunkiem prof. Andrzeja Boruszewskiego. Jest uczennicą OSM II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Gębskiego i Dariusza Smolarskiego. Laureatka nagród na konkursach, m.in.: Grand Prix w Ogólnopolskich Dziecięcych Spotkaniach Skrzypcowych im. M. Ławrynowicza w Płocku (2008), I nagrody w Internationaler Marschner – Wettbewerb für Violine w Hinterzarten (Niemcy, 2008), I nagrody w VIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. P. Telemanna w Poznaniu (2011), II nagrody w VIII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. S. Serwaczyńskiego w Lublinie (2011), III nagrody w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie (2012), I nagrody w X Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci A. Januszajtis w Gdańsku (2013), II miejsca w I Warszawskim Forum Muzyki Kameralnej w Warszawie (2014), I miejsca na VI Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Skrzypków im. M. Ławrynowicza w Płocku (2015) oraz IV miejsca na XIII Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie (2015).
Koncertowała w Polsce, Niemczech, Holandii, Norwegii oraz USA. Uczestniczyła w kursach i warsztatach muzycznych w Łańcucie, Zakopanem, Płocku, Goch, Hinterzarten oraz Lusławicach pod kierunkiem: K. A. Kulki, M. Szwarca, R. Fein, W. Marschnera, S. Krawczenki, A. Szymczewskiej. W 2016 wzięła udział w preselekcjach do XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Była stypendystką: Centrum Myśli Jana Pawła II, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obecnie stypendystka Fundacji Teresy Sahakian oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Laureatka Programu Stypendialnego MKiDN „Młoda Polska” w 2014.


JAN MIŁOSZ ZARZYCKI
W 1994 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego we Wrocławiu. Swoje studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i w Berlinie, gdzie miał okazję poznać sztukę dyrygencką takich mistrzów batuty, jak: Seiji Ozawa, Kurt Masur, Claudio Abbado. Jest również absolwentem wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach, jako skrzypek został laureatem licznych konkursów muzycznych. Ukończył też Podyplomowe Studia Menedżerskie dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Był szefem Studenckiej Orkiestry Kameralnej Jeunesses Musicales przy Akademii Muzycznej w Katowicach, współpracował z Państwową Operą we Wrocławiu. W 1994 zajął ex aequo I miejsce, a także otrzymał trzy nagrody pozaregulaminowe, m.in. nagrodę orkiestry w I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku. W 1997 otrzymał III nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. A. Toscaniniego w Parmie, następnie odbył tournée koncertowe po Włoszech z Orkiestrą Symfoniczną Emilii Romanii im. A. Toscaniniego.
Współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, z orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz z Warszawską Operą Kameralną. W 1999 został adiunktem i członkiem Katedry Dyrygentury Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, od tego czasu prowadzi też Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne w Szczecinie. W 2004 wygrał konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej.
Dyrygował większością polskich orkiestr filharmonicznych. Koncertował w Europie, Rosji, USA i w Meksykui. Ma w swoim dorobku dziesięć nagranych płyt, w tym trzy nominowane do Nagrody Muzycznej „Fryderyk”.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował go Nagrodą Specjalną w uznaniu nieocenionych zasług dla polskiej kultury muzycznej, dyplomem za wybitne dokonania na rzecz dziedzictwa Fryderyka Chopina, oraz Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Otrzymał też Nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.strona główna