17 listopada 2015, wtorek, g. 17.00, sala koncertowa

INSPIRACJE

ORKIESTRA SYMFONICZNA FŚ
JACEK ROGALA dyrygent
JUSTYNA MROCZEK-GIL słowo o muzyce

A. SŁAWIŃSKI Polonez świętokrzyski
Ł. WOŚ Mała uwertura uroczysta
J. SIBELIUS Finlandia
E. GRIEG Tańce symfoniczne

kup bilet on-line


Koncert w ramach projektu „Polska – państwa nordyckie. Samorządowy wymiar współpracy międzynarodowej”. Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2015”.


Zaproszenia do odbioru w kasie FŚ od 12 listopada 2015


Gospodarzem tegorocznej, IV już, Stałej Ogólnopolskiej Konferencji Współpracy Międzynarodowej Samorządów jest województwo świętokrzyskie. Tytuł konferencji: „Polska – państwa nordyckie. Samorządowy wymiar współpracy międzynarodowej” został zainspirowany relacjami naszego regionu z partnerami z krajów nordyckich.
Program dwudniowego spotkania obejmuje również koncert symfoniczny oraz wystawę przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta RP w ramach obchodów 25-lecia samorządności „Samorząd. Demokracja. Wolność. JA, TY, MY = SAMORZĄD”.
Alternatywnym sposobem porozumiewania się może być sztuka, która wymaga tylko jednego języka – wrażliwości emocjonalnej i estetycznej. Zapraszamy zatem wszystkich chętnych na inspirujący koncert, na którym przedstawimy dwa utwory współczesnych kompozytorów polskich oraz dwa z kręgu kultury skandynawskiej.
Zarówno Polonez Świętokrzyski A. Sławińskiego, jak i Mała uwertura uroczysta Łukasza Wosia powstały na uroczystość otwarcia nowej siedziby Filharmonii Świętokrzyskiej 19 stycznia 2012 roku. Pierwszy z tych utworów, pełen humoru i ciepła, inspirowany jest folklorem świętokrzyskim. W części środkowej Poloneza autor zacytował melodię przyśpiewki regionu kieleckiego Oj bida mi, bida chłopu na zagunie, w którym pańszczyźniany wieśniak skarży się na swój los, lecz znajduje jedną optymistyczną cechę: Moja stara ładniejszo od dziedziczki pani.
Druga kompozycja ujęta jest w formę allegra sonatowego i wyraża, jak zwierzył się sam autor – radość z długo oczekiwanej zmiany i spełnienia marzeń wielu pokoleń muzyków o wybudowaniu nowego lokum filharmoników.
Finlandia to bardzo popularny poemat symfoniczny Jeana Sibeliusa, który powstał pod koniec XIX wieku w odpowiedzi na bezwzględną politykę rusyfikacji prowadzoną przez cara Mikołaja II wobec fińskiego narodu. Jakże bliska była wówczas Polakom ta idea, którą można wyrazić słowami „Od opresji i niewoli poprzez walkę ku zwycięstwu” ...
Na zakończenie koncertu usłyszymy oparte na tematach ludowych efektowne Tańce symfoniczne Edvarda Griega – „Chopina Północy”.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej poprowadzi Jacek Rogala – dyrektor Instytucji od 2001 roku.












powrót do strony głównej