16 grudnia 2016, piątek, g. 19.00, sala koncertowa

IDĄ ŚWIĘTA

JEREMY FINDLAY /Kanada/ wiolonczela
ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent

A. DVOŘÁK Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104
P. CZAJKOWSKI Suita z baletu Dziadek do orzechów op. 71a

Filharmonia. Ostrożnie, wciąga!!!

kup bilet on-lineKrok po kroku, krok po kroczku – idą święta! A to znak, że słuchacze oczekują szczególnego programu, który wprowadzi wszystkich w pełen magii świąteczny nastrój. Chyba najbardziej wymagający melomani nie będą mieć nic przeciwko temu, by na początek wysłuchać Koncertu wiolonczelowego h-moll Antonina Dvorzaka, jednego z najpiękniejszych dzieł swego gatunku. Ta niesłychanie romantyczna muzyka, tak bardzo Dvorzakowska przez swoje charakterystyczne brzmienie, uwodzi od pierwszego dźwięku. Śpiewne liryczne tematy, w części środkowej przerywane dramatycznym tonem, prowadzą do najbardziej efektownego Finału, w którym solista ma do pokonania wiele trudności technicznych, ale jednocześnie może oczarować szeroką frazą, ciepłym tonem.
Któż nie zna (i nie wraca co jakiś czas) do najbardziej bożonarodzeniowej baśni – czyli niezapomnianego Dziadka do orzechów? Tym oto dziełem, jednym z najpopularniejszych w dorobku Piotra Czajkowskiego, z tak wdzięcznymi fragmentami, jak Taniec Wieszczki Cukrowej czy Walc kwiatów, zakończymy przedświąteczny wieczór.
Solistą koncertu będzie wybitny wiolonczelista z Kanady – Jeremy Findlay –znany zarówno w całej Europie, jak i Azji, oraz często goszczący w Kielcach i lubiany przez naszą publiczność.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala.


JEREMY FINDLAY
Urodził się w Toronto w rodzinie muzyków. Lekcje gry na wiolonczeli rozpoczynał u swojego ojca Williama Findlay’a. Następnie kształcił się pod kierunkiem Daniela Domba w The University of Toronto. Stypendia Canada Council i Ontario Arts Council umożliwiły mu dalszą naukę u Josefa Chuchro w The Academy of Performing Arts w Pradze oraz w European Mozart Foundation pod opieką Sandora Vegha. Brał udział w kursach mistrzowskich Borisa Pergamenschikowa i Yo-Yo Ma. Artysta koncertował w czterdziestu pięciu krajach świata, w tym w obu Amerykach, Azji, Australii, Rosji, na Bliskim Wschodzie i w Europie. Wystąpił w prestiżowych miejscach, takich jak:: Theatre des Champs Elysees w Paryżu, Konzerthaus w Berlinie, Mozarteum w Salzburgu, Rudolfinum w Pradze, Filharmonii Warszawskiej, Metropolitan Hall w Tokio, Izumi Hall w Osace, Coliseo w Buenos Aires, Teatrze Miejskim w Sao Paulo, Roy Thomson Hall w Toronto, Weill Hall w Carnegie, Alice Tully Hall w nowojorskim Lincoln Center. Jako solista koncertował z wybitnymi zespołami, m.in: Toronto Symphony Orchestra, Praska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Maltańskiej Filharmonii Narodowej, Orquestra Sinfonica do Teatro Nacional Claudio Santoro Brasilia, Oratorio Sinfonica z Japonii czy Orkiestra Symfoniczna Teatru Miejskiego w Sao Paulo. Był również gościem wielu festiwali, a także występował na antenie radiowej i telewizyjnej. W swoim dossier ma nagrania płyt, m.in. koncertu wiolonczelowego napisanego dla niego przez czeskiego kompozytora Jiřiego Gemrota, koncertu wiolonczelowego Saint-Saënsa wydanej nakładem DUX, wariacji na wiolonczelę i fortepian utworów Beethovena, Martinu i Gemrota (wspólnie z pianistą Perem Rundbergiem), nagraną przez wytwórnię Praga Digitals oraz płytę nagraną z Praską Orkiestrą Kameralną z zadedykowanym mu utworem Gemrota Lamento.


JACEK ROGALA
Dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej


strona główna