15 stycznia 2016, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

Z BATUTĄ I HUMOREM PO ŚWIECIE

MILENA LANGE sopran
ADAM SZERSZEŃ baryton
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
MACIEJ NIESIOŁOWSKI dyrygent

W programie przeboje muzyki klasycznej:

Michaił GLINKA Uwertura do opery Rusłan i Ludmiła
Wolfgang Amadeus MOZART Aria Figara Non più andrai – Cyrulik sewilski
Gioacchino ROSSINI Aria Ninetty Di piacer mi balza il cor – Sroka złodziejka
Johann STRAUSS Seufzer-Galop op. 9
Georges BIZET Kuplety torreadora – Carmen
Edvard GRIEG Pieśń Solwejgi – Peer Gynt
Josef STRAUSS Feuerfest (Polka-Française op. 269)
Stanisław MONIUSZKO Aria Miecznika Kto z mych dziewek – Straszny dwór
Luigi ARDITI Il bacio (walc)
Boris Ivanovitch FOMIN To były piękne dni (Дорогой длинною)
Romans rosyjski Oczy czarne (Очи чёрные)
Albert William KETÈLBEY Na perskim rynku
Rodolfo FALVO Dicitencello Vuie
Gioacchino ROSSINI Duetto buffo di due gatti
Ernesto LECUONA Siboney
Julius FUČIK Donausagen (walc)
Ennio MORRICONE Nella Fantasia – Misja
Carlos Eleta ALMARÁN Historia de un Amor
Johann STRAUSS Marsz egipski op. 335
Consuelo VELÁZQUEZ Besame mucho

kup bilet on-line


Maciej Niesiołowski, uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich dyrygentów, jednocześnie znany jest jako popularyzator muzyki klasycznej. Artysta przez wiele lat prowadził cykl telewizyjnych koncertów wypełnionych zabawnymi anegdotami, przybliżając widzom najwspanialsze dzieła muzyki światowej. Z batutą i humorem po świecie to niezwykła muzyczna podroż, w którą zabiorą Państwa artyści:
sopranistka Milena Lange – jedna z najbardziej utalentowanych, młodych polskich śpiewaczek, baryton – Adam Szerszeń – solista Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie i Opery Krakowskiej.
No i oczywiście sam Maestro Maciej Niesiołowski, którego kunszt dyrygencki, wiedza muzyczna i elegancki dowcip nie wymagają rekomendacji.
W programie, oprócz utworów powszechnie znanych i chętnie słuchanych znajdą się przepiękne dzieła rzadko w Polsce wykonywane, chociaż na świecie bardzo popularne.




MILENA LANGE
Ukończyła studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego Bożenny Saulskiej oraz dyplom w klasie fortepianu Elżbiety Gutkowskiej-Bardos.
Śpiewaczka o szerokim kręgu zainteresowań muzycznych; uczestniczka i laureatka wielu przeglądów i konkursów wokalnych dla młodych wykonawców. Ma za sobą udział w licznych koncertach, między innymi benefisie Konrada Mastyło (reż. Krzysztof Jasiński), gdzie wystąpiła obok znamienitych osobistości polskiej sceny Zbigniewa Wodeckiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Grzegorza Turnaua, Zbigniewa Preisnera, Jana Nowickiego … Brała udział w koncertach u boku artystów krakowskiej Piwnicy pod Baranami, koncercie otwierającym festiwal filmowy „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym i Puławach z orkiestrą pod dyr. Adama Klocka, koncertach z orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej pod dyr. Sławomira Chrzanowskiego, koncertach muzyki filmowej Wojciecha Kilara z orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyr. Piotra Wijatkowskiego, koncertach Trzech Polskich Tenorów z orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej czy koncertach z Warszawską Orkiestrą Salonową Impressione pod dyr. Marka Stefankiewicza.
W swoim repertuarze artystka posiada liczne arie operowe, operetkowe, musicalowe, pieśni, utwory oratoryjno-kantatowe. O jej wszechstronności świadczy fakt, iż chętnie wykonuje utwory z kręgu muzyki filmowej, rozrywkowej, jazzowej i negro spirituals. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w Polsce.
Obecnie kontynuuje naukę śpiewu w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.


ADAM SZERSZEŃ
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu prof. Michaliny Growiec. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach wokalnych, a także stypendystą Ministra Kultury. W latach 1998-2002 śpiewał w zespole Camerata Silesia, z którym koncertował w kraju i za granicą, dokonał wielu prawykonań oraz nagrał 5 płyt, w tym z Emmą Kirkby. Na scenie operowej zadebiutował tytułową rolą w operze Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego w reżyserii W. Ochmana w Operze Śląskiej w Bytomiu. W latach 2002-2005 był solistą tego teatru. Współpracuje z Teatrem Wielkim w Poznaniu, jest również gościnnym solistą Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. W swoim repertuarze posiada wiele partii barytonowych (Cosi fan tutte, Fidelio, Carmen, Aida, Traviata, Ernani, Don Carlos, Bal maskowy, Dama pikowa, Eugeniusz Oniegin, Halka, Straszny dwór, Cyganeria i wiele innych)Jego dorobek artystyczny obejmuje również dzieła oratoryjno-kantatowe oraz cykle pieśni.
Artysta brał udział w wielu renomowanych festiwalach, jak: Warszawska Jesień, Anima Mundi w Pizie, Gaude Mater w Częstochowie, Śląska Trybuna Kompozytorów w Katowicach, Ave Maria w Czeladzi, Festiwal im. Adama Didura w Sanoku, Festiwal Moniuszkowski w Kudowie Zdroju, Europejski Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy, Festiwal Hoffmanowski w Poznaniu, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Busku Zdroju.
Koncertuje z orkiestrami filharmonicznymi w kraju i za granicą. Kilkakrotnie śpiewał w Studio S-1 Polskiego Radia w ramach Euroradio (transmisja na żywo do krajów Europy). Dokonał nagrań archiwalnych dla radia i telewizji. Występował w Niemczech, Belgii, Luksemburgu, Francji, Włoszech, Kanadzie, Tajwanie, Japonii, Kuwejcie, Bahrajnie. Obecnie pracuje jako wykładowca w Akademii Muzycznej w Katowicach.


MACIEJ NIESIOŁOWSKI
Urodził się na Górnym Śląsku (rodzina pochodzi z Małopolski). Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Bytomiu. W Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie studiował wiolonczelę (u Arnolda Rezlera) i dyrygenturę (u Bohdana Wodiczki). Jest także absolwentem warszawskiej Szkoły Główniej Handlowej (dawniej SGPiS). Brał udział w kursach mistrzowskich w Bartok-Seminarium w Budapeszcie jako wiolonczelista i w Accademia Chigiana w Sienie jako dyrygent. Jako wiolonczelista grał w Orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie, zespole kameralnym Con moto ma cantabile i w Kwartecie Wilanowskim. Jako dyrygent zaczął pracować w 1974 roku. Kierował orkiestrami w Warszawskiej Operze Kameralnej, w Teatrze Wielkim w Warszawie, orkiestrą warszawskiej Akademii Muzycznej, był dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego w Łodzi.
Koncertuje w kraju i za granicą. Ma w swoim dorobku nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. W Telewizji Polskiej prowadził stałą audycję muzyczną pt. Z batutą i humorem, co przyczyniło się do jego ogromnej popularności. Jest laureatem Nagrody Radiokomitetu (1989). Zdobył także prestiżową Nagrodę Publiczności Wiktor (1990).


powrót do strony głównej