Dobiega końca sezon artystyczny 2013/2014. Na pożegnanie przygotowaliśmy dwa – za to jedne z najpiękniejszych, w każdym calu romantycznych dzieł. Będzie to I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina oraz IV Symfonia d-moll op. 120 Roberta Schumanna, równolatka i wielkiego admiratora twórczości naszego genialnego twórcy etiud, mazurków i preludiów. Koncerty fortepianowe Fryderyk Chopin napisał dwa, lecz każdy cieszy się od początku swego powstania niesłychanym powodzeniem. Koncert e-moll, to magia brzmień – subtelnych i zamyślonych, przeciwstawionych pianistycznym figuracjom zapierającym dech. Z kolei IV Symfonia d-moll op. 120 Roberta Schumanna należy do najwspanialszych utworów symfonicznych muzyki romantycznej: emocjonalna i w równym stopniu nastrojowa - od pokoleń fascynuje słuchaczy swoją poetyckością.
W Koncercie fortepianowym wystąpi Beata Bilińska, uczennica słynnego Andrzeja Jasińskiego, nie dziwota zatem, że należy do czołówki polskich pianistów.
Artystce towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej, która w drugiej części wieczoru wykona IV Symfonię – w obu przypadkach prowadzona pewną ręką swego Szefa – Jacka Rogali.BEATA BILIŃSKA
Ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Po studiach przez 6 lat pełniła funkcję asystenta prof. Jasińskiego. Swoje umiejętności doskonaliła w berlińskiej Hochschule der Kunste, studiując w klasie prof. Klausa Hellwiga. Brała udział w kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem takich artystów, jak m.in. Lee Kum Sing, John Perry. Korzystała również z porad artystycznych Krystiana Zimermana. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w macierzystej uczelni i prowadzi liczne kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i stypendiów. Artystka występowała na wielu prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. W 2003 zadebiutowała w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Koncertowała w niemal wszystkich krajach Europy, a także w Japonii, Rosji i USA. Jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i stypendiów, m.in. Arthur Rubinstein in Memoriam w Bydgoszczy (1993, II nagroda), Rina Sala Gallo w Monzy (Włochy, 2002, I nagroda i nagroda publiczności).
Współpracowała z wieloma wybitnymi dyrygentami oraz instrumentalistami. W 2011 prawykonała wraz z NOSPR-em pod dyrekcją Jacka Kaspszyka II Koncert fortepianowy Wojciecha Kilara.
W swoim dorobku posiada 8 płyt, na których znalazły się nagrania muzyki Sergiusza Rachmaninowa, Fryderyka Chopina, koncerty fortepianowe Ludwiga van Beethovena, kompozycje na skrzypce i fortepian polskich kompozytorów XX wieku, utwory kameralne Aleksandra Tansmana oraz koncert fortepianowy Zmartwychwstanie Krzysztofa Pendereckiego nagrany wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą kompozytora. Artystka była dwukrotnie nominowana do Paszportu Polityki i do nagrody Fryderyk. Za swoje płyty otrzymała liczne nagrody fonograficzne.

JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej

powrót do strony głównej