14 kwietnia 2015, wtorek, g. 18.30, sala kameralna

FIGURY NA PIASKU

Zespół FOURTUNE w składzie:
ŁUKASZ DŁUGOSZ flet
RADOSŁAW PUJANEK skrzypce
KATARZYNA BUDNIK-GAŁĄZKA altówka
TOMASZ DAROCH wiolonczela

G. PSTROKOŃSKA-NAWRATIL Kwartet fletowy Figury na piasku (prawykonanie)
K. PENDERECKI Kwartet fletowy (pierwsze wykonanie w Kielcach)
F. LESSEL Kwartet fletowy G-dur op. 3 (pierwsze wykonanie w Kielcach)

kup bilet on-line


Utwór Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil – Kwartet fletowy Figury na piasku – powstał dla zespołu Fourtune na zamówienie Filharmonii Świętokrzyskiej w ramach programu MKiDN Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie. Będzie to prawykonanie dzieła zaliczanego przez autorkę do cyklu Reportaże, których celem jest „próba dźwiękowego przeniesienia szczególnych kadrów z podróży z ich kolorytem, pulsem i magią,[…] uchwycone na gorąco w kompozytorskim szkicu”. Zanotowane wrażenia – tym razem z podróży do Egiptu – kompozytorka przeniosła na papier nutowy w 2014 roku. Sugestywny podtytuł Wędrówki odwiecznego skarabeusza, a także części grane bez przerwy – na krawędzi nocy, zasypana opowieść, pamięć pustyni – odsyłają do subtelnych nastrojów, oddanych „delikatniejszą obsadą”, jak: flet, skrzypce, altówka i wiolonczela.
Atmosfera zamyślenia dominuje również w czteroczęściowym Kwartecie fletowym Krzysztofa Pendereckiego, nawiązującym do tradycji romantycznej, rozpoczynającym się „ciszą nocy, a zamykanego szeptem rozstania, rozmów oddalających się”. Wersję fletową kompozytor napisał specjalnie dla Łukasza Długosza i zespołu Fourtune.
Wieczór zakończy zapomniany, choć jest jednym z najlepszych polskich utworów klasycznych – Kwartet fletowy G-dur op. 3 Franciszka Lessela. Dzieło zachwyca bogactwem melodii i harmonii, przejrzystą formą.
Nasza kameralna estrada nie tak często gromadzi w jednym czasie i w jednym zespole takie znakomitości muzyczne, jak:
Łukasz Długosz – „konkursowe zwierzę”, jak go określa Jacek Rogala na okoliczność wygranych siedemnastu prestiżowych konkursów fletowych; Radosław Pujanek – koncertmistrz najlepszych orkiestr w Polsce; Katarzyna Budnik-Gałązka – lider grupy altówek w orkiestrze Sinfonia Varsovia, laureatka Fryderyka 2014; Tomasz Daroch – zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów wiolonczelowych Kwartet koncertuje, a także nagrał materiał z utworami Krzysztofa Pendereckiego, Krzysztofa Meyera i Władysława Słowińskiego, zarejestrowany przez CD Accord.




ŁUKASZ DŁUGOSZ
Krytyka uznaje go za jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji. Ukończył Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz Yale University w New Haven. Laureat wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz siedemnastu prestiżowych konkursów międzynarodowych (m.in. Jean-Pierre Rampal w Paryżu, 2008, Monachium, 2006, Carl Nielsen Odense, 2006, Leonardo De Lorenzo Viggiano, 2005). Koncertuje jako solista i kameralista w Europie, Azji i USA. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami europejskimi. Występował m.in. w Carnegie Hall w Nowym Yorku, w Musikverein-Goldener Saal w Wiedniu, Konzerthaus w Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Filharmonii Monachijskiej Gasteig-Carl-Orff-Saal, Herkulessaal w Monachium, Gewandhaus w Lipsku. Grał pod batutą takich gwiazd, jak: Zubin Mehta, James Levin, Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Helmuth Rilling. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych oraz CD w kraju i za granicą, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze stacje radiowe. Narodowy Bank Polski sfinansował film telewizyjny o artyście, pokazywany na antenie TVP1 i TV Polonia.
Juror międzynarodowych konkursów fletowych; prowadzi kursy mistrzowskie w Europie i Azji. Za wybitne osiągnięcia otrzymał szereg prestiżowych nagród m.in: Gasteig-Musikpreis, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zeit-Preis , Deutsche Stiftung Musikleben.
W 2010 artysta zadebiutował z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem Michaela Colina, a w br. otrzymał prestiżową nagrodę fonograficzną International Classical Music Award za album z muzyką A. Panufnika nagraną dla niemieckiej wytwórni CPO.


RADOSŁAW PUJANEK
Jest I koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie Bartosza Bryły oraz Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie u Iwony Wojciechowskiej. Laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, stypendysta m.in. Fundacji Amadeus oraz Fundacji Ewy Czeszejko-Sochackiej Promocja Talentu. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich i kameralnych, pracując pod kierunkiem m.in. Wandy Wiłkomirskiej, Wolfganga Marschnera, Charlesa Tregera, Petru Munteanu oraz członków Trio Fontenay i Kwartetu Camerata.
Był członkiem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus oraz koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Występuje jako solista, kameralista i koncertmistrz w kraju i za granicą. Współpracuje m.in. ze Stuttgarter Kammerorchester i KSO w Norwegii.
W 2006 i 2007, jako koncertmistrz i dyrygent, prowadził międzynarodową orkiestrę festiwalową w Roussas (Francja). Wraz z Lutosławski Quartet nagrał płytę Witold Lutosławski Opera Omnia, która zyskała nominację do nagrody Fryderyk 2008 i Wrocławskiej Nagrody Muzycznej. W 2011 jako gościnny koncertmistrz został zaproszony do udziału w premierze opery Tosca w Teatro Municipal w Santiago de Chile oraz w projekcie Don Giovanni realizowanym podczas Haydn-Festival w Eisenstadt (Austria), zwieńczonym nagraniem DVD live. Propagator i miłośnik kameralistyki, współpracuje z takimi artystami, jak: Agata Szymczewska, Ryszard Groblewski, Tomasz Strahl, Marcin Sikorski, Marcin Zdunik. Razem z Łukaszem Długoszem, Katarzyną Budnik-Gałązką i Rafałem Kwiatkowskim tworzy Kwartet Fletowy.


KATARZYNA BUDNIK-GAŁĄZKA
Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Mirosława Ławrynowicza, Andrzeja Gębskiego i Janusza Wawrowskiego oraz w klasie altówki Piotra Reicherta. Obecnie zatrudniona jest w macierzystej uczelni na stanowisku adiunkta. Od 2014 pełni również funkcję lidera grupy altówek w orkiestrze Sinfonia Varsovia. Odniosła sukcesy w licznych konkursach: na 47. Międzynarodowym Konkursie im. Ludwiga van Beethovena w Hradec (2008, I nagroda), 15. Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (2008, I nagroda), 8. Ogólnopolskim Konkursie Altówkowym im. Jana Rakowskiego (2008, I nagroda), Międzynarodowym Konkursie im. Maxa Rostala w Berlinie (2009, II nagroda), Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen (2009, II nagroda i nagroda specjalna), IV Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka (2010, II nagroda i nagroda specjalna) oraz na konkursie ARD w Monachium (2013, III nagroda). Jako solistka i kameralistka wielokrotnie koncertowała w Polsce oraz innych krajach Europy. W 2010 brała udział w projekcie Chamber Music Connects the World organizowanym przez Kronberg Academy, gdzie grała z najwybitniejszymi muzykami: Gidonem Kremerem, Tatjaną Grindenko, Yurim Bashmetem oraz Fransem Helmersonem. Występowała na renomowanych festiwalach, w tym na Muzycznym Festiwalu w Łańcucie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach w Zakopanem, Kammermusikfest Lockenhaus (za specjalnym zaproszeniem Gidona Kremera). Za wybitne osiągnięcia otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest również stypendystką prestiżowego programu stypendialnego "Młoda Polska”. W 2013 została nominowana do Paszportów Polityki, a w 2014 otrzymała Fryderyka 2014 za solową płytę - Viola Recital.


TOMASZ DAROCH
Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 7 lat. Kształcił się pod kierunkiem wybitnych wiolonczelistów: Michaela Flaksmana, Juliusa Bergera, Jeleny Ocic oraz Stanisława Firleja. Ukończył studia z wyróżnieniem w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim w Niemczech oraz w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w której pracuje na stanowisku asystenta. Brał również udział w mistrzowskich kursach wiolonczelowych u światowej sławy profesorów, takich jak: Bernard Greenhouse, Miklos Perenyi, Heinrich Schiff, Frans Helmerson, Gary Hoffman, David Geringas. Jest laureatem, m.in.: Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. P. Casalsa w Budapeszcie (II nagroda, 2014), XVIII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi – wspólnie z siostrą w kat. duetów (2013, I nagroda), V Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. A. Janigro w Zagrzebiu (2012, III nagroda oraz nagroda publiczności), VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie (2011, I nagroda i Grand Prix), IV Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. M. Spisaka (2010, I nagroda), 44. Międzynarodowego Konkursu Instrumentalnego (2009, I nagroda). Stypendysta, m.in. Fundacji Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Ministerstwa Kultury i Sztuki, Kunststiftung Baden-Württemberg w Niemczech. Artysta otrzymał również specjalne wyróżnienia, m.in. „Osobowość Roku”, „Łódzkie Eureka”, dyplom „Primus in artibus” dla najlepszego absolwenta roku akademickiego 2012/2013 AM w Łodzi. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i TV oraz niemieckich i francuskich radiowych rozgłośni. Od 2003 koncertuje również z rodzinnym trio fortepianowym Daroch Trio wraz z siostrami Anną i Marią, a także w kwartecie wiolonczelowym Polish Cello Quartet.


powrót do strony głównej