13 maja 2016, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

ARCYDZIEŁA SYMFONIKI

EUGEN INDJIC /USA/ fortepian
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

G. FAURÉ Pawana op. 50
M. RAVEL Koncert fortepianowy G-dur
M. RIMSKI-KORSAKOW Suita symfoniczna Szeherezada op. 35



kup bilet on-line


Dzisiejsze Arcydzieła symfoniki powinny się kojarzyć najbardziej z Hiszpanią, przynajmniej w dwóch pierwszych utworach, zaś w ostatnim muzyka nabierze kolorystyki Wschodu.
Pawana Gabriela Fauré powstała w roku 1880, a jej wersja orkiestrowa (kompozytor stworzył najpierw utwór fortepianowy oraz na chór z towarzyszeniem fortepianu) zdobyła od pierwszego wykonania ogromną popularność. Jest to dostojnie kroczony taniec dworski bardzo lubiany na ówczesnych dworach Europy Południowej.
Również w Koncercie fortepianowym Maurice’a Ravela nie brak brzmień o zabarwieniu hiszpańskim, choć niektóre rytmy są jak z piosenek Gershwina. Ale najbardziej zwracają uwagę pewne – jak to określa Kacper Miklaszewski w swoim komentarzu – „zabiegi formalne”, najbardziej wyrafinowane w części drugiej, gdy „lewa ręka pianisty gra akompaniament pogodnego, dość żwawo płynącego walca, a prawa w tym samym czasie prowadzi melodię walca sentymentalnego, dwa razy wolniejszego. W to wpleciona jest partia orkiestry. Majstersztyk!” Cudo to poznamy w interpretacji mistrza Eugena Indjica, doskonale znanego naszym słuchaczom.
A na zakończenie kolejne arcydzieło uwielbiane przez publiczność filharmoniczną - Szeherezada i jej fascynująca opowieść snuta przez tysiąc i jedną noc, u nas mieszcząca się w 40 minutach.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.




EUGEN INDJIC
Światowej klasy wirtuoz, laureat konkursu chopinowskiego z 1970. Mam żonę Francuzkę, paszport amerykański i francuski - śmieje się Indjic. Jego ojciec był Serbem, a matka Rosjanką. Mając 4 lata, wraz z matką wyemigrował do Springfild koło Bostonu. Muzyką zainteresował się przypadkowo pod wpływem wysłuchania płyty z nagraniem Impromptu cis-moll i Poloneza As-dur Chopina. Muzyczną edukację rozpoczął jako 8-latek. Dwa lata później grał dla telewizji NBC, a mając 13 lat po raz pierwszy wystąpił z Washington National Symphony Orchestra. O 16-letnim pianiście jeden z duńskich krytyków napisał: "Gra Chopina jak Polak, Debussy'ego jak Francuz i Prokofiewa jak rosyjski mistrz". Studiował fortepian u Witolda Małcużyńskiego oraz kompozycję u Nadii Boulanger i Leona Kirchnera. Jest absolwentem Juilliard School of Music w Nowym Jorku i Harvard University. Na swojej artystycznej drodze spotkał Leonarda Bernsteina, a także Artura Rubinsteina, który został doradcą i przyjacielem Indjica do końca swego życia. Twierdził, że Indjic to "światowej klasy pianista o rzadkiej muzykalności i artystycznej perfekcji". Przed wyjazdem na Konkurs Chopinowski do Warszawy przez kilka miesięcy pracował z Witoldem Małcużyńskim na Majorce i Konstantym Schmaelingiem w Paryżu. Jest laureatem trzech międzynarodowych konkursów pianistycznych: Warszawa – Konkurs Chopinowski, 1970; Leeds – 1972 i Tel Awiw – im. Artura Rubinsteina, 1974. Występował z wiodącymi orkiestrami Stanów Zjednoczonych, Europy i Bliskiego Wschodu pod batutą takich dyrygentów, jak: L. Bernstein, C. Dutoit, G. Solti, E. Leinsdorf, L. von Matacic, G. Sinopoli, V. Gergiev, etc. Jego dyskografia obejmuje m.in. dzieła Chopina, Débussy’ego, Schumanna, Prokofiewa, Beethovena i Saint-Saënsa. Pierwszego nagrania dokonał w wieku 12 lat na własnym fortepianie Rachmaninowa – były to Wariacje Diabellego Beethovena. W 2010 został artystą-rezydentem Praskiej Orkiestry Symfonicznej.


JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.


powrót

strona główna