13 kwietnia, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

KONCERT SYMFONICZNY
GÓRY


JOANNA ŁAWRYNOWICZ-JUST fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

R. TWARDOWSKI Concerto breve na orkiestrę smyczkową**
R. KOCZALSKI I Koncert fortepianowy**
A. LASOŃ Góry **
W. KILAR Kościelec 1909

PWM       TUTTI.pl

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego
w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

MKiDN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach Programu „Muzyka”



kup bilet on-line


Aż trzy utwory tego koncertu zostaną w Kielcach zaprezentowane po raz pierwszy, przy czym nazwiska Raula Koczalskiego i Aleksandra Lasonia w programie Filharmonii Świętokrzyskiej pojawią się po raz pierwszy w historii.
Drugą część wypełnią stworzone w ostatnich dziesięcioleciach XX wieku dwa odmienne, choć oba niezwykle malarskie i romantyczne, stworzone z rozmachem i przeznaczone na wielką obsadę, spojrzenia na Tatry.
Koncert rozpocznie utwór Romualda Twardowskiego (ur. 1930), kompozytora, pedagoga, inicjatora międzynarodowego festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”. Dwuczęściowe Concerto breve z muzyką wywodzącą się z tradycji folkloru polskiego powstało w 1988 r. dla uczczenia XX-lecia Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu.
Następnie usłyszymy I Koncert fortepianowy Raula Koczalskiego (1885-1948) – pianisty i kompozytora znanego przede wszystkim ze znakomitych interpretacji i wykonań dzieł Chopina. Podczas II wojny światowej znalazł się w Berlinie, gdzie był represjonowany przez władze niemieckie. Po wojnie powrócił do Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Atak serca w budynku uczelni, gdy przygotowywał się do występu, spowodował śmierć artysty. Pochowany został na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu Św. Wojciecha w Poznaniu. Cała spuścizna kompozytorska Koczalskiego pozostałaby zapomniana, gdyby nie Jan A. Jarnicki, szef wydawnictwa Acte Préalable, który podjął poszukiwania w 2011 r. Rękopis prezentowanego dzisiaj Koncertu fortepianowego został odnaleziony w 2013 r. Współczesna premiera dzieła odbyła się na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku w 2016 r. Koncert, pełen lirycznych elementów, wyraźnie nawiązujący do twórczości Chopina, poznamy w interpretacji Joanny Ławrynowicz – znakomitej pianistki, laureatki prestiżowych konkursów pianistycznych, solistki i kameralistki znanej na całym świecie.
Po przerwie zaprosimy słuchaczy na Góry na orkiestrę symfoniczną Aleksandra Lasonia (1951), kompozytora, dyrygenta i pedagoga. Cechami tej kompozycji, oprócz „potęgi brzmienia orkiestry symfonicznej”, jest m.in. „silna ekspresja, harmonia sfer”.
Na zakończenie – ogromnie lubiany przez publiczność filharmoniczną Kościelec 1909 Wojciecha Kilara (1932-2013). Dzieło jest swoistym hołdem oddanym tragicznie zmarłemu pod Małym Kościelcem 9 lutego 1909 r. Mieczysławowi Karłowiczowi. Dramatyczno-tragiczna ekspresja utworu nawiązuje zarówno do podhalańskiego folkloru, jak i tradycji poematu symfonicznego, jako wielkiej romantycznej formy symfonicznej o charakterze programowym.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.


JOANNA ŁAWRYNOWICZ-JUST
Urodziła się w Warszawie, w rodzinie o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w czwartym roku życia u Hanny Lachertowej. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Teresy Manasterskiej. Po studiach kontynuowała naukę u prof. Haliny Czerny-Stefańskiej. Jest laureatką prestiżowych konkursów pianistycznych: Steinway and Sons w Berlinie (1990), Chopinowskiego w Darmstadt (1999), im. H. Czerny-Stefańskiej w Ajigasawa (2000 – Grand Prix i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie kompozycji japońskiej), Art Livre w Sao Paolo (2001). Pianistka prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solistka i kameralistka na całym świecie: w Europie, Azji, obu Amerykach i Nowej Zelandii. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych koncertów zarówno w Polsce, jak i za granicą z towarzyszeniem znakomitych orkiestr i wybitnych dyrygentów. Jako polska pianistka może poszczycić się największą aktywnością fonograficzną. Nagrała dla firmy fonograficznej „Acte Prealable” ponad 40 albumów płytowych. Są to m.in. dzieła wszystkie F. Chopina, wszystkie utwory na skrzypce i fortepian R. Twardowskiego; komplet dzieł kameralnych i koncertów fortepianowych H. Melcera; utwory na fortepian solo W. Żeleńskiego;, dzieła kameralne Z. Stojowskiego, utwory fortepianowe O. Kolberga. Większość zarejestrowanych utworów to światowe premiery fonograficzne. Artystka prowadzi seminaria i kursy w Polsce i za granicą. Była jurorem konkursów krajowych i międzynarodowych. Jest autorką opracowań wykonawczych utworów fortepianowych wydanych przez PWM. Pracuje na stanowisku profesora na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina oraz w OSM im. Z. Brzewskiego w Warszawie. Za osiągnięcia pedagogiczne uhonorowano ją nagrodą I i II stopnia Ministra Kultury i Sztuki oraz Centrum Edukacji Artystycznej.


JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej

strona główna

Kwiecień 2018