Jedno z największych arcydzieł literatury skrzypcowej – Koncert D-dur op. 77 Johannesa Brahmsa , „koncert przeciw skrzypcom”, jak go określano ze względu na niewiarygodne problemy techniczne tuż po prawykonaniu 1 stycznia 1879 roku – dzisiaj każda dbająca o swój image orkiestra musi go mieć w swoim repertuarze. I nie bez kozery wymieniamy najpierw orkiestrę (mimo że jeśli mówimy „koncert”, to przede wszystkim mamy na myśli solistę), bowiem jest to właściwie symfonia ze współudziałem instrumentu solowego. Utwór został zadedykowany słynnemu skrzypkowi Josephowi Joachimowi, który udzielał autorowi mnóstwo rad przy powstaniu kompozycji, dzięki temu zmierzyć się z nim może (co prawda nadal pozostała trudna) utalentowany i bardzo sprawny technicznie artysta. W Filharmonii Świętokrzyskiej usłyszymy go w interpretacji młodej, ale bardzo obiecującej skrzypaczki Aleksandry Kuls, niedawno docenionej podczas XIV Międzynarodowego Konkursu im. H. Wieniawskiego, m.in. przez Kapitułę Krytyków. Aleksandra jest podopieczną Kai Danczowskiej, które to nazwisko już samo w sobie jest wystarczającą rekomendacją..
Natomiast w nastrój świąteczny niewątpliwie wprowadzi nas Suita Piotra Czajkowskiego Dziadek do orzechów. Muzyka oparta została na słynnej bajce E. T. A. Hoffmanna i znakomicie ilustruje przygody w krainie słodyczy głównej bohaterki – Klary. Utwór składa się z wielkiej urody Uwertury i ośmiu numerów z końcowym, bardzo znanym i lubianym, genialnym Walcem kwiatów.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.



ALEKSANDRA KULS
Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Magdaleny Szczepanowskiej. Obecnie studiuje w klasie prof. Kai Danczowskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie.
W październiku br. została półfinalistką XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego, otrzymała Nagrodę Pozaregulaminową Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie kompozycji Karola Szymanowskiego oraz Nagrodę Specjalną Kapituły Krytyków. Jest także laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in.: Międzynarodowego Konkursu na Skrzypce Solo im. T. Wrońskiego (2009), Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. G. Ph. Telemanna w Poznaniu (2007). Występowała wielokrotnie w Belgii, Norwegii, Niemczech, w Austrii, na Ukrainie (jako solistka z Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej). W tym roku wystąpiła na festiwalach: Musica Mundi Chamber Music Festival, Wawel o zmierzchu i VI Dni Muzyki Felixa Mendelssohna. Przez 6 lat była liderką kwartetu smyczkowego Qualitá. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich: Maxima Vengerova; Leonida Kerbela, Dory Schwarzberg na Musica Mundi Chamber Music Course w Waterloo; Rolanda Baldiniego w Łańcucie; Edwarda Zienkowskiego w Wiedniu. Interesuje się kompozycją. Jej utwory były wielokrotnie prezentowane na Forum Kompozytorskim w PSM II st. im. J. Elsnera, także w Filharmonii Narodowej, w Radio Classic oraz za granicą, m.in. w Belgii, Norwegii i na Ukrainie. Docenione zostały także na Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Kompozytorów w Stalowej Woli (2008). Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, a także Fundacji Vide Supra. Obecnie znajduje się w gronie stypendystów Fundacji Pro Musica Bona.

JACEK ROGALA
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.