15 listopada 2020, niedziela, g. 11:00, sala kameralna

28. ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI

MUZYCZNE SPOTKANIA
Z PGE ENERGIA CIEPŁA S.A

ŻYWIOŁY


PIOTR NOWAK trąbka
MONIKA KOZAK-WOJCIECHOWSKA fortepian
MATEUSZ RYCZEK elektronika, kompozytor, animator
KAMIL SOJDA animator


Woda, ogień, ziemia i powietrze – oto żywioły. Czy da się je zagrać?
Jak brzmi muzyka żywiołów?
Przy pomocy mikrofonu i komputera spróbujemy stworzyć niezwykłe dźwięki zainspirowane tymi fenomenami. W programie pojawią się utwory na trąbkę i fortepian oraz trąbkę i live electronics (tzn. przetwarzanie dźwięku na żywo). Część artystyczna zostanie uzupełniona przystępną prelekcją o muzyce elektronicznej i prezentacją różnych efektów dźwiękowych możliwych do uzyskania poprzez przetwarzanie dźwięków na żywo.
Trąbka, fortepian i komputer – to nasze 3 żywioły. Zapraszamy!

PIOTR NOWAK
Ukończył studia muzyczne w klasie trąbki prof. Stanisława Dziewiora w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Swoje umiejętności doskonalił w Hochschule fur Musik Hanns Eisler pod okiem prof. Williama Formana. Jest laureatem wielu konkursów o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych trębaczy, jak m.in.: Gabor Tarkovi, Malte Burba, Michael Evald. Był wieloletnim stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Ministra Kultury RP oraz Prezydenta Miasta Częstochowy. Jest również laureatem stypendium Młoda Polska, a także fundacji Jutting Stiftung. Od września 2013 roku jest trębaczem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W październiku 2020 uzyskał tytuł doktora sztuki i obecnie pracuje w swej macierzystej uczelni.
Jako solista wielokrotnie występował z recitalami, m.in. w Łazienkach Królewskich i na Zamku Królewskim w Warszawie, Katedrze św. Magdaleny w Stendal w Niemczech. Również jako kameralista brał udział w licznych koncertach w kraju i za granicą, m. in. na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, na festiwalu muzyki współczesnej Praska Wiosna, festiwalu Warszawska Jesień (również jako solista).


MONIKA KOZAK-WOJCIECHOWSKA
Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie dyrygentury chóralnej prof. Józefa Radwana. W latach 2002-2016 pracowała na stanowisku wykładowcy w charakterze akompaniatora i chórmistrza na UJK. Obecnie pracuje w ZPSM im. L. Różyckiego w Kielcach. Przygotowała ponad 200 koncertów w kraju i za granicą jako dyrygent i akompaniator; brała udział w nagraniu 12 płyt, współpracuje z Filharmonią Świętokrzyską jako akompaniator i pianista. Uczestniczyła w przygotowaniu takich utworów, jak: Requiem W. A. Mozarta, Requiem Verdiego, Requiem Faure, IX Symfonia L. van Beethovena, Zemsta nietoperza J. Straussa, Tryptyk Świętokrzyski P. Rubika, Carmina burana C. Orffa, Gloria A. Vivaldiego, Exodus W. Kilara i wiele innych. W latach 2004 - 2014 prowadziła chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy UJK. Jest współautorem podręcznika metodycznego dla nauczycieli gimnazjum dotyczącego pracy z zespołem chóralnym Łączy nas śpiew. Prowadzi warsztaty z emisji głosu i prowadzenia zespołów. Była osobistym akompaniatorem światowej sławy tenora dramatycznego Mariana Porębskiego, u którego pobierała również naukę śpiewu. W 2014 otrzymała wyróżnienie dla akompaniatora na konkursie skrzypcowym.


MATEUSZ RYCZEK
Kompozytor. W roku 2011 ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej we Wrocławiu pod kierunkiem Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (kompozycja), Cezarego Duchnowskiego (kompozycja komputerowa) oraz Zbigniewa Karneckiego (muzyka teatralna i filmowa). W 2019 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych (dysertacja doktorska pt. Emergencja algorytmów wysokościowych na podstawie koncertu wiolonczelowego Zjawy).
Utwory Mateusza Ryczka były wielokrotnie wykonywane w kraju i za granicą (Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Belgia, Turcja, Włochy, Węgry, Czechy, Wielka Brytania, Białoruś, Rosja, Szwajcaria, Austria, USA, Kuba, Ukraina, Japonia). W 2013 r. nakładem Domu Wydawniczego For Tune Records ukazała się jego monograficzna płyta Planetony.
Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich (m. in. Crescendo w Tarnowie – I nagroda, 2004; kontrabasowego konkursu kompozytorskiego przy World Bass Festiwal – I nagroda, 2008; Fides et Ratio – III nagroda, 2009, Kompozytorski Koncert Roku 2011, II nagroda), stypendystą Ministra Kultury oraz Marszałka Dolnośląskiego Jest autorem muzyki do wielu sztuk teatralnych oraz muzyki do filmu Lag Island Tomka Tryzny. Swoje kompozycje konsultuje z wiatrem, słońcem i córkami – Rozalią i Aurelią.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga


strona główna

Listopad 2020