WŁOSKIE WIECZORY FILMOWE pod patronatem Prezydenta Miasta Kielce Wojciecha Lubawskiego.

W cyklu Włoskich Wieczorów Filmowych pokażemy dwa arcydzieła kinematografii włoskiej: La stradę, a następnie Noce Cabirii – oba obrazy w reżyserii Federico Felliniego. Uwieńczeniem tych wydarzeń kulturalnych będzie koncert z muzyką Nino Roty – serdecznego przyjaciela, a także zaufanego współpracownika Felliniego – „mistrza iluzji i kreacji”, jak określano wielkiego twórcę filmowego..

La strada (po włosku „droga, wędrówka”), kultowy film nakręcony w 1954 roku i dwa lata później nagrodzony Oskarem, niejednemu widzowi zakręcił łzę w oku. Jest to piękna, wzruszająca opowieść o uczuciach i braku umiejętności ich wyrażania, z porywającymi rolami Giulietty Masiny oraz Anthony’ego Quinna. Bohaterami są: Gelsomina – prosta, lekko upośledzona dziewczyna, którą wykupuje od rodziny Zampano, cyrkowy magik. Oboje wyruszają w podróż po pełnych uroku włoskich miasteczkach, by tam bawić przygodnych widzów cyrkowymi sztuczkami. Gburowaty Zampano jednak źle obchodzi się z dziewczyną, tyranizuje ją i upokarza, nie zważając na jej oddanie. Niezapomniana jest finałowa scena, gdy do Zampano dociera prawda o wielkiej miłości Gelsominy. Obrazowi towarzyszy chwytająca za gardło piosenka śpiewana śpiewana przez główną bohaterkę – Arrivato Zampano! Arrivato Zampano!

Gatunek: dramat
Reżyseria: Federico Fellini
Scenariusz: Tullio Pinelli, Federico Fellini
Zdjęcia: Carlo Carlini, Otello Martelli
Obsada: Anthony Quinn, Giulietta Massina, Richard Basehard
Premiera światowa: wrzesień 1954
Produkcja: Włochy
Czas trwania: 1 godz. 49 min.

Noce Cabirii – dramat z 1957 roku, nagrodzony Oskarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego – to z kolei historia o włoskiej prostytutce, która mimo swej profesji żyje marzeniami o wielkiej miłości. Kiedy na swojej drodze spotyka nieśmiałego i romantycznego Oskara, gotowa jest porzucić dotychczasowe życie oraz zawierzyć mu cały majątek.... Cabiria to koncertowa rola Giulietty Masiny, prywatnie żony Felliniego.

Gatunek: dramat
Reżyseria: Federico Fellini
Scenariusz: Pier Paolo Pasolini, Federico Fellini
Zdjęcia: Otello Martelli, Aldo Tonti
Obsada: Giulietta Massina, Fraņcois Périer, Amedeo Azzari
Premiera światowa: maj 1957
Produkcja: Francja, Włochy
Czas trwania: 1 godz. 50 min.

Oba filmy łączy muzyka Nino Roty, jednego z najbardziej znanych kompozytorów, który stworzył ścieszkę dźwiękową do ponad 150 innych obrazów, współpracując ze znakomitymi reżyserami. Podczas piątkowego koncertu usłyszymy muzykę do wybitnych filmów Franco Zefirelliego, Francisa Forda Coppoli oraz, oczywiście, Federico Felliniego. Fragmenty z Ojca chrzestnego poznamy w interpretacji Artura Słabonia, aktora Teatru im. Stefana Żeromskiego.

Romeo i Julia reż. Franco Zefirelli
Amarcord reż. Federico Fellini