17 listopada 2020, wtorek, g. 18:30, sala kameralna

28. ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI
NIEZWYKŁE ODCIENIE BAROKU


LUTE DUO PLUS:
ANNA KOWALSKA, ANTON BIRULA lutnie barokowe
ALISA BIRULA organy

W programie utwory: SILVIUSA LEOPOLDA WEISSA, JAKUBA POLAKA, MARCINA MIELCZEWSKIEGO, ESAIASA REUSNERA


Program jest poświęcony szczególnemu połączeniu lutni i organów – instrumentów, które towarzyszyły sobie przez długie lata historii muzyki.
Anna Kowalska i Anton Birula pragną zwrócić uwagę na zapomniany przez długi czas repertuar na duet lutni barokowych. Zafascynowani nim chcą pomóc rzucić nieco światła na muzykę napisaną o zmroku wspaniałej historii lutni.
Najciekawszym wydał się artystom okres królowania lutni barokowej, czyli druga polowa XVII – pierwsza połowa XVIII wieku, gdy żył wielki mistrz lutni Silvius Leopold Weiss (1687-1750). Weiss jest najważniejszym i największym kompozytorem w historii lutni. W programie zaprezentowane zostaną jego utwory w wersji na dwie lutnie barokowe, a również organowe wersje utworów mistrza.
Podczas wieczoru zabrzmią również perły muzyki polskiej. Będą to m.in. utwory słynnego lutnisty Jakuba Polaka wykonywane na organach, kompozytora cieszącego się wielkim uznaniem w XVII Europie – Marcina Mielczewskiego. Na zakończenie usłyszymy dzieło Esaiasa Reusnera, które zespół wykona w pełnym składzie.

ANNA KOWALSKA studiowała lutnię u prof. Toyohiko Satoh, Nigela North’a i Joachima Helda w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Zanim zajęła się instrumentami historycznymi odebrała profesjonalne wykształcenie w zakresie gry na gitarze klasycznej. Muzyczne zainteresowania Anny sięgają daleko poza świat muzyki dawnej. Ojciec, amatorsko, ale bardzo dobrze, grał na akordeonie i zawsze wspierał wszystkie zainteresowania muzyczne córki. Rodzice byli często pierwszymi osobami, od których dowiadywała się o różnych gatunkach muzyki klasycznej czy popularnej. Zaznajomili Annę m.in. z tradycyjną muzyką celtycką, dzięki temu granie na koncertynie angielskiej i skrzypcach jest jej pasją, którą łączy z miłością do lutni i instrumentów szarpanych. Anna prowadzi klasę lutni w Akademii Muzycznej im F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.


ANTON BIRULA rozpoczął swoją edukację muzyczną na fortepianie oraz gitarze, a na początku lat 90. ukończył również studia fotograficzne, specjalizując się w fotografii artystycznej. Praca nad zdjęciami w ciemni była okazją, aby przesłuchać ogromną ilość muzyki, zwłaszcza nagrań z dziedziny wykonawstwa historycznie poinformowanego. Sprawiło to, że Anton zainteresował się muzyką dawną, a przede wszystkim utworami lutniowymi Silviusa Leopolda Weissa oraz Jana Sebastiana Bacha. Ta fascynacja zaprowadziła go do Holandii oraz Niemiec, gdzie studiował lutnię u prof. Toyohiko Satoh w Królewskim Konserwatorium w Hadze oraz u prof. Konrada Junghaenela w Hochschule für Musik w Kolonii. Szczególnie zainteresowały go transkrypcje na lutnię barokową solowych utworów skrzypcowych i wiolonczelowych J. S. Bacha. Artysta prowadzi klasę lutni w Akademii Muzycznej im F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.


ALISA BIRULA ur. 2003. Edukację rozpoczęła w ZPSM im. K. Szymanowskiego nr 4 w Warszawie w klasie fortepianu prof. Marii Grzebalskiej, a następnie zaczęła naukę gry na organach w klasie prof. Emilii Dziubińskiej. Doskonaliła umiejętności podczas lekcji i warsztatów u prof.: Urszuli Bartkiewicz, Ennio Cominetti, Vincenta Dubois, Marii Erdman, Vincenta Ranger, Johanna Vexo, Dmitry'a Zubov.
Jest laureatką wielu konkursów organowych. Uczestniczyła także w festiwalach w Austrii, Sankt Petersburgu, Grodkowie.
Jest stałym członkiem zespołu LUTEDUO PLUS, z którym prowadzi działalność koncertową na organach i lutni od 2016 roku.

PGE Energia Ciepła S.A. Mecenas Filharmonii Świetokrzyskiej im. O. Kolberga


strona główna

Listopad 2020