Nową propozycja dla widzów i melomanów Filharmonii Świętokrzyskiej, propozycją wynikającą z przeprowadzki do nowej siedziby, jest cykl projekcji filmów muzycznych. Po udanej premierze w marcu (frekwencja!) Filharmonia postanowiła udoskonalić pomysł, dlatego od tej pory projekcje filmów odbywać się będą w Sali Koncertowej, która zapewni lepsze warunki do oglądania obrazów kinematografii. Dokument Wrzeszczący faceci opowiada historię niekonwencjonalnego chóru męskiego, którego pomysł założenia powstał w jednym z barów leżącego na północy Finlandii miasteczka Oulu. Chór tworzą ubrani klasycznie panowie – czarne garnitury, białe koszule i ... no właśnie, tutaj zaczyna się wspomniana niekonwencjonalność. Pierwszym bowiem znakiem rozpoznawczym zespołu są – gumowe krawaty. Na dodatek zespół nie śpiewa, a krzyczy, natomiast ich repertuar to preambuły konstytucji, marsze patriotyczne, hymny i piosenki dziecięce. Chór twardą ręką prowadzi Petri Sirvio – niegdyś muzyk rockowy, następnie znudzony pracownik banku. Choć występy Wrzeszczących Facetów sprawiaja wrażenie żywiołowej zabawy, trudno nie spostrzec, że za tą wspaniałą błazenadą stoi ciężka praca. Ale nagroda przewyższa wszelkie trudy i wyrzeczenia, a jest nią radość, jaką czerpią ze swojej pasji główni bohaterowie, oraz satysfakcja płynąca ze wspólnego tworzenia prawdziwej sztuki. Ten świetnie zmontowany obraz pokazuje także, że wiara w to co się robi, może przenosić góry. Trzydziestu „facetów” z lokalnych barów trafia do centrów nowoczesnej sztuki całego świata...
A swoją drogą – śledząc na ekranie ekscentryczne zachowania głównych postaci, niejednemu widzowi może zaświtać w głowie przewrotna myśl –jak by to było, gdyby Finowie zechcieli wykonać hymn polski?
Film obwołano najlepszym skandynawskim filmem dokumentalnym roku 2003. Obsypany został także nagrodami wielu poważnych festiwali filmowych z Sundance na czele. Ekipa twórców filmu składa się z wytrawnych artystów, a jednym z koproducentów jest Lars von Trier. Polskiej publiczności przedstawiono go podczas WARSAW DOC REVIEW w maju 2004 roku.

JAROSŁAW SKULSKI
Absolwent filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i dziennikarstwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracuje w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach (Dział Edukacji Filmowej i Działalności Filmowej).

Koncertom i innym imprezom towarzyszą wystawy:
ARTYSTA I JEGO ŚWIAT. WOJCIECH KILAR – PWM S.A.
TWARZE ZAiKS-u – Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
IMPRESJE oraz DYPLOM 2012 – Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego