Po kilku dniach zmagań przyszłych adeptów sztuki muzycznej, pełnych emocji i stresów, wyłonieni zostali laureaci Konkursu, którzy zaprezentują się na naszej estradzie z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego. Koncert poprowadzi Artur Jaroń.
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Maurycego Moszkowskiego po raz pierwszy odbył się w 2005 roku z inicjatywy dyrektora Szkoły Muzycznej – Artura Jaronia.. Organizowany jest co dwa lata przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach (obecnie Zespół Państwowych Szkół Muzycznych) oraz Filharmonię Świętokrzyską, w tym roku dołączył również Departament Szkolnictwa Artystycznego MKiDN. Jego głównym celem jest promowanie utalentowanych młodych wykonawców.
W konkursie udział biorą uczniowie klas VI szkół muzycznych I st. i klas I - V szkół muzycznych II st. w trzech kategoriach wiekowych, a także ich odpowiednicy w szkołach za granicą. Przesłuchania konkursowe są otwarte dla publiczności, a ocenia je jury pod przewodnictwem Jarosława Drzewieckiego (przewidywane są po trzy nagrody i po trzy wyróżnienia w grupach oraz nagrody specjalne).
Uroczysty koncert laureatów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej, połączony z wręczeniem nagród, tradycyjnie odbywa się w siedzibie Filharmonii podczas koncertu abonamentowego..JERZY SALWAROWSKI
Urodził się w Krakowie i tam ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie kompozycji u Tadeusza Machla i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygentury u Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Swoje umiejętności doskonalił w Accademia Chigiana u F. Ferrary. Jest laureatem czołowych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów dyrygenckich: I i II konkursu w Katowicach (I nagroda i nagroda krytyki muzycznej), w Sienie (I nagroda) i Budapeszcie (zwycięstwo). Dyryguje orkiestrami w Europie, Azji, Afryce i Ameryce, współpracuje z czołowymi orkiestrami i operami w Polsce. Z polskimi orkiestrami odbył wiele tournée koncertowych w Europie. Znajdował się w gronie dyrygentów licznych festiwali, m.in. Warszawska Jesień, Festiwal Flandryjski, Pražske Jaro i Millenium Pace. Regularnie uczestniczy jako juror w Konkursach Dyrygenckich w Katowicach i Białymstoku oraz w Konkursie Wokalnym im. Reszków w Częstochowie. Był dyrektorem naczelnym, artystycznym lub zastępcą dyrektora artystycznego w filharmoniach w Opolu, Katowicach, Bydgoszczy, Lublinie, Szczecinie, Toruniu i Częstochowie, a także w Operze Śląskiej i WOSPR w Katowicach. W 2003 poprowadził gościnnie wykłady w Towson University Baltimore oraz Central Washington University w Ellensburgu. W 2008 na zaproszenie Narodowej Orkiestry z Rio de Janeiro dyrygował na koncercie z muzyką Moniuszki, Chopina i Mendelssohna. Zagraniczne występy artysty w 2010 objęły zarówno Ukrainę (koncert w Filharmonii w Dniepropietrowsku), jak i Jordanię, w stolicy której dyrygował Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej podczas koncertu na zakończenie Roku Chopina. Od ubiegłego roku jest doradcą do spraw Wielkiej Symfoniki w Operze i Filharmonii Podlaskiej, gdzie dyrygował m. in. IX Symfonią L. van Beethovena i III Symfonią G. Mahlera. Artysta uhonorowany został Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.


ARTUR JAROŃ
Jest dyrektorem Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach, Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju oraz prowadzi autorską imprezę cykliczną „Salon Muzyki Kameralnej” w Kielcach.

powrót do strony głównej