17 KWIETNIA, ŚRODA | 19.00, SALA KONCERTOWA

IMPRESJE WIELKOPOSTNE

GRZECH PIOTROWSKI saksofony
PIOTR DOMAGAŁA gitary
ŁUKASZ MAZUR fortepian, instrumenty klawiszowe
MICHAŁ BRASZAK kontrabas, gitara basowa
ZBIGNIEW ZAGÓRA perkusja, instrumenty perkusyjne
Gość specjalny: ROBERT POŻARSKI śpiew (kantor)
ORKIESTRA KAMERALNA FŚ
PRZEMYSŁAW SĘKOWSKI oprawa wizualna koncertu (zdjęcia)

Stoart   Świetokrzyskie Stowarzyszenie Muzyka

kup bilet on-line


W programie zaprezentowane zostaną utwory religijne związane z Wielkim Postem. Są to kompozycje nieznanych autorów, które przetrwały dzięki tradycji i starym śpiewnikom. Punktem wyjścia do jazzowych improwizacji stały się pieśni: Ogrodzie oliwny, Ludu mój ludu, Gorzkie żale, Jezu Chryste, Panie miły, Krzyżu święty.
W efekcie powstała muzyka pastelowa, romantyczna, wyrafinowana pod względem brzmień i melodii, osobista i nasycona indywidualizmem, bardzo polska, a przy tym przetworzona z polotem.



GRZECH PIOTROWSKI
Muzyk, kompozytor, producent muzyczny i multiinstrumentalista, a także wydawca. W czasie studiów w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, założył swój pierwszy zespół Alchemik. Grupa wygrała na festiwalu Jazz nad Odrą w 1997 i Jazz Hoeillart w Belgi w 1998, opracowywała muzycznie film Powiedz to, Gabi w reżyserii Rolanda Rowińskiego, brała także udział w projekcie interdyscyplinarnym, który zakończył się przyznaniem Grand Prix sopockiego festiwalu Dwa Teatry. Występował również z Freedom Nation (album „Free at Last). Kariere solową rozpoczął w roku 2005 płytą Sin. Potem pojawił się kolejny projekt Emotronica oraz album Archipelago. Jest pomysłodawcą i członkiem World Orchestra, z którą występuje od 2010 r.


PIOTR DOMAGAŁA
Gitarzysta jazzowy, twórca oryginalnych projektów muzycznych z pogranicza jazzu, muzyki współczesnej oraz folku, laureat mistrzowskich konkursów gitarowych. Na koncie artystycznym ma cztery autorskie płyty. Występował na wielu europejskich (Niemcy, Wielka Brytania, Austria, Słowacja, Francja) i polskich scenach muzycznych. Jest wykładowcą klasy gitary w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, uczy także w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Grał i nagrywał z czołowymi muzykami jazzowymi, m.in. Piotrem Wojtasikiem, Adamem Kawończykiem, Jerzym Główczewskim, współtworzy projekty muzyczne z udziałem muzyków klasycznych. Współpracował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Autor opracowań muzycznych do filmów niemych realizowanych wspólnie z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Artystycznym Terra Artis Lanckorona oraz z Agencją Artystyczną GAP z Krakowa. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Podlasie SlowFest.


ŁUKASZ MAZUR
Kielczanin; muzyk, kompozytor, aranżer, absolwent Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Od połowy lat 90-tych bierze aktywny udział w życiu muzycznym swego miasta jak i poza nim, koncertując ze stworzonym przez siebie zespołem No Name (płyty: Kolędogranie oraz Impresje wielkopostne). Prócz swoich autorskich projektów współtworzy oraz wspomaga muzyczne działania m.in.: Piotra Kuby Kubowicza, KiniorSkyOrchestra, Hasarapasa, Orkiestry Świętokrzyskiej, zespołów – Jam Elektric, Kakadu, JukeBox, Green, Edyta Edi Strzycka, Letko, TerazWNiM, GOoD NEWs, Wolni Ludzie, To ON; kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego (spektakl Piosenki na pokuszenie w reżyserii Jana Nowary; musical Ania z Zielonego Wzgórza w reżyserii Jana Szurmieja oraz Jakiś i Pupcze w reżyserii Piotra Szczerskiego), Fundację Surge Propera i wielu innych.


MICHAŁ BRASZAK
Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie kontrabasu Jerzego Tokarczyka. Od tego też czasu obozuje w Krakowie. Stara się (z wyboru) nie ograniczać do jednego stylu muzycznego... Jeszcze w szkole średniej miał okazję współpracować z zespołem No Name, a później z pianistą, kompozytorem i aranżerem Jackiem Kitą, z zespołem Teatru Stu w Krakowie. Wspólnie muzykował z zespołem Niezgoda Acoustic Band, a obecnie towarzyszy znakomitym artystom, jak m.in: Marta Bizoń, Beata Rybotycka, zespoły – Śmiałek, Cinemon. Występuje także z programem Rozmontowana (słowa – Michał Zabłocki, muzyka – Aleksander Brzeziński) z Gertrudą Szymańską, Tomaszem Drabiną i Leszkiem "Hefim" Wiśniowskim oraz zespołem Marty Honzatko.


ZBIGNIEW ZAGÓRA
Muzyk-perkusista, producent muzyczny, pedagog. Przez ponad trzy dekady etatowy muzyk orkiestry symfonicznej oraz big bandu RZAWP w Warszawie. Współpracował z Filharmonią Narodową Orkiestrą Polskiego radia i telewizji oraz Teatrem Wielkim w Warszawie. Jako muzyk sesyjny ma w swoim dorobku udział w nagraniu kilkudziesięciu pozycji płytowych.


ROBERT POŻARSKI
Jeden z najwybitniejszych śpiewaków gregoriańskich, współzałożyciel Lektorskiej Scholi Cantorum, założyciel i kantor Scholae Gregorianae Silesiensis, kantor Scholae Mulierum Silesiensis, Scholi Teatru Węgajty, członek zespołu muzyki dawnej Bornus Consort, solista muzyki barokowej, współczesnej i pieśni tradycyjnej. Od 2010 roku kantor kościoła pokamedulskiego na Bielanach w Warszawie. Uczeń Marcela Pérèsa, wielokrotny uczestnik kursów mistrzowskich w Międzynarodowej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie, seminariów chorału bizantyjskiego prowadzonych przez Charalambosa Rimbasa, Lykourgosa Angelopoulosa. Prowadził warsztaty chorałowe dla Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie, dla Festiwalu Muzyki Dawnej Pieśń naszych korzeni w Jarosławiu. Badacz średniowiecznych rękopisów liturgicznych.


strona główna

Kwiecień 2019