Rzadko się zdarza, by fagot – instrument dęty drewniany z grupy stroikowych – był jedynym bohaterem wieczoru. W XVI wieku pełnił rolę instrumentu zespołowego, ale już od czasu baroku w literaturze muzycznej pojawiają się utwory solowe na ten instrument. To niezwykła okazja, by poznać niezakłócone niczym brzmienie fagotu. Tym bardziej w tak doświadczonych i mistrzowskich rękach, jak członków austriackiego zespołu Fagott It!, którzy byli inicjatorami jego założenia. Czterej młodzi muzycy, grający na co dzień w znanych austriackich orkiestrach, postarają się przekonać publiczność, że możliwości tego instrumentu są niemal nieograniczone, a jego barwa – niezwykła.. Przez lata działalności artyści stworzyli szeroki repertuar, od baroku po współczesność, przy czym obok utworów klasycznej muzyki dętej pojawiają się również te z obszaru jazzu i rocka. Podczas koncertu usłyszymy przede wszystkim dzieła kompozytorów austriackich, ale nie zabraknie również takich hitów, jak marsz cygański czy wielki przebój niezapomnianego Freddy'ego Mercury’ego. Koncert zorganizowany jest we współpracy z Austriackim Forum Kultury.



FAGOTT IT!
Artyści są członkami czołowych austriackich orkiestr, jak: Wiener Volksoper i Stadttheater Baden. Muzycy zakładając tę formację, mieli intencję, żeby charakterystyczne brzmienie instrumentu, który na ogół słychać gdzieś w głębi orkiestry i jest mało zauważalny, zabrzmiało w postaci czystej.
Przez lata działania grupy powstał szeroko zakrojony repertuar, który zawiera utwory począwszy od baroku, a skończywszy na współczesności. Poza muzyką klasyczną artyści uprawiają także jazz i rock.
Fagott It! regularnie występuje w Austrii, m. in. na Jeunesse, na festiwalach MusikAktuell i Wiener Festwochen, oraz w innych krajach europejskich. W Polsce zespół będzie gościć po raz pierwszy – 11.05 wystąpi. w Pałacu Branickich w Białymstoku, 12.05.2014 w UMFC w Warszawie.

IVAN CALESTANI Absolwent Conservatorio di Parma; uhonorowany przez Accademia Chigiana di Siena dyplomem honorowym i nagrodą (1995). Obecnie mieszka i pracuje w Wiedniu z takimi orkiestrami, jak m. in. RSO Wien, Tonkünstlerorchester Niederösterreich, Camerata Salzburg, Wiener Concertverein oraz Orchester Recreation Graz.
MICHAEL ZOTTI Studiował na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu.
Jest pierwszym fagocistą orkiestry Wiedeńskiej Opery Ludowej i Wiener KammerOrchester. Oprócz tego jest członkiem kilku zespołów.
MARKUS LIDAUER Studiował w w Konserwatorium w Wiedniu. Współpracuje z klasycznym kwintetem dętym „Quinternio Wien“. Uczy gry na fagocie i kameralistyki w szkole muzycznej w Sieghartskirchen.
ROBERT BRUNNLECHNER Studiował w Konserwatorium w Wiedniu. Wykłada grę na fagocie w Szkole Muzycznej stolicy Dolnej Austrii, St. Pölten. Jest fagocistą solowym Teatru Miejskiego w Baden. Kompozytor utworów z dziedziny muzyki dętej i kameralnej, jak również na orkiestrę symfoniczną.






powrót do strony głównej