Koncertem tym Filharmonia kończy Obchody Roku Chopinowskiego, a także uroczystości związane z jubileuszem 65-lecia istnienia naszej instytucji oraz 90-lecia tradycji symfonicznej w Kielcach. Na tak wyjątkową okazję przygotowaliśmy specjalny program, do udziału w którym zaprosiliśmy równie niezwykłą artystkę. Valentina Igoshina – młoda pianistka, lecz z kontem artystycznym wypełnionym prestiżowymi nagrodami i recenzjami, o jakich można marzyć. W jej interpretacji usłyszymy dwa utwory kompozytorów – mistrzów klawiatury. Oba dzieła przeznaczone są także dla prawdziwych wirtuozów – nieco demoniczny z jednej strony i melancholijno-liryczny z drugiej – II Koncert fortepianowy A-dur Ferenca Liszta oraz, a jakże, Fryderyka Chopina Andante Spianato i Polonez Es-dur op. 22, fascynująca całość z niesłychanym fortepianowym blaskiem.
W skrajnych utworach koncertu, w których zaprezentuje się orkiestra pod dyrekcją Jacka Rogali, dominują barwy poważne, co sugerują już tytuły: Dwie melodie elegijne Griega i Wyspa umarłych Rachmaninowa, nie mniej zachwycają nastrojowością i obrazową symboliką.VALENTINA IGOSHINA
finalistka Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2000 roku (I wyróżnienie)

Urodziła się w Briansku (Rosja). Ukończyła Konserwatorium Moskiewskie, gdzie studiowała pod kierunkiem Larisy Dedovej i Sergeia Dorenskyego. Jest laureatką międzynarodowych konkursów: Artur Rubinstein in memoriam w Polsce w 1993 (I nagroda),im. Sergiusza Rachmaninowa w Moskwie w 1997 (I nagroda), Królowej Elżbiety w Brukseli w 2003 (finał), José Iturbi w Walencji w 2006 (II nagroda). Artystka występowała w Queen Elizabeth Hall w Londynie w ramach słynnego międzynarodowego cyklu pianistycznego Harrodsa. Zagrała recitale w Tonhalle w Zurychu, w Mediolanie w cyklu La societa dei Concerti, w Paryżu w Théatre de l’ Athénée, w klasztorze Jakobinów w Tuluzie, Ludwigsburgu, Jersey, Santiago de Chile, Paryżu i Cintrze. Gościła na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in.: w Radio France w Montpellier, La Roque d’Anthéron ( Francja), Ravello Music (Włochy), Duszniki Zdrój, Povoa de Varzim, The Belem Festival w Lizbonie (Portugalia) i The Styriarte Festival w Grazu ( Austria). Zapraszano ją na koncerty symfoniczne z Halle Orchestra ( Niemcy), BBC Scottish Symphony Orchestra (Wielka Brytania), Concertgebouw Royal Orchestra z Amsterdamu. Na koncie artystycznym ma płyty (m.in. – Obrazki z wystawy Mussorgskiego i Karnawał Schumanna wydany przez Warner Classics International w 2005), a także nagrania radiowe dla BBC i Classics FM w Wielkiej Brytanii. Brała udział w filmach biograficznych reżyserowanych przez Tony Palmeta The Harvest of Sorrow (1998) o życiu S. Rachmaninowa i The Mystery of Chopin. Strange Case of Delfina Potocka. Jej plany artystyczne w 2008 obejmowały m.in. koncerty z Barcelona Symphony Orchestra, Santiago de Chile Orchestra, Galicia Royal Philharmonic Orchestra, Polską Orkiestrą Radiową, Brandenburgiche Symfoniker. W 2009 występowała w Polsce, USA, na Węgrzech, w Luksemburgu, Francji i Chinach.


JACEK ROGALA
Dyrektor Naczelny i Artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.


wstecz

góra