15 marca 2016, wtorek, g. 18.00, sala kameralna

WOKÓŁ SZYMANOWSKIEGO
FINAŁ KONKURSU WIEDZY O MUZYCE POLSKIEJ

KRYSTYNA GONCERZEWICZ skrzypce
MARZENA TRZEBIŃSKA śpiew
ARKADIUSZ MENDERA fortepian

ZOFIA ZAMOJSKA-PABICH prowadzenie

CHÓR INSTYTUTU EDUKACJI MUZYCZNEJ UJK KIELCE
MONIKA KOZAK-WOJCIECHOWSKA dyrygent

W programie utwory K. Szymanowskiego:
Pieśni Roxany z opery Król Roger
Pieśni kurpiowskie na głos i fortepian op. 58: Zarzyjze kuniu, Wysła burzycka
Etiuda b-moll op. 4 nr 3
Daleko został cały świat do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera op. 2 nr 1
Pieśni kurpiowskie na głos i fortepian op. 58: Lecioły żurawie nr 1, U wos mamo roz nr 3

Wręczenie nagród laureatom konkursu

kup bilet on-line


To już czwarta edycja konkursu wiedzy o muzyce polskiej organizowanego przez Filharmonię Świętokrzyską we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Muzyki im. Fryderyka Chopina. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w województwie świętokrzyskim. I edycja odbyła się w listopadzie 2009 roku i dotyczyła Fryderyka Chopina, następne to: grudzień 2011 roku – muzyka polska II połowy XIX wieku, marzec 2014 – dzieło życia Mieczysława Karłowicza.
Tym razem kandydaci do nagród sprawdzać będą swoją wiedzę na temat twórczości Karola Szymanowskiego. Jury pod przewodnictwem Zofii Zamojskiej-Pabich wyłoni laureatów, którym wręczone zostaną nagrody na koncercie 15 marca. Zainteresowanych szczegółami konkursu odsyłamy na stronę: www.filharmonia.kielce.pl, zakładka EDUKACJA, KONKURSY, a wszystkich, którym bliska jest muzyka Karola Szymanowskiego zapraszamy na koncert z udziałem trojga wykonawców. Wybrane pieśni naszego wybitnego kompozytora poznamy w interpretacji Marzeny Trzebińskiej – absolwentki Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi. Oprócz tego udział w koncercie zapowiedziała Krystyna Goncerzewicz i Aureliusz Mendera. W drugiej części wieczoru wystąpi Chór Instytutu Edukacji Muzycznej UJK pod dyrekcją Moniki Kozak-Wojciechowskiej. Natomiast gospodyni wieczoru – Zofia Zamojska-Pabich, konferansjerka, popularyzatorka muzyki, niezmordowana prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzyki im. Fryderyka Chopina – zatroszczy się o to, by publiczność wyszła z koncertu z poczuciem, iż wieczór był udany.




MARZENA TRZEBIŃSKA
Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Krystyny Rorbach. Naukę śpiewu solowego rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. L. Różyckiego w Kielcach w klasie Marty Złotnickiej. Swoje umiejętności doskonaliła, biorąc udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Udo Reinemanna, Stefano Patarino i Teresę Żylis-Garę. Repertuar artystki obejmuje utwory od baroku do współczesności. Jest solistką zespołu Chmielnikers wykonującego muzykę klezmerską.

KRYSTYNA GONCERZEWICZ
Ukończyła Wyższą Szkołę Muzyczną w Poznaniu w klasie prof. Edwarda Statkiewicza. Pracę podjęła najpierw w Filharmonii Wrocławskiej. Od 1975 roku pracowała w Filharmonii Świętokrzyskiej jako koncertmistrz. Występowała na koncertach kameralnych, symfonicznych, brała udział w audycjach muzycznych dla dzieci i młodzieży.

AURELIUSZ MENDERA
Urodzony w Katowicach, tu również ukończył Liceum Muzyczne im. K. Szymanowskiego. Edukację muzyczną kontynuował w krakowskiej Akademii Muzycznej. Z ziemią świętokrzyską związany od ponad dwudziestu lat. Jest nauczycielem ZPSM im. L. Różyckiego w Kielcach i Szkoły Muzycznej im. O. Kolberga w Ruszkowicach. Koncertuje w kraju, jest stałym współpracownikiem Filharmonii Świętokrzyskiej. W repertuarze posiada utwory zapomnianych polskich kompozytorów (F. Jaroński,L. Groppler, I. Krzyżanowski).


ZOFIA ZAMOJSKA-PABICH
Po ukończeniu studiów w PWSM w Warszawie rozpoczęła pracę w Kielcach jako nauczyciel PSM II st. (klasa śpiewu solowego) oraz podjęła stałą współpracę z Filharmonią Kielecką. Brała udział, śpiewając jako solistka w wielu koncertach kameralnych na terenie Kielc, regionu i kraju, a także za granicą (Finlandia, Japonia). W latach 80. rozpoczęła pracę konferansjera i popularyzatora muzyki dla dzieci i młodzieży, wyjeżdżąc z ekipami Filharmonii Kieleckiej (obecnie Świętokrzyskiej) na audycje muzyczne do szkół województwa i miasta oraz prowadząc koncerty wieczorowe. W pracy pedagogicznej nagradzana była za wybitne osiągnięcia w kształceniu młodych wokalistów. W 1999 założyła Towarzystwo Przyjaciół Muzyki im. F. Chopina w Kielcach zrzeszające inteligencję różnych zawodów, działające na rzecz rozwoju kultury i muzyki. Jest Prezesem TPM.


MONIKA KOZAK-WOJCIECHOWSKA
Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie dyrygentury chóralnej prof. Józefa Radwana. Od 2002 pracuje na stanowisku wykładowcy w charakterze akompaniatora i chórmistrza na UJK oraz w ZPSM im. L. Różyckiego w Kielcach. Przygotowała ponad 150 koncertów w kraju i za granicą jako dyrygent i akompaniator; brała udział w nagraniu 12 płyt, współpracuje z Filharmonią Świętokrzyską jako akompaniator i pianista. Uczestniczyła w przygotowaniu takich utworów, jak: Requiem W. A. Mozarta, Requiem Verdiego, Requiem Faure, IX Symfonia L. van Beethovena, Zemsta nietoperza J. Straussa, Tryptyk Świętokrzyski P. Rubika, Carmina burana C. Orffa, Gloria A. Vivaldiego, Exodus W. Kilara i wiele innych. Od 2004 prowadzi chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UJK. Jest współautorem podręcznika metodycznego dla nauczycieli gimnazjum dotyczącego pracy z zespołem chóralnym Łączy nas śpiew. Prowadzi warsztaty z emisji głosu i prowadzenia zespołów. Była osobistym akompaniatorem światowej sławy tenora dramatycznego Mariana Porębskiego, u którego pobierała również naukę śpiewu. W 2014 otrzymała wyróżnienie dla akompaniatora na konkursie skrzypcowym.


powrót do strony głównej