Interesująco zapowiada się pierwszy w tym roku koncert kameralny Filharmonii Świętokrzyskiej, tradycyjnie odbywający się Za Stalową Kurtyną. Niezbyt często mamy możliwość posłuchania oryginalnych brzmień, szczególnie w takim zestawieniu instrumentalnym, jak flet i gitara. Zestawieniu „wręcz idealnym”. Marcin Majchrowski w komentarzu do koncertu tak to uzasadnia: „Oba instrumenty doskonale do siebie pasują i fantastycznie współgrają – jednocześnie uzupełniając się i kontrastując. {...} fenomenalnie brzmią również w najcichszych stopniach skali, duet ten osiągnąć może dyskrecję, o której inne pary instrumentów nawet nie mogą marzyć”. W dostępnej literaturze muzycznej znajduje się sporo dzieł przeznaczonych na tego typu duet, znaczonych takimi nazwiskami, jak m.in. Jan Sebastian Bach, Bela Bartók. Program, jaki zaproponowali na wtorkowy wieczór zaproszeni artyści, zawiera utwory zarówno znanych, jak i mało znanych twórców, w każdym razie na naszej estradzie zabrzmią one po raz pierwszy. Po raz pierwszy również wystąpi w Kielcach duet Ensemble Spectral, niedawny (grudzień ub.r.) laureat pierwszej nagrody 22. European Chamber Music Competition Moncalieri w Turynie. Duet powstał w 2009, a tworzą go – znany publiczności Filharmonii Świętokrzyskiej z jesiennych koncertów Wirtuozi Gitary Roch Modrzejewski oraz debiutujący u nas Rafał Żółkoś. Podkreślić należy, że koncert w Kielcach odbywa się w ramach trasy The Swiss Project (Rosja, Szwajcaria, a w Polsce m.in. Słupsk, Kraków, Wrocław, Lublin), wspieranej przez szwajcarskie fundacje dla kultury PROHELVETIA oraz SUISA, podczas której artyści prezentują dzieła kompozytorów szwajcarskich na tle światowej muzyki XX wieku. Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na takie znakomitości, jak: Willy Burkhard (1900-1955), kompozytor zasłużony szczególnie dla szwajcarskiej muzyki religijnej, Bettina Skrzypczak (ur. 25 I 1963), poznanianka zamieszkała w Szwajcarii, której faza rozwoju kompozytorskiego przypada na lata 80., w Polsce czas wielkich przemian polityczno-społecznych oraz Tōru Takemitsu (1930-1996) – jeden z najciekawszych twórców japońskich. Na pewno ucieszą Państwa dobrzy znajomi, jak Astor Piazzola i jego Historia tanga w czterech fascynujących odsłonach, Jacques Ibert – autor gorącej miniatury Entr’acte czy Maurice Ravel ze swoją artystyczną wizją namiętnego hiszpańskiego tańca w Pièce en forme de Habanera.

Willy BURKHARD Serenade op. 71 no. 3
Tōru TAKEMITSU Toward the Sea
Eugène BOZZA Trois Pièces
Hans HAUG Capriccio Serenade a l'inconnue
Bettina SKRZYPCZAK Mouvement for flute solo
Maurice RAVEL Pièce en forme de Habanera
Jacques IBERT Entr’acte
Astor PIAZZOLLA Histoire du Tango

ENSEMBLE SPECTRAL
Duet tworzą dwaj polscy muzycy – flecista Rafał Żółkoś oraz gitarzysta Roch Modrzejewski, obaj działający już wcześniej jako soliści i kameraliści. Pomysł założenia duetu narodził się w 2009 podczas przedsięwzięć artystycznych w Zurychu i Bazylei, gdzie muzycy się kształcili. Zafascynowani muzyką dawną oraz współczesną zdecydowali się specjalizować w tych właśnie epokach, ukierunkowując przy tym swoją działalność na odnajdywanie i prezentowanie pokrewieństwa oraz dopełniania się tych stylistyk muzycznych. Artyści poszukują w ten sposób nowych wartości, łącząc w swoich programach muzykę dawną, wykonywaną na instrumentach historycznych oraz muzykę nową kompozytorów XX i XXI-wieku. Podczas koncertów budują spójną ekspresyjnie, niezwykle barwną całość, dzięki starannie dobranemu programowi i konsekwentnemu realizowaniu dramaturgicznych oraz formalnych kontrastów. Na początku grudnia ub. roku duet zdobył I nagrodę podczas 22. European Chamber Music Competition Moncalieri w Turynie. Koncert w Kielcach odbywa się w ramach trasy The Swiss Project, w trakcie której artyści prezentują dzieła kompozytorów szwajcarskich. Przedsięwzięcie to wspiera Szwajcarska Fundacja dla Kultury PROHELVETIA oraz Fundacja SUISA.

góra